Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hiperestezja, czyli przeczulica: objawy, przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Hiperestezja, czyli przeczulica: objawy, przyczyny i leczenie

Kobieta, która dotyka swojej skóry

Fot: Paper Boat Creative / gettyimages.com

Przeczulica nerwowa powoduje nadwrażliwość na bodźce bólowe. Może dotyczyć ona skóry, zmysłów wzroku, słuchu, smaku i węchu. Przyczynami przeczulicy mogą być m.in. infekcje, uszkodzenie mózgu, choroby neurologiczne i ogólnoustrojowe. Stosuje się leczenie przyczynowo-objawowe.

Co to jest przeczulica? To nadwrażliwość na bodźce odbierane różnymi zmysłami. Doznania zmysłowe o nawet niewielkiej intensywności mogą powodować ból i dyskomfort. Utrzymująca się przeczulica powinna być zdiagnozowana, ponieważ może być objawem jednej z wielu poważnych chorób, np. stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy zapalenia nerwów.

Objawy przeczulicy: nadwrażliwość na bodźce i ból

Przeczulica skórna sprawia, że nawet niewielki uraz czy silniejszy dotyk mogą skutkować dyskomfortem, pieczeniem i bólem. W zależności od tego, czy dolegliwości są uogólnione, czy miejscowe, można przypuszczać, co jest przyczyną takiego stanu. Przeczulica skóry objawy zwykle daje w przypadku uszkodzenia nerwów obwodowych lub ośrodkowego układu nerwowego.

Efektem przeczulicy słuchowej jest nadwrażliwość na dźwięki. Osoby zdrowe tolerują dźwięki o natężeniu do 90 decybeli (dB), osoby cierpiące na hiperestezję odczuwają na tym poziomie dyskomfort i ból, czasem też doświadczają szumu w uszach.

Światłowstręt i ból oka to objawy przeczulicy wzrokowej. Nadwrażliwość na światło najczęściej bywa rezultatem chorób oka i chorób neurologicznych.

Przeczulica – przyczyny: choroby i styl życia sprzyjająca hiperestezji

Przeczulica skóry głowy, jak nadwrażliwość skóry na dotyk w innych partiach ciała, przeważnie wiąże się z chorobami neurologicznymi. Może być efektem uszkodzenia dróg wstępujących lub zstępujących układu nerwowego. Oznacza to, że odbierany bodziec nie może prawidłowo dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego, a informacja zwrotna – do efektorów. Na przykład przeczulica skóry na plecach bywa objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, w której uciskane są korzenie nerwów rdzenia kręgowego.

Hiperestezja występuje też u niektórych chorych w stwardnieniu rozsianym, w autyzmie, cukrzycy, w ciężkim niedoborze witaminy B12 i u alkoholików. Przeczulica skóry może być skutkiem zapalenia lub uszkodzenia nerwów, np. neuropatii obwodowej czy korzeniowego zapalenia nerwu (dotyczy poszczególnych odcinków kręgosłupa).

Przeczulica skóry twarzy zdarza się w wyniku porażenia nerwu twarzowego lub stanów zapalnych toczących się w obrębie głowy, np. zapalenia zatok przynosowych. Odruchowa dystrofia współczulna twarzy występuje rzadko, ale może być przyczyną przeczulicy i odczuwania parzenia czy pieczenia. Nadwrażliwość skóry twarzy na bodźce wywołuje też wirus półpaśca.

Przeczulica nerwowa występuje u niektórych w neurastenii, czyli zaburzeniach nerwicowych spowodowanych nadmiernym stresem lub wysiłkiem psychicznym bądź fizycznym. Wiąże się ją także z początkową fazą psychoz i ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi).

Hiperestezja pojawia się często po udarze mózgu lub uszkodzeniu tkanki mózgowej na skutek urazu. Zaburzenia czucia i przeczulica skóry mogą występować na połowie ciała lub na całej jego powierzchni.

Przeczulicy słuchowej doświadczają osoby, u których doszło do uszkodzenia ucha wewnętrznego, środkowego lub zewnętrznego albo do porażenia nerwu twarzowego. Nadmierna wrażliwość na bodźce słuchowe i wzrokowe pozwala podejrzewać migrenę.

Hiperestezję wzrokową powodują przeważnie stany zapalne oka i choroby neurologiczne. Oprócz wspomnianej migreny mogą być to zapalenie spojówki, rogówki czy nerwu wzrokowego. Światłowstręt i ból występują też w przebiegu wścieklizny i odry oraz podczas stosowania leków m.in. z atropiną.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy:

Zobacz film: Co to jest nerwica? Źródło: 36,6.

Leczenie przeczulicy przyczynowo-objawowe

Jak leczyć przeczulicę? Przede wszystkim należy zacząć od postawienia prawidłowej diagnozy. Ze względu na szeroki wachlarz potencjalnych przyczyn hiperestezji kluczowy jest wywiad lekarski. Zebranie informacji o wszystkich objawach i skłonnościach może pomóc w wyborze dalszych badań.

Leczenie przeczulicy powinno być przyczynowo-objawowe. Ból można złagodzić doraźnie, zażywając leki przeciwbólowe, stosowane do leczenia bólu neuropatycznego oraz uspokajające – w zależności od przyczyny zjawiska.

U niektórych chorych na autyzm, ADHD, nerwice czy choroby psychiczne skuteczna w redukcji dolegliwości bólowych może być psychoterapia.

Osoby cierpiące na przeczulicę z powodu niedoboru witaminy B12 powinny zlikwidować ten deficyt. Diabetycy z hiperestezją mogą odczuć poprawę, jeśli poddadzą się prawidłowemu leczeniu cukrzycy i zredukują ryzyko wahania poziomu glukozy we krwi.

Przeczulicę spowodowaną infekcją półpaścem leczy się lekami antywirusowymi, a jeśli neuralgia się utrzymuje – lekami przeciwbólowymi i diatermią krótkofalową (rodzaj elektroterapii). Jako powikłanie półpaśca przeczulica może utrzymywać się nawet kilka lat po chorobie.

Bibliografia:

1. lek. Kamil Sarnecki "Przeczulica",

2. lek. Anna Kołodziejska "Nerwica neurasteniczna – objawy i leczenie nerwicy neurastenicznej"

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
166
18
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Skąd się biorą bóle neuralgiczne, jak je rozpoznać i leczyć?
Rodzaje neuralgii:
popółpaścowa, trójdzielna, międzyżebrowa i potyliczna 
Skąd się biorą bóle neuralgiczne, jak je rozpoznać i leczyć? Rodzaje neuralgii: popółpaścowa, trójdzielna, międzyżebrowa i potyliczna  TVN zdrowie
Co to są nerwobóle?
Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna?
Co to są nerwobóle? Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?