Polub nas na Facebooku
Czytasz: Octenisept – ulotka. Jak działa i kiedy warto go zastosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Octenisept – ulotka. Jak działa i kiedy warto go zastosować?

Osoba, która oczyszcza ranę

Fot: joebelanger / gettyimages.com

Octenisept to płyn dezynfekujący. Polecany jest do odkażania ran i skaleczeń. W niektórych przypadkach stosuje się go odkażania zmian w obrębie jamy ustnej. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie i jak stosować go bezpiecznie?

Octenisept to płyn dezynfekujący. Lek wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Lek zaczyna działać już po 1 minucie od zastosowania płynu i utrzymuje się godzinę od aplikacji.  Preparat zwalcza bakterie, m.in. typu Chlamydium i Mycoplasma, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (Trichomonas), wirusy (Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV). Może być wykorzystywany podczas zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych. Oktenidyny dichlorowodorek należy do związków kationowo-czynnych, posiada dwa aktywne centra, działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.

Substancją czynną w leku są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Dodatkowo 100 g płynu zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu. Pozostałe składniki to: kokamidopropylobetaina - roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Octenisept stosuje się do:

  • odkażania małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi, dodatkowo preparat wspomaga i przyspiesza leczenie;
  • wspomagania postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych oraz wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego.

Octenisept może być stosowany w pediatrii u bardzo małych dzieci, np. do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Polecany jest do dezynfekcji jamy ustnej u pacjentów, którzy mają afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej. Octenisept może wspomóc leczenie antyseptycznego grzybicy międzypalcowej, a także złagodzić stan zapalny w obrębie narządów rodnych, zarówno pochwy, jak i żołędzi prącia u mężczyzny.

Octenisept – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na choćby jeden ze składników leku. Należy pamiętać, że preparat stosuje się wyłącznie na skórze. Nie można wykorzystywać go do płukania jamy brzusznej ani wstrzykiwać pod skórę. Szczególną ostrożność trzeba zachować w stosowaniu Octeniseptu u małych dzieci, tj. noworodków, a zwłaszcza u wcześniaków. Zdarza się, że Octenisept wywołuje ciężkie zmiany skórne. Aby uniknąć takich problemów należy zadbać o to, aby lek nie pozostawał na skórze dłużej, niż to konieczne. Dotyczy to materiałów, które były nasączone lekiem i miały bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.

Octeniseptu nie można zakraplać do oczu. W sytuacji, gdy lek dostanie się oka należy natychmiast przepłukać je dużą ilością wody. Preparat nie może być zapuszczony do ucha. Leku nie wolno połykać. Oktenidyny dichlorowodorek wykazuje wysoką toksyczność, zwłaszcza wtedy gdy przedostanie się do krwi. Mimo że stężenie tego związku jest stosunkowo małe (wynosi zaledwie 0,1 proc.) i ryzyko wystąpienia powikłań w razie przedostania się go układu krwionośnego jest niewielkie to i tak należy zachować ostrożność.

Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły szkodliwe działanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, że kobieta która spodziewa dziecka lub karmi piersią nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Lek nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Nie ma więc przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Czego używać do opatrywania ran? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czego Polacy używają do opatrywania skaleczeń i ran? Źródło: 36,6

Octenisept – dawkowanie

Octenisept trzeba nanosić na zmienioną skórę minimum dwa razy dziennie. Skórę można spryskać lub przetrzeć jałowym opatrunkiem gazikiem, lub za pomocą przymoczka zapewniając całkowite nawilżenie. Należy jednak pamiętać, że sposób stosowania leku w dużej mierze będzie zależny od dolegliwości czy problemu, który zgłasza pacjent. W przypadku dezynfekcji skóry i błony śluzowej partie, które mają być poddane zabiegowi należy dokładnie zwilżyć poprzez spryskanie lub przetarcie jałowym wacikiem nasączonym lekiem. Podczas aplikacji leku należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania, czyli minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut i o równomiernym nawilżeniu całej zmienionego obszaru. Jeśli Octenisept wspomaga leczenie grzybicy skóry, np. między palcami stóp należy go rozpylać rano i wieczorem przez dwa tygodnie.

Jeśli leki używany jest do antyseptyki powierzchownych ran skórę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Po lek trzeba sięgać przy każdej zmianie opatrunku. W przypadku ran z wysiękiem warto zastosować Octenisept w postaci przymoczka. Należy pamiętać, aby nawilżać lub przemywać ranę przez co najmniej minutę, a najlepiej wydłużyć ten czas do pięciu minut.

Przy pielęgnacji szwów pooperacyjnych ranę trzeba spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem Octenisept. Procedurę trzeba powtarzać przy każdej zmianie opatrunku, gdyż lek działa nie tylko odkażająco, ale także znieczulająco. Do odkażania trzeba używać – za każdym razem – jałowych gazików. Leku nie można rozcieńczać.

Jeśli lek ma służyć do antyseptyki błony śluzowej pochwy lub żołędzi prącia u mężczyzny Octeniseptem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy przez co najmniej minutę. Octenisept najlepiej sprawdza się przy infekcjach wywołanych przez gram dodatnie i gram ujemne bakterie.

Octenisept może być stosowany także do dezynsekcji jamy ustnej. w takich przypadkach jamę ustna należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku Octenisept przez 20 sekund.

Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy sięgnąć po gazik nasączony lekiem Octenisept. Skórę należy nawilżać przez ok. jedną minutę. Po tym czasie trzeba osuszyć kikut oraz skórę wokół niego. Należy dbać o to, aby kikut był zawsze czysty i suchy.

Osoby, które użyją lek niezgodnie z przeznaczeniem lub zbyt w dużej ilości powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Octenisept – interakcje z innymi lekami

Octeniseptu nie można łączyć z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała. Takie połączenie skutkuje pojawieniem się na skórze silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Warto pamiętać, że Octenisept to lek kationowy, który w połączeniu z anionowymi środkami czystości lub detergentami tworzyć trudne do usunięcia pozostałości. Aby uniknąć interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

Octenisept – działania niepożądane

Octenisept – tak jak wszystkie leki - może wywoływać skutki uboczne. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. U niektórych kobiet po zwilżeniu błony śluzowej pochwy pojawia się wrażenie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej u bardzo niewielkiej grupy pacjentów przez godzinę utrzymuje w ustach utrzymuj się gorzki smak.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?