Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego
menu
Polub nas na Facebooku

Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego

MedicalRF.com/Getty Images

Uszkodzenie nerwu pachowego jest często spotykane ze względu na dużą ruchomość struktur obręczy barkowej. Występuje w parze z uszkodzeniami pobliskich struktur i objawia się charakterystycznymi zaburzeniami.

Kiedy uszkodzenie dotyczy jednego nerwu, wówczas mówi się o mononeuropatii. Uszkodzenie nerwu pachowego występuje w tej postaci, jednak częściej diagnozuje się uszkodzenie nerwu pachowego jako polineuropatii, czyli uszkodzenia wielonerwowego, towarzyszącego uszkodzeniom całego splotu barkowego.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego występują w okolicy struktur, za których funkcjonowanie nerw pachowy jest odpowiedzialny. Obszar unerwienia nerwu pachowego to: mięsień naramienny, mięsień obły mniejszy oraz długa głowa mięśnia trójgłowego. Natomiast obszar czuciowy nerwu pachowego stanowią skóra barku i skóra powierzchni tylnej ramienia w górnym odcinku.

Nerw pachowy stanowi część obwodowego układu nerwowego. Rozchodzi się ze splotu ramiennego i odpowiedzialny jest za odwodzenie ramienia. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, występuje problem z odwodzeniem ręki, dokuczają dolegliwości bólowe przy próbie odwiedzenia i napięcia mięśni lub zaburzone jest czucie powierzchniowe bocznej powierzchni ramienia, to prawdopodobnie wystąpiły zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu pachowego.

Czytaj takżeUszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny

Jak rozpoznać uszkodzenie nerwu pachowego?

Do podstawowych objawów uszkodzenia nerwu pachowego należy niedowład lub porażenie, następnie zanik mięśni unerwianych przez nerw, a także zaburzenia czucia okolicy ramienia.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, zaburzone zostają funkcje odwodzenia ramienia i zniesione lub osłabione jest czucie w obszarze unerwionym przez nerw. Dolegliwości czuciowe przejawiają się parastezjami, bólem i przeczulicą na bodźce. Możliwe objawy w niektórych przypadkach: miejscowe zaburzenia pocenia i zmiany zabarwienia skóry w obrębie obszaru unerwienia.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego są typowe dla objawów urazów mechanicznych, np.: obrzęk, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie okolicy urazu, mrowienia wzdłuż kończyny czy zaburzenia czucia. Chory ogranicza ruchy w stawie, aby uniknąć pogorszenia stanu i występowania bólu. Kiedy dojdzie do wystąpienia objawu zaburzenia odwodzenia ramienia, można w konsekwencji spodziewać się następstw z powodu unieruchomienia kończyny.

Inne objawy uszkodzenia: ograniczenie ruchów czynnych kończyny, zanik i przykurcz mięśni, skrócenie kończyny i deformacje w stawie barkowym, niestabilność barku, asymetria tułowia. Niepełnosprawność kończyny w wyniku uszkodzenia nerwu pachowego może być różna w zależności od rodzaju i stopnia rozległości uszkodzenia.

W przypadku uszkodzenia nerwu pachowego okołoporodowo objawy widoczne są zazwyczaj od razu po porodzie. Wśród nich są: ograniczony ruch lub niedowład w odwiedzeniu jednego ramienia czy niekontrolowane skurcze kończyny górnej często utrzymujące się przez większość życia.

Rozległość objawów i dolegliwości bólowych zależą od miejsca uszkodzenia nerwu pachowego i długości trwania czynników destrukcyjnych. Aby ograniczyć objawy lub uniknąć ich w przyszłości, warto poznać przyczyny, które mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwu pachowego.

Nerw pachowy – przyczyny uszkodzenia

Urazy mechaniczne są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia nerwu pachowego. Na ogół dochodzi do tego poprzez bezpośredni uraz barku. Najbardziej narażeni na uraz nerwu pachowego są motocykliści i miłośnicy sportów ekstremalnych, ale uraz może nastąpić podczas codziennych czynności. Polega na gwałtownym i silnym naciągnięciu splotu nerwowego w barku. Może dojść przy tym do zwichnięcia stawu barkowego z bezpośrednim uciskiem na nerw pachowy. Uszkodzenia naczyń krwionośnych okolicy podobojczykowej i mikrourazy splotu nerwowego barkowego oraz uszkodzenia urazowe okołoporodowe mogą powodować uszkodzenia nerwu pachowego.

Inne przyczyny uszkodzenia nerwu: zwichnięcie stawu ramiennego, złamanie kości ramiennej w okolicy szyjki chirurgicznej, neuropatia splotu barkowego oraz zmiany przeciążeniowe: długotrwałe dźwiganie, gwałtowne ruchy ramienia.

W wyniku uszkodzenia nerwu pachowego kończyna przestaje prawidłowo funkcjonować. Ograniczenie ruchów powoduje przykurcz tkanek miękkich i mięśni okolicy barku. Ograniczenie ruchomości nasila się. Nawet czynności dnia codziennego stają się wtedy ograniczone.

Czytaj także: Neuropatia obwodowa – objawy, leczenie, ból neuropatyczny


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny
Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny TVN zdrowie
Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja
Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?