Światowa Organizacja Zdrowia uznała gry komputerowe jako "jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie". Według WHO osoba uzależniona to taka, która nie kontroluje ilości czasu spędzanego na graniu oraz taka, dla której granie jest najważniejszą czynnością w życiu. Statystyki mówią, że w naszym kraju jest niemal 16 milionów graczy, z czego - według szacunków - około 15 procent, czyli ponad 2,4 miliona z nich, jest uzależnionych od gier.
Więcej informacji znajdziecie na TVN24.pl: Nowa choroba psychiczna trafiła na listę. Zagrożenie dotyczy ponad dwóch milionów Polaków
Uzależnienie od komputera
Objawy uzależnienia od komputera to m.in. zaniedbanie relacji społecznych, rozdrażnienie i zawężenie zainteresowań. W przypadku gier komputerowych chory poświęca cały czas na granie, nawet widząc negatywne konsekwencje swojego zachowania. Szczególnie podatni na uzależnienia są ludzie młodzi, ale nie tylko oni narażeni są na uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości.
Wyróżnia się uzależnienie wtórne, polegające na ucieczce od codzienności oraz pierwotne, które koncentruje się na posiadanym sprzęcie i dodatkach. Popularne formy przesadnego korzystania z tych urządzeń to granie w gry komputerowe, surfowanie po internecie, czatowanie lub robienie e-zakupów. Osoba uzależniona zaczyna traktować korzystanie z komputera jako najważniejszą czynność w ciągu dnia.
Od teraz uzależnienie od gier zostało uznane jako choroba natury psychicznej. Ma to pomóc w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem, jakim jest życie wirtualne, a nie - realne.
Polecamy: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny