Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadmiar magnezu – kiedy występuje? Jakie daje objawy? Nadmiar magnezu a ciąża 
menu
Polub nas na Facebooku

Nadmiar magnezu – kiedy występuje? Jakie daje objawy? Nadmiar magnezu a ciąża 

NAN

Fot: JenkoAtaman / fotolia.com

Nadmiar magnezu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Objawia się m.in. sennością, zaburzeniami pracy mięśni i arytmią. W przypadku bardzo wysokiego stężenia magnezu w osoczu, czyli hipermagnezemii powyżej 5 mmol/l, może dojść nawet do śmierci. Dlatego też suplementując ten pierwiastek zawsze powinniśmy się stosować do zaleceń z ulotki, a w przypadku kobiet w ciąży preparaty magnezu zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. 

Warto wystrzegać się przedawkowania magnezu nie tylko w przebiegu chorób, takich jak nowotwory, choroby endokrynologiczne czy choroby psychiczne, ale również podczas stanów takich jak ciąża. Przyszłe matki mają większe zapotrzebowanie na magnez, jednak również u nich nadmiar ten może szkodzić. Jako, że w początkowej fazie nadmiaru magnezu nie występują żadne objawy, warto udać się do lekarza i wykonać badania krwi.

Nadmiar magnezu (hipermagnezemia) – co to jest i kiedy występuje?

Magnez pełni w ciele człowieka bardzo ważną rolę. Jest regulatorem procesów fizjologicznych i biochemicznych, dlatego wszelkie jego zaburzenia niosą za sobą poważne konsekwencje w funkcjonowaniu organizmu. Homeostaza, czyli zdolność utrzymywania stężeń na odpowiednich poziomach, zależy głównie od równowagi pomiędzy wchłanianiem jelitowym i wydalaniem przez nerki. Nadmiar magnezu w organizmie, nazywany hipermagnezemią, występuje, gdy jego stężenie w surowicy krwi wynosi powyżej 1,5 mmol/l. 

Warto jednak podkreślić, że stan ten jest niezwykle rzadki, co wynika z pracy cewek nerkowych, które bardzo szybko potrafią wchłaniać zwrotne jony magnezu. Niestety w dalszym ciągu nadmiar magnezu stwierdza się u ok. 10–15% osób hospitalizowanych (najczęściej mają one również zaburzenia w pracy nerek). Hipermagnezemia jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.

W jakich produktach znajdziemy magnez? Zobaczcie sami:

Zobacz film; Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Jakie objawy daje nadmiar magnezu?

Jeśli stężenie magnezu jest wyższe niż 1,5 mmol/l, taki stan na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy poziom pierwiastka z umiarkowanej hipermagnezemii wzrasta i występuje w surowicy w granicach 2–3 mmol/l, wtedy pojawiają się także objawy. Nadmiar magnezu powoduje m.in.: senność, osłabienie mięśni, zawroty głowy, zaparcia, zaburzenia oddychania, niedociśnienie, arytmie, a czasami dochodzi nawet do śpiączki. Jeśli hipermagnezemia powstała na skutek stosowania środków doustnych lub doodbytniczych, mogą pojawiać się również objawy towarzyszące, takie jak: zaburzenia jelitowe prowadzące do zaostrzenia choroby wrzodowej, zapalenia żołądka, zapalenie jelita grubego lub pęknięcia jelita. 

Natomiast jeśli stężenie magnezu zwiększy się jeszcze bardziej i będzie przekraczało 3 mmol/l, pojawią się symptomy, takie jak: hipokalcemia (niskie stężenie wapnia we krwi), bradykardia (wolna akcja serca), nietrzymanie moczu, zanik odruchów mięśni i hipotonia (stan ich zmniejszonego napięcia). Jeśli dojdzie do nadmiaru magnezu powyżej 5 mmol/l, mają miejsce: porażenie wiotkie mięśni, brak przewodnictwa elektrycznego w sercu, a w konsekwencji – zgon.

Czy przyjmujesz suplementy diety z magnezem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Dlaczego występuje nadmiar magnezu? Przyczyny hipermagnezemii

Nadmiar magnezu, czyli hipermagnezemia, może występować z kilku przyczyn. Do najczęstszych zalicza się niewydolność nerek powstałą w wyniku przewlekłych chorób nerek lub ich ostrego uszkodzenia. Kolejnym źródłem występowania nadmiaru magnezu jest nadmierna podaż pierwiastka, np. w wyniku zażywania preparatów witaminowo-mineralnych lub leków stosowanych na choroby układu krążenia i układu nerwowego. Nadmiar magnezu w wyjątkowo rzadkich przypadkach może być także skutkiem zaburzeń endokrynologicznych (np. niedoczynność nadnerczy, nadczynność przytarczyc), cukrzycowej kwasicy ketonowej, rodzinnej hipokalciurycznej hiperkalcemii, chorób nowotworowych, a także leczenia litem (np. podczas chorób psychicznych).

Nadmiar magnezu w ciąży

Magnez w ciąży pełni ważną rolę zarówno dla zdrowia dziecka, jak i samopoczucia ciężarnej. Przyszłe matki mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek, ponieważ jest on konieczny do wytworzenia nowych tkanek płodu i łożyska. Ciężarne powinny przyjmować dziennie ok. 400 mg tego pierwiastka. Warto pamiętać, że odpowiednie stężenie magnezu w organizmie sprawia, że przyszła mama ma mniejsze nudności i skłonności do wymiotów. Należy jednak pamiętać, aby niedobór suplementować tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Warto również wiedzieć, że przyjmowanie magnezu powinno odbywać się w odstępie czasowym od zażywania dawki żelaza – te dwa pierwiastki zwalczają się nawzajem. Konsultacja specjalistyczna konieczna jest również po to, aby nie spowodować nadmiaru magnezu w ciąży.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Nadmiar magnezu (hipermagnezemia) – rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie nadmiaru magnezu związane jest z monitorowaniem całkowitego stężenia pierwiastka we krwi, stężenia magnezu zjonizowanego w osoczu bądź poprzez pomiar pierwiastka w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Jeśli wyniki tych badań będą zbyt wysokie, powinno zostać podjęte leczenie. Jeśli nerki funkcjonują prawidłowo, to najczęściej wystarczy odstawienie środków witaminowo-mineralnych lub innych zażywanych farmaceutyków. Jeśli stężenie magnezu jest znaczne, podaje się płyny i diuretyki pętlowe, które umożliwiają wydalanie magnezu wraz z moczem.

Bibliografia:

1) http://wiadomoscilekarskie.pl/wp-content/uploads/2015/11/WL-4-2013-ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.pdf

2) http://www.wple.net/nefrologia/nef_numery-2008/a-nefro-1-2008/32-36-wyskida.pdf

3) http://dolinabiotechnologiczna.pl/diagnostyka-laboratoryjna-2/tajemnica-magnezu-czesc-druga/?print=pdf

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
16
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Czy można przedawkować magnez?
Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie? TVN zdrowie
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Nadmiar potasu w organizmie – jakie daje objawy?
Jakie leczenie zastosować?
Nadmiar potasu w organizmie – jakie daje objawy? Jakie leczenie zastosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?