Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego
menu
Polub nas na Facebooku

Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego

NAN

Fot: TANABOON / stock.adobe.com

Nerw pośrodkowy składa się z włókien zaopatrujących mięśnie przedramienia i dłoni. Jego uszkodzenie powoduje ograniczenie ruchomości ręki. Najczęstszymi przyczynami dolegliwości są urazy obszaru stawu nadgarstkowego oraz ucisk nerwu pośrodkowego. 

W nerwie pośrodkowym znajdują się włókna, które zaopatrują ruchowo wiele mięśni przedramienia oraz dłoni i palców. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego najczęściej dotyczy okolicy stawu nadgarstkowego; rzadziej urazy zdarzają się powyżej stawu łokciowego. Nerw może ulec uszkodzeniu także w wyniku obrzęku w obrębie włókien nerwowych, zmian zapalnych, guzów, krwiaków czy ziarniny zapalnej. W najcięższych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni kłębu kciuka.

Nerw pośrodkowy – przebieg

Nerw pośrodkowy rozpoczyna się w splocie ramiennym, gdzie znajdują się jego dwa korzenie – przyśrodkowy i boczny. Na wysokości skrzyżowania tętnicy pachowej z dolnym brzegiem mięśnia piersiowego mniejszego dochodzi do zlania się korzeni. Dalej nerw przebiega przez bruzdę pośrodkową mięśnia dwugłowego ramienia. Początkowo ułożony jest bocznie do tętnicy ramiennej, a następnie krzyżuje się z nią od przodu i biegnie po jej stronie przyśrodkowej aż do stawu łokciowego.

Na przedramieniu nerw pośrodkowy przebiega między powierzchownym a głębokim mięśniem zginaczem palców. Do ręki dociera, przechodząc przez kanał nadgarstka pod troczkiem zginaczy. Uruchamia on ruchowo większość mięśni przedniego przedziału przedramienia. Ponadto unerwia ruchowo aż 2/3 powierzchni dłoni i skórę trzech pierwszych palców.

Porażenie nerwu pośrodkowego

Uszkodzenie nerwu pośrodkowego nadgarstka powoduje upośledzenie funkcji ręki i przedramienia. Przyczynami najczęściej są:

  • zmiany chorobowe mięśni okolic nadgarstka i dłoni,
  • ucisk na nerw pośrodkowy, spowodowany przez gangliony, krwiaki, guzy czy tłuszczaki, a także anomalie anatomiczne kości.

Za porażenie nerwu pośrodkowego najczęściej odpowiada zespół cieśni nadgarstka. Powoduje on ucisk nerwu w kanale nadgarstka. Przyczyną może być także zespół mięśnia nawrotnego obłego lub zespół nerwu międzykostnego przedniego. Problemy z nerwem pośrodkowym mogą wynikać z urazów ramienia, stawu łokciowego, stawu nadgarstkowego lub przedramienia. Do schorzenia predysponują choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe oraz choroby nerek.

Porażenie nerwu pośrodkowego dotyczy sfery czuciowej i ruchowej trzech pierwszych palców ręki. Charakterystyczne objawy to:

  • niemożność zgięcia trzech pierwszych palców przy zaciskaniu dłoni w pięść (tzw. ręka błogosławiąca),
  • ograniczanie nawracania i odwracania ręki oraz przedramienia,
  • utrudnione zginanie nadgarstka,
  • ból nadgarstka,
  • ograniczone zginanie i przeciwstawianie kciuka,
  • drętwienie nadgarstka oraz trzech pierwszych palców i ich okolicy nasilające się w nocy oraz po dużym wysiłku, promieniujące do łokcia,
  • zasiniona, zimna i wysuszona skóra ręki,
  • nieprecyzyjne ruchy palców,
  • pękanie i osłabienie struktury paznokci,
  • wypadanie przedmiotów z ręki.

Neuropatie nerwu pośrodkowego

Najczęstszą neuropatią nerwu pośrodkowego jest zespół cieśni nadgarstka. Inne neuropatie to zespół nerwu międzykostnego przedniego oraz zespół mięśnia nawrotnego obłego. Objawy zależą od miejsca uszkodzenia nerwu:

  • w zespole cieśni nadgarstka typowe objawy to: drętwienie, mrowienie i pieczenie w obrębie nadgarstka i dłoni. Dolegliwości nasilają się w nocy oraz podczas zginania nadgarstka. Obejmują cztery pierwsze palce, czyli kciuk, palec wskazujący i pośrodkowy oraz połowę palca serdecznego. Przy zaawansowanej chorobie dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni okolic nadgarstka, a także do zaburzeń czucia;
  • zespół mięśnia nawrotnego obłego objawia się bolesnością podczas nawracania przedramienia oraz zaburzeniami czucia wewnętrznej powierzchni dłoni i palców,
  • zespół nerwu międzykostnego przedniego powoduje znaczne upośledzenie ruchomości kciuka, a co za tym idzie – ogólną niezgrabność dłoni. Wraz z rozwojem schorzenia pojawia się ból okolicy nadgarstka, dołu łokciowego i wewnętrznej części przedramienia bez ubytków czucia.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Uszkodzenie nerwu pośrodkowego – leczenie

W celu zdiagnozowania rodzaju uszkodzenia nerwu pośrodkowego lekarz stosuje badanie neurologiczne oraz dokładny wywiad z pacjentem. Może wykonać badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala przeanalizować przewodnictwo nerwu i ocenić stopień uszkodzenia. W zależności od tego, jak mocno porażony jest nerw pośrodkowy, stosowane jest leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Do metod leczenia zachowawczego nerwu pośrodkowego zalicza się:

  • zimne okłady zmniejszające obrzęk i ból nadgarstka,
  • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz witamin B6 i B12,
  • iniekcje z kortykosteroidów w okolicę troczka zginaczy,
  • stosowanie opasek lub ortez odciążających,
  • stosowanie na noc szyny, która zapewnia prawidłowe ułożenie nadgarstka i kończyny górnej,
  • ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, rozluźniające i poprawiające ruchomość stawu,
  • fizykoterapię – jonoforezę, krioterapię, laseroterapię, ultradźwięki, kąpiele wirówkowe, pole magnetyczne, kinesiotaping,
  • neuromobilizację nerwu pośrodkowego.

Przy znacznym uszkodzeniu nerwu pośrodkowego wykonywane są zabiegi chirurgiczne metodą otwartą lub endoskopową. Po zabiegu niezbędna jest intensywna rehabilitacja. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
258
18
Polecamy
Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego?
Objawy i leczenie
Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego? Objawy i leczenie TVN zdrowie
Ręka szponiasta – przyczyny i objawy uszkodzenia nerwu łokciowego 
Ręka szponiasta – przyczyny i objawy uszkodzenia nerwu łokciowego  TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty