Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerka podkowiasta – kiedy należy rozważyć leczenie chirurgiczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Nerka podkowiasta – kiedy należy rozważyć leczenie chirurgiczne?

 Przekrój ludzkiej nerki na tle naukowym

Fot. Mohammed Haneefa Nizamudeen / Getty Images

Nerka podkowiasta może nie dawać żadnych objawów. Niekiedy jednak stanowi predyspozycję do powstania wielu powikłań i uporczywych objawów klinicznych, związanych z wodonerczem czy kamicą nerkową.

Nerka podkowiasta stanowi wrodzoną wadę, która wynika ze zrośnięcia się obu nerek w okresie rozwojowym. Najczęściej do zrośnięcia dochodzi w dolnych biegunach nerek. Są one więc blisko siebie, dużo niżej niż nerki umiejscowione prawidłowo. Sformułowanie „nerka podkowiasta” bierze się z faktu, że zrośnięte nerki tworzą układ przypominający podkowę. Teoretycznie jest to wada, która sama w sobie nie daje żadnych objawów, jednak jak każda nieprawidłowość układu moczowego, powoduje wzrost ryzyka pojawienia się innych schorzeń czy powikłań, jak zaburzenia wydzielania moczu, kamica nerkowa czy zastój moczu.

Nerka podkowiasta – czym jest?

Wady układu moczowego są wadami wrodzonymi. Nerka podkowiasta jest jedną z takich wad i polega na tym, że obie nerki zrastają się ze sobą, tworząc obraz podkowy. Może pojawić się jako nieprawidłowość izolowana, jak również współistnieć z innymi wrodzonymi patologiami i zespołami uwarunkowanymi genetycznie. Nie zawsze jednak dwie nerki tej samej wielkości są zrośnięte w dolnym biegunie. W nieznacznym odsetku miejsce zrośnięcia obejmuje górne bieguny nerek. Częściej też istnieje znaczna asymetria tych narządów zarówno pod względem ich wielkości, jak i położenia. Do powstania wady dochodzi już w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak jest zbudowany i jak działa układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:  

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Objawy nerki podkowiastej

Ze względu na to, że objawy są bardzo niecharakterystyczne lub w ogóle ich nie ma, osoby dotknięte schorzeniem często nie wiedzą o istnieniu tej wady. Można dowiedzieć się o niej przypadkowo, wykonując USG (ultrasonografię) jamy brzusznej z innego powodu. Czasami czynnikiem skłaniającym do poszerzenia diagnostyki układu moczowego o badania obrazowe są nawracające problemy ze strony tego układu. Nerka podkowiasta może sprzyjać zakażeniom układu moczowego, może pojawić się krwiomocz, ropomocz, zastój moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu czy nawracające bóle o niewielkim nasileniu zarówno w okolicy lędźwiowej, jak i ogólnie w jamie brzusznej. Wiele osób jednak tych powikłań nie ma. Niestety nerka podkowiasta jako wada układu moczowego stanowi jeden z czynników ryzyka wodonercza, zwiększa również ryzyko powstania niektórych guzów nerek.

Polecamy: Układ moczowy – co warto o nim wiedzieć?

Nerki podkowiaste – jak rozpoznać?

Aktualnie najbardziej dostępnym badaniem obrazowym, pozwalającym uwidocznić nerkę podkowiastą, jest ultrasonografia jamy brzusznej. Teoretycznie tego typu anomalie powinny być uwidocznione już w badaniu prenatalnym ze względu na ogromną dokładność obecnie używanych sprzętów. Rozpoznanie nieprawidłowości w ciąży nie zmienia w żaden sposób postępowania. Co najwyżej może zasugerować poszerzenie diagnostyki, celem wykluczenia innych współistniejących wad. Noworodki po urodzeniu z nerką podkowiastą nie mają żadnych objawów. U części z nich wykonuje się USG jamy brzusznej jeszcze na oddziale noworodkowym, jeśli są ku temu wskazania. W innych wypadkach nerka podkowiasta zostaje wykryta przypadkowo. Może się również zdarzyć, że dziecko po porodzie przejawia cechy infekcji dróg moczowych. Wtedy wykonuje się USG jamy brzusznej, uwidaczniając nerkę podkowiastą. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z rzadszych przyczyn i objawy infekcji dróg moczowych nie powinny od razu budzić niepokoju co do obecności wady dróg moczowych u dziecka.

U osób starszych, zarówno starszych dzieci, jak i dorosłych, badaniem z wyboru w rozpoznaniu nerki podkowiastej także jest USG jamy brzusznej, jednak tu również może wystąpić sytuacja, w której badanie wykonywane jest zupełnie z innego powodu. Można również wykryć wady nerek poprzez badania urografii, czyli RTG dróg moczowych po podaniu dożylnym środków kontrastowych. Dzięki temu możliwa jest obserwacja czynności nerek, które uwidocznione są przez środek kontrastowy, a także wydalanie tego środka przez moczowody, pęcherz i cewkę. Inną formą jest podanie kontrastu bezpośrednio do miedniczki nerkowej, co określa się mianem pielografii. Umożliwia ona dokładne uwidocznienie miedniczek nerkowych. Z szeroko dostępnych badań obrazowych można wykonać również tomografię komputerową.

Innym typem badania jest scyntygrafia nerek, która zakłada podanie do organizmu odpowiednich radioizotopów. Następnie komputerowo rejestruje się obraz danego narządu wychwytującego znacznik.

Polecamy: Nerka podwójna – objawy i leczenie. Postępowanie w ciąży

Leczenie nerki podkowiastej

Nerki podkowiaste są anomalią, którą leczy się raczej objawowo. W momencie nawracających zakażeń wdraża się antybiotyki, a w przypadku innych konsekwencji leczenie dostosowuje się adekwatnie do problemu. Jednak są przypadki, kiedy dochodzi do znacznych powikłań, powstania wodonercza, znacznego krwiomoczu czy powikłanej kamicy. Uporczywe objawy bólowe ze strony układu moczowego mogą stanowić wskazanie do rozważenia leczenia chirurgicznego. Decyzja o postępowaniu terapeutycznym podejmowana jest indywidualnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
319
32
Polecamy
Agenezja nerek – przyczyny, objawy i wady współistniejące
Agenezja nerek – przyczyny, objawy i wady współistniejące TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Polipy na nerkach.
Jakie są objawy?
Jak wygląda leczenie?
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie