Nerwobóle najczęściej lokalizują się w obrębie klatki piersiowej, często nawet dają obraz podobny do zawału serca, jednak mogą dotyczyć każdej innej części ciała. Zdarza się, że ból pleców ma także charakter nerwobólu. Może się pojawić niemal w każdym odcinku kręgosłupa, od poziomu kręgosłupa lędźwiowego, aż po szyjny. Nerwoból najczęściej jest następstwem stresu i nadmiernego napięcia, jednak mianem nerwobólu czasami określa się także zaburzenia obwodowego układu nerwowego na tle zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Nerwoból – przyczyny
Należy zaznaczyć, że pojęcie nerwobólu jest różnie rozumiane w społeczeństwie i w kręgu medycznym. Nerwoból to inaczej neuralgia, czyli ból wynikający z uszkodzenia nerwu obwodowego. Odnosi się czasem także do subiektywnego odczucia bólu na skutek stresu. Ból może mieć charakter nawracający bądź przewlekły. Bardzo często jest na tyle silny, że upośledza codzienne funkcjonowanie. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nadmierne napięcie nerwowe, stres, a także schorzenia układu ruchu, jak:
- urazy pleców – uderzenie w plecy czy jakikolwiek uraz kręgosłupa mogą przyczynić się do powstania niedowładu kończyn, zaburzeń czucia, a nawet problemów z oddychaniem. Konsekwencją urazu mogą być różnego rodzaju bóle pleców, a ich charakter zależy od lokalizacji urazu i jego typu;
- przerzuty nowotworowe raka prostaty czy płuc do kości;
- dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego i przemieszczenie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z następczym uciskiem na korzenie nerwów.
Przyczyną nerwobólu pleców jest także neuralgia międzyżebrowa, najczęściej jest to ból opasający od pleców wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych. Spośród wyżej wymienionych schorzeń układu ruchu przyczyniających się do powstania nerwobóli najczęstszą jest dyskopatia. Najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy bądź szyjny kręgosłupa. Początkowo pojawia się ból o ostrym charakterze, który promieniuje wzdłuż nerwów. Może powodować niedowład, zaburzenia czucia czy osłabienie kończyn.
Nerwoból pleców po prawej stronie lub po lewej stronie
Nerwoból pleców najczęściej obejmuje jedną stronę ciała. Rzadko zdarza się, by jednocześnie obejmował obie strony. Szczególnie w przypadku dyskopatii czy neuralgii międzyżebrowej nerwoból jest zlokalizowany obustronnie. Przyczyną nerwobólu lokalizującego się po jednej stronie ciała jest neuralgia wynikająca z obwodowego uszkodzenia nerwu. Jest to ból przebiegający wzdłuż obszaru, który unerwia. Ból jest najczęściej ostry i towarzyszy mu drętwienie bądź mrowienie okolicy zaopatrywanej przez dany nerw.
Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Dowiesz się tego z filmu:
Nerwoból pleców a stres
Stres jest bardzo niepozornym czynnikiem wywołującym wiele objawów układowych dających obraz imitujący wiele chorób. Wyrządza ogromne szkody w organizmie. Jednym z objawów, które może wywołać stres nawet o umiarkowanym nasileniu, jest nerwoból. Osoby żyjące w stresie mają częściej problemy z bólem np. o charakterze nerwobólu. Nerwoból może być wywołany również pojedynczym, silnym czynnikiem stresowym.
Nerwoból pleców – co robić?
W przypadku pojawienia się nasilonych dolegliwości bólowych należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali leczenie przeciwbólowe, jak również przeprowadzi właściwą diagnostykę, by w miarę możliwości wyeliminować przyczynę bólu. Najczęściej diagnostykę wykonuje się przy uporczywych, nawracających bólach, rzadziej po jednorazowym incydencie bólowym. W leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki zmniejszające napięcie mięśniowe i napięcie nerwowe. Zaleca się właściwą aktywność fizyczną, jak również zabiegi fizjoterapeutyczne.
Czasami w domowych warunkach wystarczy odpoczynek, relaks, rozgrzewająca kąpiel.