Nietolerancja histaminy spowodowana jest nieprawidłowościami enzymatycznymi. Objawami jej towarzyszącymi są np. migreny, bóle brzucha, wysypki skórne. Leczenie nietolerancji histaminy opiera się modyfikacji dotychczasowego sposobu żywienia i wdrożeniu diety niskohistaminowej.
Nietolerancja histaminy - czym jest? Przyczyny
Nietolerancja histaminy jest zaburzeniem enzymatycznym. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem histaminy w organizmie, która wywołuje objawy przypominające alergię. Podstawową różnicą między alergią a nietolerancją jest fakt, że przy alergii zawsze zaangażowany jest układ immunologiczny. Histamina jest związkiem chemicznym produkowanym przez organizm oraz dostarczanym wraz z pożywieniem. Najczęstszą przyczyną nietolerancji histaminy jest wrodzony niedobór lub całkowity brak enzymu - oksydazy diaminowej (DAO), która odpowiada za rozkładanie w jelitach histaminy pochodzącej z pożywienia. Konsekwencją jest podwyższony poziom tego związku we krwi. Nietolerancja histaminy może być również zaburzeniem nabytym, gdyż istnieją pewne czynniki prowadzące do nieprawidłowego rozkładu histaminy i zmniejszonej aktywności enzymu DAO. Zalicza się do nich: choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), wirusowe zapalenie wątroby, nowotwory okrężnicy i odbytnicy, stosowanie niektórych leków, niedobory witamin i minerałów (np. witaminy B6, cynku, miedzi).
Czym jest i jakie funkcje pełni układ immunologiczny odpowiedz znajdziecie w filmie:
Nietolerancja histaminy - objawy
Niedobór lub brak enzymu DAO powoduje, że histamina dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem nie zostaje rozłożona w jelitach. Wówczas nadmierna ilość tego związku przedostaje się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu wywołując mało specyficzne i wieloukładowe symptomy przypominające alergię. Objawami nietolerancji histaminy są: bóle i zawroty głowy, migreny, trudności w oddychaniu, duszność, wodnisty katar, uczucie mrowienia na języku, podrażnienia błony śluzowej nosa, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wysypki skórne i pokrzywka z towarzyszącym świądem, zaburzenia miesiączkowania. U osób z nietolerancją histaminy może pojawić się również nadciśnienie i częstoskurcz.
Nietolerancja histaminy - badanie, diagnostyka
Diagnostyka nietolerancji histaminy opiera się na wywiadzie lekarskim ukierunkowanym na występujące objawy oraz na badaniu poziomu DAO w surowicy krwi. Materiałem do przeprowadzenia badania jest krew żylna. W celu różnicowania nietolerancji histaminy od alergii wykonuje się testy alergiczne, które przy nietolerancji dają wynik ujemny.
Nietolerancja histaminy - leczenie
Leczenie nietolerancji histaminy opiera się głównie na diecie, której celem jest obniżenie poziomu histaminy w organizmie. Ten związek chemiczny może występować naturalnie w produktach żywnościowych, ale jest również wytwarzany w trakcie procesu fermentacji i dojrzewania żywności. Histamina może powstawać także w wyniku psucia się produktu lub wskutek nieprawidłowego przechowywania. Duża ilość histaminy znajduje się w produktach fermentowanych, takich jak: kiszonki, jogurty i kefiry. Produktami bogatymi w ten związek są także: sery pleśniowe, peklowane mięsa, owoce morza, marynowane ryby, drożdze piekarskie, wędliny dojrzewające (np. salami, szynka parmeńska) oraz warzywa: szpinak, pomidory, bakłażan. W diecie przy nietolerancji histaminy należy wykluczyć nie tylko żywność bogatą w histaminę, ale również produkty stymulujące jej wydzielanie i blokujące działanie enzymu DAO. Należą do nich: czekolada, kakao, orzechy, banany, pieczarki, kiwi, truskawki, napoje alkoholowe, mleko krowie, czarna herbata oraz niektóre leki (np. furosemid, diazepam, neomycyna).
Nietolerancja histaminy - co jeść?
W diecie przy nietolerancji histaminy powinny dominować świeże i nieprzetworzone produkty cechujące się niską zawartością tego związku. W jadłospisie dozwolone są świeże ryby o jasnym mięsie i mięso (kurczak, indyk, królik, kaczka) poddawane gotowaniu i duszeniu, jaja oraz mleka roślinne stanowiące zamienniki mleka krowiego. Zalecane jest jedzenie świeżych owoców, takich jak: jabłka, czarne jagody, borówki, porzeczki, brzoskwinie, wiśnie, morele, mango, melony. Niewskazane są gruszki, cytrusy, banany, winogrona, kiwi, truskawki i maliny. Z żywienia eliminuje się również awokado, które jest bogate w histaminę i może powodować wystąpienie objawów nietolerancji tego związku. Wskazane jest spożywanie wszystkich warzyw z wyjątkiem szpinaku, pomidorów i bakłażana. W jadłospisie diety przy nietolerancji histaminy produktami zalecanymi są: ryż, kukurydza, płatki owsiane, ziemniaki, kasza jaglana i gryczana, amarantus, komosa ryżowa, chleb żytni na zakwasie, siemię lniane oraz produkty nabiałowe - twaróg i serek wiejski.