Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia zatok
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia zatok

Kobieta, która ma problemy z zatokami

Fot :PeopleImages / gettyimages.com

Podstawowym objawem ostrego zapalenia zatok jest ból, który może promieniować do różnych okolic głowy, symulując inne choroby. Często towarzyszy mu powstawanie obfitej wydzieliny z nosa oraz gorączka. W przewlekłych stanach dominują objawy niedrożności nosa i ból.

Zapalenie zatok przynosowych (w łacińskim mianownictwie medycznym sinusitis) to częsta choroba będąca zwykle powikłaniem zapalenia górnych dróg oddechowych lub nieżytu nosa. Niekiedy przyczyną mogą być atopowe zmiany alergiczne lub nieprawidłowości anatomiczne w obrębie głowy.

Budowa zatok przynosowych i mechanizm powstawania zapalenia

Zatoki przynosowe to upowietrznione przestrzenie wewnątrz ściany czaszki, które łączą się z jamą nosową. Anatomicznie u człowieka wyróżnia się cztery pary zatok:

  • czołowe – zlokalizowane nad łukami brwiowymi,
  • klinowe – znajdujące się w podstawie czaszki, w okolicy przysadki i skrzyżowania wzrokowego,
  • szczękowe – umieszczone w kościach szczękowych ponad korzeniami siekaczy i zębów przedtrzonowych,
  • sitowe – w szczycie jamy nosowej.

Kształt i wielkość zatok różnią się osobniczo. Niekiedy podzielone są na mniejsze segmenty blaszkami kostnymi. Wnętrze zatok jest wyścielone dobrze unaczynioną błoną śluzową, z której w warunkach prawidłowych przez przewody łączące do jamy nosowej wydostaje się niewielka ilość wydzieliny. Rolą zatok jest ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza – stanowią pewien rodzaj przestrzeni buforowej.

W przebiegu stanu zapalnego pod wpływem czynników bakteryjnych, alergicznych czy pochodzących z organizmu mediatorów zapalenia dochodzi do obrzęku lub przerostu błony śluzowej. Światło przewodów łączących zatoki z jamą nosową zwęża się lub całkowicie zamyka i wydzielina (powstająca w czasie choroby w większych ilościach) nie może odpływać. Zastój powoduje dolegliwości bólowe, a pozostająca długo w zatokach treść łatwo ulega wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu czy grzybiczemu.

Objawy ostrego zapalenia zatok

Ostre zapalenie zatok jest najczęściej powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Objawia się zwykle w kilka dni od początku tej choroby i przyjmuje postać nasilonych bólów głowy, poczucia całkowitej niedrożności nosa, która nie ustępuje po typowych kroplach. Może też pojawić się gorączka. W zależności od tego, które zatoki zostały zajęte przez proces chorobowy, objawy mogą się nieco różnić.

Zapalenie zatok szczękowych może powodować bóle zębów, a klinowych – promieniowanie bólu do żuchwy, ucha i okolicy ciemieniowej. Dla intensywnego zapalenia zatok sitowych typowe są dolegliwości ze strony oczu i obrzęk powiek. W schorzeniu zatok czołowych ból obejmuje okolicę czoła, oczu, może powodować przeczulicę skóry głowy w przedniej części. W niektórych przypadkach zapalenie zatok powoduje dolegliwości podobne do neuralgii nerwu twarzowego czy trójdzielnego.

Zobacz film i dowiedz się, jak wyleczyć zapalenie zatok:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Bólowi towarzyszy najczęściej gorączka, intensywny katar, zaleganie wydzieliny w jamie nosowej i jej spływanie po tylnej ścianie gardła. Dołączać się też mogą związane z obrzękiem śluzówki nosa bóle ucha (zablokowana trąbka słuchowa) i łzawienie (niedrożne przewody nosowo-łzowe).

Ból głowy przy zapaleniu zatok przynosowych ma tępy, niekiedy pulsujący charakter, a intensywność zależy od pozycji ciała. Nasila się wyraźnie podczas pochylania się, szybkiego kręcenia głową, potakiwania. Może osiągać duże natężenie podczas biegu, skakania i innych wstrząsów. Opukiwanie głowy w okolicy zatok powoduje reakcję w postaci impulsowego, krótkotrwałego zwiększenia natężenia bólu. Jest on wtedy zwykle przeszywający, kłujący.

Najczęściej jego natężenie zmniejsza się po zastosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę nosową czy podaniu kropli obkurczających śluzówkę nosa (co może poprawić drożność przewodów wyprowadzających zatok). W zależności od stanu miejscowego i indywidualnych reakcji nagrzewanie okolicy bolesnych zatok szczękowych czy czołowych przynosi ulgę albo (np. w przypadku całkowitego zamknięcia ujścia zatoki czy wypełnienia jej bardzo gęstą treścią ropną) może wręcz spowodować nasilenie dolegliwości.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych wiąże się najczęściej z przerostem błony śluzowej zatok i trwałym zwężeniem drożności ich ujścia do jamy nosowej. Powoduje to nasilenie dolegliwości nawet przy drobnych impulsach zapalnych (przechłodzenie, reakcja na przeziębienie, wysuszenie powietrza czy ekspozycja na dym i pył). Chory unika zwykle przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy w przeciągu, ekspozycji na zimne powietrze, wiatr, gdyż w takich sytuacjach jego samopoczucie szybko pogarsza się, a ból staje się bardzo uciążliwy.

Dolegliwości rzadko wiążą się ze skokami temperatury ciała. Powodują jednak zaleganie w nosie gęstej, niekiedy ropnej wydzieliny. Obrzęk tylnej ściany gardła i spływanie po niej treści zapalnej jest przyczyną dyskomfortu, częstego pochrząkiwania czy kaszlu.

Bibliografia:

  1. F. Czerwiński, A. Krechowiecki, Zarys anatomii człowieka, Warszawa 2018.
  2. W. Szyfter, Laryngologia – wybrane zagadnienia z patologii jamy ustnej, gardła, krtani i okolic, Poznań 2016.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
6
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok – skuteczne metody
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok – skuteczne metody TVN zdrowie
Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?