Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obrzydliwe składniki w kosmetykach, które działają cuda
menu
Polub nas na Facebooku

Obrzydliwe składniki w kosmetykach, które działają cuda

Getty Images/Halppoint Images

Używanie kosmetyków to zwykle ogromna przyjemność  i czas relaksu. Marki kosmetyczne także dbają, by składniki kremów, balsamów i serum były nie tylko efektywne, ale także miały przyjemne konsystencje i zapachy, jak kokos, lawenda, czy wyciąg z malin. Jednak przemysł kosmetyczny czepie także z bogactwa niecodziennych składników, które wydają się… obrzydliwe. Jakie obrzydliwe składniki w kosmetykach działają cuda? Poznaj działanie śluzu ślimaka, jadu żmii, gniazda jaskółek i odchody słowików.

Śluz ślimaka

Śluz ślimaka wykazuje silne właściwości regeneracyjne, działa ochronnie na skórę i przeciwutleniająco, spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Naturalna substancja, wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, zmniejsza widoczność zmarszczek, powodując, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Dzięki zawartości alantoiny śluz ślimaka wykazuje również właściwości przeciwzapalne, dlatego skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe oraz podrażnienia skórne. Kosmetyki ze śluzem doskonale sprawdzają się do pielęgnacji cery suchej, ponieważ skutecznie nawilżają, a także pobudzają syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za młody i promienny wygląd skóry.

Przeczytaj także: Śluz ślimaka - jak działa?

Jad żmii

Działanie kremu z jadem węża porównuje się do zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu. Dzięki spektakularnym efektom i niskiej cenie krem z dnia na dzień zyskuje na popularności.

Działanie kremów z jadem żmii:

  •     zmniejsza napięcie mięśni twarzy;
  •     spłyca istniejące bruzdy i zapobiega tworzeniu się nowych;
  •     niweluje zmarszczki mimiczne poprzez blokowanie receptora acetylocholiny;
  •     zapobiega procesom starzenia się skóry dzięki właściwościom aminokwasów;
  •     działa łagodząco, ponieważ zawiera pantenol;
  •     poprawia koloryt skóry;
  •     redukuje przebarwienia;
  •     głęboko nawilża dzięki zawartości witamin;

Mimo że krem z jadem węża jest postrzegany jako alternatywa dla zabiegów chirurgicznych lub zabiegów medycyny estetycznej, w porównaniu z nimi nie działa od razu. Pierwsze zauważalne efekty można dostrzec dopiero po kilku tygodniach od regularnej aplikacji.

Co ciekawe, krem z wyciągiem z jadu uważa się za świetną bazę pod makijaż tuż przed „wielkim wyjściem”. Wiele pań twierdzi, że aplikacja znakomicie napina skórę i ją wygładza, dzięki czemu makijaż jest o wiele trwalszy.

  Przeczytaj także: Krem z jadem węża - alternatywa dla zabiegów chirurgii plastycznej

Ekstrakt z jaskółczych gniazd

Ślina to główny skład jaskółczych gniazd. Zawiera ona duże ilości substancji antyrodnikowych i minerałów (żelaza, wapnia, potasu, magnezu). Dodana do kremów ma stymulować podział komórkowy i procesy odnowy oraz działać przeciwzapalnie i regenerująco. Ekstrakt może działać na komórki macierzyste skóry, zaobserwowano również wzrost ilości fibroblastów oraz kolagenu i elastyny. Efektem ma być poprawa gęstości cery, jej wygładzenie i ujędrnienie.

W odróżnieniu od śluzu ślimaka i syntetycznej pochodnej jadu żmii, domniemane spektakularne działanie ekstraktu z jaskółczych gniazd na ludzką skórę nie jest poparte wieloma badaniami. Preparaty z tym składnikiem są rzadkie i drogie.

Odchody słowika

Od lat Azji hitem jest też maseczka do twarzy z odchodów słowika, a od niedawna zachwyca się nią też Hollywood. To jeden ze starych, sekretnych orientalnych przepisów na piękny wygląd. Gejsze używały odchodów słowika w celu rozjaśnienia skóry twarzy, aby utrzymać jej porcelanowy odcień, a także do usuwania plam z kimona.

Swoje szczególne właściwości odchody słowika zawdzięczają enzymowi, guaninie, który ma właściwości rozjaśniające, usuwające przebarwienia i odmładzające. Odchody słowików najpierw są suszone, a następnie ekstrahuje się z nich potrzebne składniki, miesza z np. zieloną herbatą, masłem shea czy opiłkami złota, a na koniec poddaje działaniu promieniowania UV.

Kosmetyki z tym składnikiem są dostępne w polskich drogeriach, jednak wciąż są to produkty mało popularne, najczęściej produkcji koreańskiej lub japońskiej.

Przeczytaj także: Czym są kosmoceutyki?

Zobacz także video i zobacz, co mówi kosmetolog Karolina Broniś o kosmetykach z obrzydliwymi składnikami, które działają cuda dla cery:

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?