Dr hab. n. med. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprojektował specjalny derotator, nazywany derotatorem Pankowskiego, który jest bezpiecznym narzędziem wykorzystywanym podczas operacji skolioz.
Do tej pory podczas operacji kręgosłupa stosowano manewr derotacji bezpośredniej, której bezpieczny zakres szacowano w oparciu jedynie o własne wyczucie i doświadczenie chirurga. Przekroczenie naturalnej granicy mogło prowadzić do złamania kręgosłupa. Właśnie w obawie przed złamaniem, docent Pankowski rozpoczął badana nad granicą zakresu derotacji. Badania prowadzone były na zwłokach w Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w laboratoriach firmy LfC w Zielonej Górze.
Owoc badań - derotator
Derotator Pankowskiego pozwala na znacznie szersze zabiegi na kręgosłupie niż do tej pory. Są one w pełni bezpieczne. Niestety operacje przeprowadzane są jedynie w Gdańsku, w miejscu pracy doktora.
Leczenie skoliozy
Operacyjne leczenie skoliozy to ostateczność. Zwykle stosuje się specjalne ćwiczenia, długą rehabilitację, w skrajnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Warto pamiętać, że skolioza jest chorobą postępującą, jej rozwój ustaje dopiero w momencie zakończenia wzrostu pacjenta.