Kiedy uszkodzenie dotyczy jednego nerwu, wówczas mówi się o mononeuropatii. Uszkodzenie nerwu pachowego występuje w tej postaci, jednak częściej diagnozuje się uszkodzenie nerwu pachowego jako polineuropatii, czyli uszkodzenia wielonerwowego, towarzyszącego uszkodzeniom całego splotu barkowego.
Objawy uszkodzenia nerwu pachowego
Objawy uszkodzenia nerwu pachowego występują w okolicy struktur, za których funkcjonowanie nerw pachowy jest odpowiedzialny. Obszar unerwienia nerwu pachowego to: mięsień naramienny, mięsień obły mniejszy oraz długa głowa mięśnia trójgłowego. Natomiast obszar czuciowy nerwu pachowego stanowią skóra barku i skóra powierzchni tylnej ramienia w górnym odcinku.
Nerw pachowy stanowi część obwodowego układu nerwowego. Rozchodzi się ze splotu ramiennego i odpowiedzialny jest za odwodzenie ramienia. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, występuje problem z odwodzeniem ręki, dokuczają dolegliwości bólowe przy próbie odwiedzenia i napięcia mięśni lub zaburzone jest czucie powierzchniowe bocznej powierzchni ramienia, to prawdopodobnie wystąpiły zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu pachowego.
Czytaj także: Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny
Jak rozpoznać uszkodzenie nerwu pachowego?
Do podstawowych objawów uszkodzenia nerwu pachowego należy niedowład lub porażenie, następnie zanik mięśni unerwianych przez nerw, a także zaburzenia czucia okolicy ramienia.
Kiedy dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, zaburzone zostają funkcje odwodzenia ramienia i zniesione lub osłabione jest czucie w obszarze unerwionym przez nerw. Dolegliwości czuciowe przejawiają się parastezjami, bólem i przeczulicą na bodźce. Możliwe objawy w niektórych przypadkach: miejscowe zaburzenia pocenia i zmiany zabarwienia skóry w obrębie obszaru unerwienia.
Objawy uszkodzenia nerwu pachowego są typowe dla objawów urazów mechanicznych, np.: obrzęk, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie okolicy urazu, mrowienia wzdłuż kończyny czy zaburzenia czucia. Chory ogranicza ruchy w stawie, aby uniknąć pogorszenia stanu i występowania bólu. Kiedy dojdzie do wystąpienia objawu zaburzenia odwodzenia ramienia, można w konsekwencji spodziewać się następstw z powodu unieruchomienia kończyny.
Inne objawy uszkodzenia: ograniczenie ruchów czynnych kończyny, zanik i przykurcz mięśni, skrócenie kończyny i deformacje w stawie barkowym, niestabilność barku, asymetria tułowia. Niepełnosprawność kończyny w wyniku uszkodzenia nerwu pachowego może być różna w zależności od rodzaju i stopnia rozległości uszkodzenia.
W przypadku uszkodzenia nerwu pachowego okołoporodowo objawy widoczne są zazwyczaj od razu po porodzie. Wśród nich są: ograniczony ruch lub niedowład w odwiedzeniu jednego ramienia czy niekontrolowane skurcze kończyny górnej często utrzymujące się przez większość życia.
Rozległość objawów i dolegliwości bólowych zależą od miejsca uszkodzenia nerwu pachowego i długości trwania czynników destrukcyjnych. Aby ograniczyć objawy lub uniknąć ich w przyszłości, warto poznać przyczyny, które mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwu pachowego.
Nerw pachowy – przyczyny uszkodzenia
Urazy mechaniczne są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia nerwu pachowego. Na ogół dochodzi do tego poprzez bezpośredni uraz barku. Najbardziej narażeni na uraz nerwu pachowego są motocykliści i miłośnicy sportów ekstremalnych, ale uraz może nastąpić podczas codziennych czynności. Polega na gwałtownym i silnym naciągnięciu splotu nerwowego w barku. Może dojść przy tym do zwichnięcia stawu barkowego z bezpośrednim uciskiem na nerw pachowy. Uszkodzenia naczyń krwionośnych okolicy podobojczykowej i mikrourazy splotu nerwowego barkowego oraz uszkodzenia urazowe okołoporodowe mogą powodować uszkodzenia nerwu pachowego.
Inne przyczyny uszkodzenia nerwu: zwichnięcie stawu ramiennego, złamanie kości ramiennej w okolicy szyjki chirurgicznej, neuropatia splotu barkowego oraz zmiany przeciążeniowe: długotrwałe dźwiganie, gwałtowne ruchy ramienia.
W wyniku uszkodzenia nerwu pachowego kończyna przestaje prawidłowo funkcjonować. Ograniczenie ruchów powoduje przykurcz tkanek miękkich i mięśni okolicy barku. Ograniczenie ruchomości nasila się. Nawet czynności dnia codziennego stają się wtedy ograniczone.
Czytaj także: Neuropatia obwodowa – objawy, leczenie, ból neuropatyczny