Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Jak sprawdzić, czy maseczka skutecznie chroni przed zakażeniem? Pomoże specjalny kalkulator
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Jak sprawdzić, czy maseczka skutecznie chroni przed zakażeniem? Pomoże specjalny kalkulator

Kobieta, która trzyma maseczkę

Fot: Rike_ / gettyimages.com

Polscy naukowcy stworzyli specjalny kalkulator, który pozwala określić, w jakim stopniu noszenie danego typu maseczki hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.  Kalkulator jest  dostępny w internecie i każdy może skorzystać z tego narzędzia. Jak kalkulator skuteczności maseczek działa w praktyce?

Joanna Michałowska doktorantka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Dominik Czernia, doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie stworzyli internetowe narzędzie, które pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne zachowania, w tym noszenie maseczek, przekłada się na liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2

Do stworzenia kalkulatora zainspirowała nas jedna z najnowszych publikacji naukowych, która ukazała się w lipcu tego roku. Pokazuje ona, jak ważne jest noszenie maseczek, i że indywidualne wybory i działania każdego z nas mają realny wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa - mówi Joanna Michałowska.

Koronawirus. Jak sprawdzić, czy noszenie maski faktycznie spowalnia pandemię?

Aby użyć kalkulatora, najpierw należy odpowiedzieć na pytanie - "Czy nosisz maseczkę". Jeśli tak – wskazać, z jakiego materiału jest wykonana. Można zaznaczyć opcję zasłaniania nosa i ust apaszką lub szalikiem, maseczką z mieszanych materiałów - lub wybrać jeden z trzech najpopularniejszych typów maseczek.

Jak wyjaśniają autorzy kalkulatora, w zależności od tego wyboru zmienia się ważny parametr, określany jako współczynnik R0, współczynnik reprodukcji wirusa. W kalkulatorze służy on do wyliczenia procentowej efektywności maseczki.

Z informacji zamieszczonych w kalkulatorze wynika, że maseczki materiałowe są tanie i łatwo dostępne. Ograniczają one wdychanie cząsteczek wirusa zawieszonych w powietrzu, są barierą dla płynów wydzielanych podczas kichania i kaszlu. Mogą być używane wielokrotnie pod warunkiem, że są w dobrym stanie i są odpowiednio czyszczone. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca ich stosowanie w przestrzeni publicznej.

Z kolei maseczki chirurgiczne, bardziej skuteczne jako bariera, wymagają częstego zmieniania i nie można ich używać wielokrotnie. Maseczki z filtrami N95/N99 mają wysoką skuteczność (w zależności od filtra, nawet 99 proc.), ale są znacznie droższe od pozostałych i wymagają wymiany filtrów.

Doktoranci przyjęli, że podstawowa wartość współczynnika R0 wirusa COVID-19 wynosi 2,5, jeśli nie zostaną wprowadzone żadne restrykcje, np. maseczki. Oznacza to, że każda chora osoba zaraża średnio od 2 do 4 osób. Kalkulator zakłada, że okres inkubacji wirusa wynosi 5 dni.

Koronawirus. Jakie są skutki rezygnacji z noszenia maseczki?

Jeśli na pytanie "Czy nosisz maseczkę" użytkownik odpowie przecząco, wówczas dowie się, że jego indywidualny wybór może przyczynić się do śmierci 1 osoby i wystąpienia 20 nowych zakażeń w ciągu 2 tygodni.

W ostatniej, trzeciej sekcji użytkownik może określić, jaki procent osób w społeczeństwie nosi maseczki. Po wpisaniu wszystkich tych informacji, otrzyma wyniki - szacunkową ilość osób, która uniknie zakażenia dzięki stosowaniu maseczek.

Jeśli 50 proc. społeczeństwa nosiłoby maseczki, podstawowa liczba odtwarzania R0 spadłaby do 0,9. Aby zatrzymać epidemię, R0 musiałoby być niższe niż 1

- dodają twórcy programu i powołują się na wyniki opublikowanych dotąd prac naukowych.

Autorzy narzędzia zaznaczają, że ich kalkulator szacuje bardzo skomplikowane zależności w uproszczony sposób. Nie uwzględnia m.in. tego, jak kwarantanna wpływa na rozprzestrzenianie się wirusa.

Kalkulator skuteczności maseczek to kolejne internetowe narzędzie udostępnione przez krakowski start-up pod nazwą Omni Calculator. Na stronie internetowej oferuje już ponad 1,4 tys. różnotematycznych kalkulatorów.

Źródło: Nauka w Polsce  - PAP

Dlaczego noszenie maseczek ma aż tak duże znaczenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego noszenie maseczek jest tak ważne? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
6
Polecamy
Czy zamiast maseczki można nosić szalik lub apaszkę?
Czy zamiast maseczki można nosić szalik lub apaszkę? TVN zdrowie
Koronawirus.
Maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia o 65 procent
Koronawirus. Maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia o 65 procent TVN zdrowie
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem Dzień Dobry TVN
Z jakiej tkaniny zrobić najskuteczniejszą maseczkę?
Naukowcy:
"Połącz bawełnę z jedwabiem lub szyfonem"
Z jakiej tkaniny zrobić najskuteczniejszą maseczkę? Naukowcy: "Połącz bawełnę z jedwabiem lub szyfonem" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby