Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić

NAN

Fot: nd3000 / fotolia.com

Zależność ciąża a nietrzymanie moczu występuje u wielu kobiet. Dbanie o higienę osobistą, stosowanie wkładek pochłaniających wyciekający mocz i zapach oraz używanie chusteczek do higieny intymnej pozwala zminimalizować dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu w ciąży.

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niekontrolowane wyciekanie moczu z dróg moczowych. Problem ten dotyczy przeważnie osób starszych, kobiet w ciąży oraz mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu w ciąży powinno minąć po porodzie. Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe – rozróżnienie płynu z dróg rodnych

Nietrzymanie moczu w ciąży jest powszechnym problemem i zdarza się u wielu kobiet spodziewających się dziecka. Natomiast pęknięcie pęcherza płodowego i wypłynięcie przez drogi rodne płynu owodniowego niezwiązane z porodem jest realnym zagrożeniem dla matki i dla dziecka, zdarza się rzadko.

Jak uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Mocz łatwo rozpoznać – ma charakterystyczny zapach i słomkowy kolor. Płyn owodniowy wygląda inaczej na poszczególnych etapach ciąży – na początku jest przezroczysty, w późniejszych miesiącach staje się opalizujący, a w późnej ciąży jest mętny, może zawierać fragmenty meszku i mazi płodowej, czasem ma różowe zabarwienie. Wody płodowe mogą być bezwonne lub mieć słodkawy zapach.

W przypadku utraty płynu owodniowego należy wezwać specjalistyczną pomoc medyczną lub jak najszybciej udać się do lekarza.

Aby prawidłowo zidentyfikować płyn wydobywający się z układu moczowo-płciowego, warto stosować wkładki higieniczne, na których białej powierzchni dobrze widoczny jest kolor cieczy.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży w 1 trymestrze i przez całą ciążę może występować na skutek powiększania się macicy i zwiększonej produkcji progesteronu oraz relaksyny w organizmie. Zwiększająca objętość macica uciska na pęcherz moczowy, co sprawia, że ciężarna może często odczuwać potrzebę oddania moczu. Progesteron, hormon niezbędny do utrzymania ciąży, działa rozluźniająco na mięśnie, w tym na mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) – otaczają one pęcherz oraz cewkę moczową i je podtrzymują.

Nietrzymanie moczu w ciąży może być skutkiem nie tylko rozluźnionych mięśni, ale też rozciągnięcia dna miednicy, za co także odpowiedzialne są hormony. W miarę rozwoju płodu i powiększania macicy problem nietrzymania moczu może się nasilać, ponieważ macica stopniowo coraz bardziej uciska pęcherz i mięśnie dna miednicy.

Popuszczanie moczu zdarza się ciężarnym najczęściej podczas śmiechu, kaszlu, kichania bądź podnoszenia ciężkich przedmiotów – to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Laserowe leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Klinika urody.

Nietrzymanie moczu w ciąży: ćwiczenie mięśni Kegla jako metoda zapobiegania

Aby uniknąć problemu nietrzymania moczu w ciąży, należy wzmocnić mięśnie dna miednicy, czyli mięśni Kegla, jeszcze przed zajściem w ciążę. Warto ćwiczyć je także aż do czasu porodu i po nim. Dzięki ćwiczeniu mięśni dna miednicy można nie tylko uniknąć nietrzymania moczu, ale też przyspieszyć powrót do formy po porodzie siłami natury, zwiększyć komfort samego porodu i okresu połogu.

Ćwiczenie mięśni Kegla polega na napinaniu mięśni dna miednicy na kilka sekund i ich rozluźnianiu. Dla uzyskania zadowalających efektów należy wykonywać ćwiczenie kilka razy dziennie po 10 do 20 powtórzeń każdorazowo. Można ćwiczyć w dowolnej pozycji – siedząc, na stojąco czy na leżąco.

Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Wzmocnić mięśnie dna miednicy pomagają też kulki waginalne. Aplikuje się je do pochwy początkowo na kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając czas treningu. Z kulkami można się poruszać i wykonywać dowolne czynności. Nie można ich stosować podczas ciąży ani w okresie połogu. Wymagają też regularnego dezynfekowania.

Zobacz film: 23. Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży może powodować duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli mocz wypływa niekontrolowanie już od początku ciąży. Uniknąć konsekwencji nietrzymania moczu pomaga dbanie o higienę intymną. Warto w trakcie dnia używać specjalnych chusteczek do higieny intymnej – nie wysuszają i nie podrażniają one wrażliwych miejsc, za to oczyszczają skórę i pomagają zachować świeżość i naturalne pH.

Ciężarna powinna chodzić do toalety często, by unikać przepełnienia pęcherza i wstrzymywania moczu. W trakcie dnia i w nocy może używać wkładek dedykowanych osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Wkładki te są dyskretne, pochłaniają wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie

Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna nadużywać herbaty, kawy ani alkoholu przede wszystkim ze względu na dobro malca, ale także wtedy, gdy cierpi na nietrzymanie moczu w ciąży. Napoje te działają podrażniająco na pęcherz moczowy, tak jak ostre dania, cytrusy czy sok pomidorowy.

Mimo nietrzymania moczu, zalecane jest odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli picie nie mniej niż 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Nietrzymanie moczu po porodzie:
poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży?
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży? Dzień Dobry TVN
Badanie GBS - wskazania, przebieg.
Wyniki badania GBS, możliwe leczenie
Badanie GBS - wskazania, przebieg. Wyniki badania GBS, możliwe leczenie Dzień Dobry TVN
Kulki gejszy – czym są i jak się ich używa?
Ćwiczenia, stosowanie w ciąży i po ciąży
Kulki gejszy – czym są i jak się ich używa? Ćwiczenia, stosowanie w ciąży i po ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem