Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naprotechnologia – co to jest i na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Naprotechnologia – co to jest i na czym polega?

materiał genetyczny

Fot. Monty Rakusen / Getty Images

Naprotechnologia to metoda naturalnej prokreacji, którą wykorzystuje się do leczenia niepłodności. Opiera się na dokonywaniu dokładnych obserwacji organizmu, które pozwalają określić, co uniemożliwia poczęcie. Stworzona została przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku.

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności, która opiera się głównie na naturalnych sposobach planowania rodziny i dokładnym poznaniu działania ludzkiego organizmu – analizie fizjologicznych i biochemicznych procesów. Wyklucza stosowanie bardziej zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu. Przez część społeczeństwa określana bywa alternatywą in vitro. Postrzegana jest jako bardzo skuteczna i nieinwazyjna metoda.

Co to jest naprotechnologia?

Niepłodność stanowi dość częsty problem w polskim społeczeństwie. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w celu podjęcia leczenia niepłodności do specjalistów zgłasza się aż 1,5 mln par. Jednym z częściej podejmowanych rozwiązań jest in vitro. Niestety ze względu na poglądy nie wszystkie pary decydują się na sztuczne zapłodnienie. Wówczas rozwiązaniem może być naprotechnologia.

Naprotechnologia jest tłumaczeniem angielskiego słowa naprotechnology, będącego skróconą formą określenia Natural Procreative Technology (NaProTechnology), czyli technologia naturalnej prokreacji.

Naprotechnologia została stworzona w 1991 roku przez Thomasa W. Hilgersa. W 2004 roku wydał on podręcznik „The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY”, czyli „Medyczna i chirurgiczna praktyka naprotechnologii”, będący kompendium wiedzy w tej dziedzinie. Badacz wychodzi z założenia, że większość przypadków niepłodności wynika z nieprawidłowego sposobu diagnozowania ich przyczyny. Metoda ta rozwija się dynamicznie w Polsce od 2007 roku.

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia opiera się na bardzo dokładnej, codziennej obserwacji organizmu kobiety i śledzeniu jej cyklu miesięcznego. W tym celu zastosowanie ma model Creightona, który pozwala określić dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie tworzy się optymalny moment współżycia. Kobiety każdego dnia przez 3 miesiące prowadzą dziennik, w którym notują: pomiary temperatury, informacje o ilości i rodzaju śluzu, ogólne samopoczucie, moment owulacji, długość całego cyklu i poszczególnych jego faz, intensywność krwawień miesiączkowych i występowanie innych wydzielin z pochwy lub plamień między miesiączkami.

Następnym krokiem jest wykonanie badań hormonalnych, laboratoryjnych i obrazowych, na podstawie których lekarz stawia diagnozę i ustala pierwotną przyczynę niepłodności. Możliwe staje się określenie odpowiedniej terapii. Zastosowanie ma m.in. leczenie hormonalne, antybiotykami i ginekologiczne oraz zmiana stylu życia. W niektórych przypadkach stosuje się tzw. surgical NaProTECHNOLOGY – chirurgię naprawczą i rekonstrukcyjną, która pozwala przywrócić fizjologiczne funkcje narządów rozrodczych. Przeciętna długość leczenia przy użyciu metody naprotechnologii trwa 24 miesiące, ale na rezultat można oczekiwać nawet 5–7 lat. Niekiedy okazuje się, że para cierpi na nieuleczalną bezpłodność.

Jakie są przyczyny niepłodności? Przekonaj się - zobacz film:

Zobacz film: Przyczyny niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Naprotechnologia – skuteczność

Skuteczność naprotechnologii nie odnosi się do odsetka ciąż, a uwzględnia wyłącznie trafnie postawione diagnozy określające przyczyny niepłodności. Badania przeprowadzone przez Thomasa Hilgersa i zespół pod kierownictwem Josepha Stanforda dostarczają informacji na temat wskaźników ciąż po leczeniu metodą naprotechnologii, które w przypadku endometriozy wynoszą 45%, 65% i 78% odpowiednio dla 12, 24 i 36 miesięcy trwania terapii. Z kolei gdy przyczyną niepłodności był zespół policystycznych jajników, wskaźnik ciąż oszacowany został na 40%, 65% i 90% odpowiednio po 12, 24 i 48 miesiącach leczenia.

Dla których kobiet przeznaczona jest naprotechnologia?

Płodność małżeńską należy rozważać jako całość, więc naprotechnologia odnosi się także do mężczyzn. Z naprotechnologii skorzystać mogą kobiety z zaburzeniami owulacji i hormonalnymi, torbielami jajników, zespołem policystycznych jajników, nieregularnymi krwawieniami, nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych, poronieniami i depresją poporodową. Kontrowersyjną kwestią jest naprotechnologia a endometrioza. Metoda ta nie będzie skuteczna u osób z nieodwracalnymi zmianami po endometriozie. Naprotechnologia, jako metoda leczenia niepłodności, nie będzie też pomocna dla kobiet zmagających się z problemami genetycznymi, uszkodzeniami narządów rozrodczych i defektami anatomicznymi, takimi jak brak jajników, macicy czy jajowodów.

Endometrioza może być przyczyną niepłodności u kobiet:

Zobacz film: Endometrioza może być przyczyną niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Naprotechnologia a in vitro – porównanie

Naprotechnologia i in vitro znacznie się od siebie różnią. Naprotechnologia dąży do ustalenia i wyleczenia przyczyn niepłodności, a następnie naturalnego poczęcia. Z kolei in vitro zakłada, że wszystkie naturalne sposoby poczęcia dziecka zostały wyczerpane i jedynym rozwiązaniem są metody medycznie wspomagane. Porównując in vitro i naprotechnologię, nie sposób nie poruszyć kwestii etycznych. W in vitro wytwarza się większą liczbę zarodków, z których wybierane są te wykazujące największe prawdopodobieństwo przyjęcia, a pozostałe z nich przetrzymuje się w warunkach laboratoryjnych. Dla osób, zdaniem których moment zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik stanowi początek istnienia człowieka, sytuacja ta stoi w sprzeczności z sumieniem. W przypadku naprotechnologii nie pojawiają się takie problemy natury ideologicznej. Celem takiego postępowania jest przywrócenie zdrowia, a nie tylko uzyskanie potomstwa, jak ma to miejsce w przypadku technik wspomaganego rozrodu. Chodzi o zastosowanie nowoczesnej technologii, aby przywrócić fizjologiczny stan płodności, zgodny z naturą ludzkiego ciała.

Bibliografia:

1. Kupczak J., Naprotechnologia a zapłodnienie in vitro – różnica antropologiczna, „Forum Teologiczne”, 2011, XII, s. 177-190.

2. Czerniak J., Naprotechnologia – dobra diagnostyka i skuteczne leczenie, „Teologia i Moralność”, 2017, 2(22), s. 141-161.

3. Marynicz-Hyla M., Naprotechnologia - szanse i wyzwania, „W cieniu czepka”, 2012, 5(247), s. 18-19.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Czy można pozbyć się miesiączki?
Wszystko o antykoncepcji długoterminowej
Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej Dzień Dobry TVN
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływ na okres
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływ na okres Dzień Dobry TVN
Leczenie niepłodności metodą in vitro.
Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny? TVN zdrowie
Leczenie niepłodności – u kobiet, mężczyzn
Leczenie niepłodności – u kobiet, mężczyzn TVN zdrowie
Komentarze (1)
Hania48
Ja zawsze chciałam mieć dzieci. Na początku małżeństwa przez ponad rok nie udało mi się zajść w ciążę. Bardzo się tym martwiłam, choć lekarz przekonywał mnie, że wszystko jest dobrze. Na szczęście teraz mam dwóch dorosłych synów. Ale jestem pewna, że gdyby to trwało dłużej, to na pewno zdecydowałabym się na każde leczenie. W dzisiejszych czasach na pewno skorzystałabym z in vitro. W ogóle bym się nawet nie zastanawiała.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?