Innowacyjna substancja na koronawirusa
Stworzona substancja to związek chemiczny o nazwie HTTC. Są to związki, inhibitory polimerowe, stworzone zostały na bazie chitozanu- związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów.
Wstępne badania wykazały, że po podaniu związku drogą wziewną nie zaobserwowano u gryzoni toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Tak więc substancja na bazie chitozanu jest w stanie hamować infekcję nowymi koronawirusami.
Niemniej jednak naukowcy przyznają, że do opracowania leku na SARS-CoV-2 pozostało jeszcze dużo pracy - na ten moment HTTC nie jest zatwierdzony do stosowania u ludzi.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec 2019 roku. Wirus pojawił się w chińskim mieście Wuhan i bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Z szacunków WHO wynika, że zakażonych jest ponad milion osób na całym świecie. Najwięcej chorych jest obecnie w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Hiszpanii.
Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.
Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym i najbliższą stacją sanepidu.
Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o faktach i mitach na temat koronawirusa.