Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i przyczyny zapalenia krtani. Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i przyczyny zapalenia krtani. Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

NAN

Fot: Von Schonertagen / stock.adobe.com

Zapalenie krtani to częsta przypadłość wieku dziecięcego. Spowodowana głównie infekcją wirusową. Główne objawy to drapanie i pieczenie gardła, bezgłos, duszność, suchy kaszel, chrypka. W jej łagodzeniu pomocne są domowe rozwiązania. Leczenie zapalenia krtani trwa około 10 dni.

Zapalenie krtani jest uciążliwym schorzeniem wieku dziecięcego, które dotknąć może nawet kilkumiesięczne dzieci. Najczęściej choroba rozwija się u dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Zapalenie błony śluzowej krtani bywa przeważnie następstwem infekcji dróg oddechowych wywołanej przez wirusy.

Zapalenie krtani - objawy

Charakterystyczne dla zapalenia krtani objawy: drapanie i pieczenie gardła, bezgłos, duszność, suchy kaszel, chrypka, katar, podwyższona temperatura, nocne napady szczekającego kaszlu tzw. świstu krtaniowego, bezdech, zachrypnięty głos, niepokój, zdenerwowanie, problemy z przełykaniem jedzenia. Postępującej chorobie towarzyszą kłopoty ze snem, brak apetytu, spadek masy ciała, zasinienie okolicy ust i nosa, nasilenie ruchu skrzydełek nosa, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu.

Prawidłowo prowadzone i szybko podjęte leczenie trwa około 10 dni

Zapalenie krtani - przyczyny i rodzaje

Zapalenie krtani ma zazwyczaj podłoże wirusowe, sporadycznie alergiczne i bakteryjne. Może rozwinąć się jako powikłanie niedoleczonego przeziębienia, w wyniku nadwyrężania głosu lub przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Rozwojowi zapalenia krtani sprzyja suche powietrze, ogrzewanie i klimatyzacja. Najwięcej przypadków choroby odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej podatny za zachorowania. Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania należą dzieci cierpiące na alergie i chorujące na refluks.

U dzieci najczęściej rozwija się podgłośniowe zapalenie krtani. Dochodzi wtedy do obrzęku tkanek pod strunami głosowymi. Występuje przeważnie wśród chłopców, dzieci z grupy wiekowej od 3 miesięcy do 3 lat. Spowodowane działaniem wirusów z grupy RSV, adenowirusów i grypy. Ciężką postacią choroby jest jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy o podłożu wirusowym. Rozwija się zwłaszcza u dzieci od 2 do 4 roku życia. Typowe objawy to ból w okolicy zamostkowej i uciążliwe napady kaszlu z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Najbardziej niebezpiecznym dla dzieci rodzajem zapalenia krtani jest zapalenie nagłośni. Choroba ma nagły początek i szybko się rozwija. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 2-7 lat. W jej rozwoju czołową rolę odgrywają bakterie atakujące górny odcinek krtani. Pojawia się duży obrzęk błon śluzowych, który grozi zamknięciem dróg oddechowych. Występuje szybko narastająca gorączka, ślinotok, bezgłos, zmieniony głos tzw. barani, krztuszenie się, potliwość, bladość skóry.

Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Przy zapaleniu krtani u dzieci należy natychmiast podjąć leczenie, bo drogi oddechowe małych dzieci są wąskie i niewielki obrzęk może spowodować ich zamknięcie, kłopoty z oddychaniem i utratę przytomności. Lekarz, w przypadku bakteryjnego podłoża choroby, zaleca farmakoterapię opartą na antybiotykach o szerokim spektrum działania (cefalosporyny III generacji), lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, syropach hamujących kaszel. Nie można wykluczyć hospitalizacji. Przy innej etiologii warto wypróbować domowe sposoby leczenia.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na szczekający kaszel

Złagodzenie objawów może przynieść wyjście z dzieckiem na dwór i oddychanie zimnym, świeżym powietrzem. Należy rozpylać wokół chorego chłodną mgiełkę wodną z inhalatora lub robić inhalacje z fizjologicznego roztworu soli. Do wody można dodać kilka kropli przeciwzapalnych i odkażających olejków eterycznych - lawendowego, z drzewa sandałowego, rumiankowego. Opary wody z miętą udrażniają nos, wspomagają oddychanie i łagodzą ból gardła. Mięta posiada właściwości antybakteryjne. Inhalując dziecko, należy wystrzegać się umieszczania go w zaparowanej gorącą wodą łazience - ciepła para powoduje przekrwienie i obrzęk tkanek i zwiększa duszność krtaniową.

Nie zaleca się pojenia dziecka w trakcie ataku kaszlu, grozi to zakrztuszeniem. Gdy duszności ustąpią, obficie nawadniać je chłodnymi płynami. Woda w temperaturze pokojowej łagodzi wysuszone i podrażnione drogi oddechowe. Nawilżenie gardła wspomagają specjalne tabletki do ssania i płukanie gardła wodą. Płukanka odkaża gardło i udrożnia nos, a w połączeniu z rumiankiem, tymiankiem i szałwią ma właściwości antybakteryjnie.

Objawy zapalenia krtani skutecznie łagodzi: sok z cebuli, mikstura z łyżeczki miodu, kilku kropli soku z cytryny i szczypty pieprzu kajeńskiego, a także napar z dziewanny drobnokwiatowej i szałwii zwyczajnej.

Dieta chorego na zapalenie krtani dziecka powinna być bogata w nabiał. Do jadłospisu warto dołączyć jogurty i kefiry zawierające probiotyki, które przed zjedzeniem należy wyciągnąć z lodówki i nieco ocieplić. Warto podawać dziecku cytrusy, które rozrzedzają zgromadzoną w gardle wydzielinę i wzmacniają odporność, dzięki dużej zawartości witaminy C. Nie można zapomnieć o właściwościach miodu, który łagodzi objawy zapalenia, niweluje podrażnienia, działa przeciwbólowo.

Dziecko powinno przebywać w dobrze wietrzonych i chłodnych pomieszczeniach (zalecana temperatura 18 - 20°C). Warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Osoby, które takowego nie posiadają, mogą powiesić na grzejniku wilgotny ręcznik, co przyniesie podobny efekt.

Pod żadnym pozorem nie wolno narażać dziecka na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, który zaostrza przebieg choroby.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
282
32
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia
Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia TVN zdrowie
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe?
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?