Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nawłoć kanadyjska – właściwości i zastosowanie prozdrowotne
menu
Polub nas na Facebooku

Nawłoć kanadyjska – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

Nawłoć kanadyjska

Fot: apugach / gettyimages.com

Nawłoć kanadyjska, zwyczajowo określana jako „Drzewko Matki Boskiej”, nawłoć amerykańska, rózga wodna lub rózga złota, to pospolicie występująca roślina w Polsce. Znana jest z działania antyseptycznego, moczopędnego, przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwkaszlowego.

Nawłoć kanadyjska, obok pospolitej, jest jednym z najczęściej spotykanych przedstawicieli nawłoci. Jej ziele to źródło kwasów organicznych, flawonoidów, garbników, żywic, śluzów, saponin. Sporządzone z niej napary stosowane są zarówno wewnętrznie – w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych jamy ustnej, jak i zewnętrznie na trudno gojące się rany i skórę trądzikową.

Nawłoć kanadyjska – wiadomości ogólne

Nawłoć kanadyjska (z łac. Solidago canadensis L.) to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju nawłoć (z łac. Solidago L.) i rodziny astrowate (z łac. Asteraceae Dum.). Rodzime tereny jej występowania to Ameryka Północna, jednak z czasem rozprzestrzeniła się po całej Europie, północnej Azji, Nowej Zelandii, południowej Australii. Dziko rosnąca pospolicie występuje także w Polsce. Nawłoć kanadyjska porasta pastwiska, polany, przydroża, obrzeża lasów, brzegi rzek. W wielu europejskich krajach znajduje się na liście gatunków inwazyjnych, które uważa się za duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Stąd też wprowadza się ograniczenia w jej uprawie.

Stosujesz naturalne metody leczenia?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska wykazuje liczne właściwości lecznicze. Surowiec zielarski stanowi ziele pozyskiwane w okresie kwitnienia i suszone w chłodnym i przewiewnym miejscu. W jego składzie znajdują się m.in.: cukry, flawonoidy, a zwłaszcza rutyna, żywice, garbniki pirokatechinowe, olejek eteryczny, gorycze, saponiny, sole mineralne, śluzy. Nawłoć kanadyjska znana jest z działania: bakteriobójczego, antyseptycznego, moczopędnego, przeciwbólowego, napotnego, odtruwającego, przeciwreumatycznego, przeciwgrzybicznego, przeciwzapalnego, przeciwkaszlowego, ściągającego.

Roślina obniża ciśnienie tętnicze krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Wspomaga usuwanie obrzęków, oczyszczanie organizmu z toksyn i pracę układu pokarmowego. Zalecana jest w przypadku kamicy nerkowej (pomaga rozkruszyć kamienie nerkowe), zapalenia pęcherza, białkomoczu, krwiomoczu, utrudnionego wydalania moczu. Używana jest w nieżytach oskrzeli, grypie, astmie oskrzelowej, kaszlu różnego pochodzenia. Herbaty z nawłoci kanadyjskiej stosuje się jako płukanki przy zapaleniach i zakażeniach jamy ustnej oraz gardła. Używa się ich zewnętrznie w formie okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, czyraki oraz w toczeniu, grzybicy, trądziku, łuszczycy. Dodatkowo można nimi przemywać skórę naczynkową, łojotokową, z zapaleniem mieszków włosowych. Oczyści pory, rozjaśni cerę, reguluje wydzielanie sebum.

Nawłoć kanadyjską dodać można do kąpieli. Ta działa odkażająco, przeciwświądowo, regeneruje mięśnie i przywróci skórze jędrność. Okłady w formie papki z ziela nawłoci pomocne są w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych, artretycznych, stanach zapalnych ścięgien i korzonków nerwowych. W paradontozie zaleca się żucie ziela.

Ziele nawłoci kanadyjskiej nabyć można w punktach zielarskich, niektórych aptekach i w sklepach internetowych. Za opakowanie 200 g suszonego surowca zapłaci się około 8 zł.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak przygotować herbatę i syrop z nawłoci kanadyjskiej?

Napar z nawłoci kanadyjskiej jest dość prosty w przygotowaniu. Należy 1 łyżeczkę surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, po czym odstawić pod przykryciem na 15–20 minut do zaparzenia i przecedzić. Zalecane dzienne spożycie to 1–2 razy po 1 szklance.

Syrop z kwiatów nawłoci kanadyjskiej wzmacnia ogólną odporność organizmu i polecany jest na przeziębienia. Świeże kwiaty nawłoci po umyciu należy rozdrobnić i zalać taką ilością gorącej wody, żeby zostały dokładnie przykryte. Odstawia się je do wystygnięcia i przecedza. Następnie do uzyskanego naparu dodaje się na każdy litr sok z 2 cytryn i 700 g cukru. Po dokładnym wymieszaniu miksturę wstawia się na ogień, a po ugotowaniu trzeba ją przelać do butelek.

Nawłoć kanadyjska – inne zastosowania

Nawłoć kanadyjska oprócz zastosowania w lecznictwie pełni też rolę rośliny ozdobnej, choć coraz rzadziej. Znaleźć ją można w ogrodach botanicznych i parkach, a niekiedy i przydomowych ogródkach. Sadzona jest ze względu na atrakcyjnie wyglądające kwiaty. Są żółtego koloru, niewielkie, skupione po 5–14 w bardzo licznych koszyczkach. Kwitnie od lipca do października. W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet do 2 m wysokości.

Nawłoć kanadyjska to jedna z najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Stąd też pszczelarze sadzą ją wokół pasiek, żeby zwiększyć ilość i podnieść jakość pożytków. Wydajność miodowa wynosi około 900 kg z 1 hektara pożytku. Miód nawłociowy stosowany jest w kuchni, ale i lecznictwie. Kilogramowe opakowanie kosztuje średnio 45 zł. Dodatkowo kwiaty nawłoci kanadyjskiej stosowane są jako składnik placków, bułeczek czy element ozdobny zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
431
43
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?