Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy “przewiania pleców” na dole i w okolicy szyi. Leczenie przewiania
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy “przewiania pleców” na dole i w okolicy szyi. Leczenie przewiania

Kobieta, którą bolą plecy

Fot: tommaso79 / gettyimages.com

Przewianie znacznie osłabia ludzki układ odpornościowy, przez co bakterie i wirusy bez problemu atakują organizm. Do przewiania najczęściej dochodzi jesienią, kiedy poranki i wieczory są chłodne, natomiast w ciągu dnia temperatura sięga często 20 stopni Celsjusza. Najbardziej bolesne są przewiane plecy oraz uszy.

Przewianiu najczęściej ulegają takie części ciała, jak głowa, szyja, uszy oraz plecy. Przewianiu pleców towarzyszy zawsze przenikliwy ból, który utrzymuje się często przez kilka dni. W skrajnych sytuacjach wymaga interwencji lekarskiej. W okresie jesienno-zimowym należy dbać o odpowiednie ubranie i ochronę ciała, wprost proporcjonalnie do temperatury panującej na zewnątrz.

Przewiane plecy – objawy

Objawy przewiania pleców to m.in. złe samopoczucie, słaba koncentracja oraz silne, kłujące bóle głowy. Z przewianiem pleców na górze wiąże się często przewianie szyi. Niesie ono bolesne i poważne konsekwencje. Do objawów zaliczamy bóle mięśni okolicy szyjnej oraz sztywność karku.

Przewianie pleców na dole, czyli w dolnym odcinku kręgosłupa, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, jest wynikiem stanu zapalnego korzonków, czyli włókien nerwowych odchodzących od kręgosłupa. Częstym powikłaniem jest przeziębienie lub infekcja układu moczowego, które może objawiać się skąpomoczem, czyli małą ilością oddawanego moczu, bólem w okolicy lędźwiowej oraz zmętnieniem moczu.

Co zrobić, aby plecy nie bolały? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Co na przewiane plecy?

Przewiane plecy, zarówno w górnej, jak i w dolnej części, są bardzo bolesne, co wynika ze stanu zapalnego mięśni, które są połączone z kręgosłupem za pomocą włókien nerwowych.

Na przewiane plecy domowe sposoby zwykle pomagają na tyle, że nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza. Do najpopularniejszych metod, za pomocą których możemy uśmierzyć ból i wyleczyć “przewiane plecy”, należą:

1. Rozgrzewający masaż pleców – im szybciej zostanie wykonany, tym konsekwencje przewiania pleców będą mniej dotkliwe. Rozluźni mięśnie i zminimalizuje bolesne skurcze. Polega na wykonywaniu szybkich, mocnych, okrężnych ruchów po dwóch stronach kręgosłupa. Należy masować jedynie mięśnie kręgosłupa, nie sam kręgosłup, gdyż można go uszkodzić. Warto podczas takiego masażu zastosować rozgrzewającą maść z ibuprofenem, który ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, oprócz tego do masażu przewianych pleców można użyć kremu, balsamu lub olejku.

2. Termofor – należy wypełnić go gorącą wodą, owinąć ręcznikiem lub ścierką i przyłożyć do bolesnego miejsca na przewianych plecach. Ciepło spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, które zmniejszy skurcze i bolesność mięśni pleców. Gdy woda w termoforze się ochłodzi, należy wymienić ją na gorącą.

3. Lędźwiowy pas z nasion gorczycy – według bioenergoterapetów biała gorczyca działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Można ją dostać w sklepach specjalistycznych lub aptekach. Nasiona białej gorczycy polepszają ukrwienie, dlatego stosowane są w leczeniu wszelkich stanów chorobowych kręgosłupa, takich jak nerwobóle, bóle artretyczne, reumatyczne, pourazowe, a także te wynikające z przewiania pleców. W wyniku ulepszenia mikrokrążenia lepiej zaopatrują korzonki w tlen, zmniejszając tym samym ich ból.

4. Gorąca kąpiel – rozluźnia mięśnie w całym organizmie, działa przede wszystkim przeciwbólowo. Można użyć olejków eterycznych, które mocno rozluźniają przewiane plecy. Po gorącej kąpieli najlepiej wypić herbatę z cytryną oraz kilkoma mililitrami nalewki malinowej, lipowej lub pigwowej, która rozgrzeje organizm od środka. Alkohol pomoże organizmowi w ewentualnej walce z rozpoczynającą się infekcją. Dzieci z przewianymi plecami po kąpieli powinny wypić gorące mleko, kakao lub herbatę z cytryną albo sokiem malinowym.

5. Sauna sucha lub parowa – na przewiane plecy działa bardzo podobnie jak gorąca, rozluźniająca kąpiel.

6. Naświetlanie lampami – nie do końca można uznać ten sposób za domowe leczenie, ponieważ aby uzyskać spodziewany efekt, trzeba udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Leczenie światłem podczerwonym stosowane jest w terapii reumatolgicznego zapaleniu stawów, stąd niweluje ból korzonków. Koszt jednej wizyty wynosi około 10–20 zł.

7. Smarowanie przewianych pleców oraz klatki piersiowej olejkiem lub maścią eukaliptusową. Najlepiej stosować je po gorącej kąpieli. Udrożnioną drogi oddechowe w przypadku kataru towarzyszącego przewianiu pleców.

8. Zażycie leku zawierającego ibuprofen – w przewianiu pleców jest to działanie profilaktyczne oraz przeciwwirusowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
5
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na gorączkę.
Jak zbić gorączkę bez leków?
Domowe sposoby na gorączkę. Jak zbić gorączkę bez leków? Dzień Dobry TVN
Przewiane plecy – jak poradzić sobie z bólem w dolnej lub górnej części pleców?
Przewiane plecy – jak poradzić sobie z bólem w dolnej lub górnej części pleców? TVN zdrowie
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?