Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy

Mężczyzna, którego boli brzuch

Fot: fatihhoca / gettyimages.com

Pasożyt człowieka – tęgoryjec dwunastnicy – to przedstawiciel gatunku nicieni. Na zakażenie nim narażone są szczególnie osoby podróżujące do ciepłych krajów. Zdarza się, że przy znacznym zarażeniu pasożyt powoduje śmierć.

Larwy tęgoryjca dwunastnicy przedostają się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową oraz przez skórę stóp. Zakażenie może wywoływać objawy alergiczne oraz ze strony przewodu pokarmowego i oddechowego. Skuteczne leczenie tęgoryjczycy możliwe jest dzięki lekom przeciwpasożytniczym.

Czym jest tęgoryjec dwunastnicy? Cykl rozwojowy

Tęgoryjczyca to choroba wywoływana przez niektóre gatunki nicieni. Może rozwinąć się u ludzi i zwierząt domowych. Jednym z gatunków tego pasożyta u człowieka jest tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale), wywołujący szczególną postać tej choroby – ankylostomozę. Rośnie on do 2 cm, ma jasnoróżowe ciało. Do zakażenia dochodzi w krajach o wilgotnym i ciepłym klimacie, w miejscach o niskim poziomie sanitarnym oraz na obszarze, gdzie uprawy są nawożone ludzkimi odchodami. Najbardziej narażone są osoby podróżujące do Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej. Człowieka atakuje również tęgoryjec amerykański (Necator americanus) – spokrewniony gatunek, który występuje w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii z Oceanią.

Cykl rozwojowy tęgoryjca dwunastnicy obejmuje kilka stadiów. Jaja tęgoryjców są wydalane wraz z kałem żywiciela, a ich liczba może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Dojrzewają w ziemi, w optymalnej temperaturze 20–30℃, a następnie wykluwają się larwy. Ostatecznie powstaje forma zdolna do przechodzenia przez skórę człowieka. Do zakażenia może dojść podczas bosych spacerów po zajętej przez tęgoryjca glebie lub przez spożycie zakażonego pokarmu. Larwy po wniknięciu do organizmu przedostają się naczyniami krwionośnymi do płuc, skąd wędrują do oskrzeli oraz gardła. Tam dochodzi do ich połknięcia. Ostatecznym celem jest światło jelita cienkiego, gdzie pasożyty dojrzewają do postaci dorosłych i żywią się błoną śluzową.

Więcej o pasożytach, a także ich leczeniu, dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć? Źródło: 36,6

Inwazja tęgoryjcem dwunastnicy – objawy

Larwy przedostające się przez skórę do organizmu człowieka mogą wywoływać reakcję alergiczną pod postacią wysypki i swędzenia. Pod wpływem drapania może dojść do zakażeń bakteryjnych. Lokalizacja zmian skórnych obejmuje głównie dłonie oraz stopy, objawy mogą utrzymywać się przez 1–2 tygodni. W kolejnym etapie larwy trafiają do płuc. Objawy tęgoryjczycy obejmują dolegliwości ze strony układu oddechowego – w tym przypadku są to głównie kaszel oraz świsty w klatce piersiowej. Liczne inwazje tęgoryjcem dwunastnicy (gdy do organizmu dostanie się więcej niż 500 osobników) powodują bóle brzucha, utratę masy ciała, apetytu oraz przewlekłe uczucie zmęczenia. U dzieci może dojść do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego. W niektórych przypadkach pojawia się niedokrwistość, która jest skutkiem krwawienia do przewodu pokarmowego. Może być ona widoczna jedynie w badaniach laboratoryjnych lub objawiać się przyspieszeniem akcji serca, bladością powłok skórnych, zmęczeniem. Utrata krwi zależy od ilości dorosłych osobników w jelicie. W przypadku, gdy do organizmu dostanie się mniej niż 100 pasożytów, przebieg inwazji bywa bezobjawowy.

Diagnostyka inwazji tęgoryjcem oraz leczenie

Zaobserwowanie objawów typowych dla zakażenia tęgoryjcem po powrocie z obszaru występowania pasożyta wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista zleci badanie kału w celu wykrycia jaj pasożytów. W badaniach krwi można zaobserwować podwyższony poziom eozynofili oraz niedokrwistość.

Po potwierdzeniu zakażenia za pomocą badania kału rozpoczyna się odpowiednią terapię. Podstawą leczenia tęgoryjca dwunastnicy są leki przeciwpasożytnicze – albendazol lub mebendazol. W przypadku kobiet ciężarnych lekiem preferowanym jest pyrantel. Kuracja trwa zazwyczaj 1–3 dni i może być konieczne jej powtórzenie. W momencie stwierdzenia niedokrwistości wdraża się preparaty żelaza lub przetacza się krew. Kontrolę wykonuje się zazwyczaj po 2–3 tygodniach.

Tęgoryjczyca – zapobieganie

W większości przypadków można skutecznie zapobiec infestacji tęgoryjca dwunastnicy. Przede wszystkim podczas podróży do miejsc, w których występuje ten pasożyt lub gleby są zanieczyszczone ludzkimi odchodami, należy zawsze chodzić w obuwiu i unikać kontaktu skóry z ziemią. Wszystkie produkty spożywcze (szczególnie owoce i warzywa, mogące mieć kontakt z zakażoną ziemią) należy przed zjedzeniem dokładnie umyć oraz przetworzyć.

Istnieje grupa osób, którym podaje się leki przeciwpasożytnicze bez wcześniejszego badania kału. Należą do nich: kobiety będące w II lub III trymestrze ciąży, karmiące piersią lub w wieku rozrodczym, dorośli narażeni na zawodowy kontakt z zakażoną glebą, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Bibliografia:

1. Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
9
Polecamy
Tęgoryjec dwunastnicy – cykl rozwojowy.
Objawy i sposoby leczenia ankylostomatozy
Tęgoryjec dwunastnicy – cykl rozwojowy. Objawy i sposoby leczenia ankylostomatozy TVN zdrowie
Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego
Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?