Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową? Efekty i czas trwania zabiegów
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową? Efekty i czas trwania zabiegów

Wybielanie zebow

Jose Luis Pelaez Inc/getty images

Wybielanie nakładkowe zębów pacjent wykonuje samodzielnie w domu. Metoda wykorzystuje specjalnie dobrane nakładki wybielające, które wypełnia się żelem i zakłada na noc. Efekty są widoczne po kilku dniach i utrzymują się nawet przez kilka lat.

Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Jest to łatwy i skuteczny sposób na poprawę wyglądu uzębienia i piękny uśmiech. Decydują się na nie osoby, których zęby z różnych powodów uległy nieestetycznym przebarwieniom i utraciły swój dawny kolor. Istnieje kilka technik wybielania zębów. Od specjalistycznych past przez nakładki wybielające na noc, aż po naświetlanie szkliwa lampą z niebieskim światłem.

Na czym polega wybielanie nakładkowe?

Wybielanie metodą nakładkową jest prostym i skutecznym sposobem na zmianę zabarwienia szkliwa. Wykorzystuje się w niej indywidualnie dopasowane nakładki wybielające, które wypełnia się specjalnym żelem. Pacjent wykonuje zabieg samodzielnie w domu. Wybielanie nakładkowe wymaga cierpliwości i dużo samodyscypliny. Jednak efekty, które można dzięki niemu osiągnąć, są warte poświęcenia.

Wybielanie nakładkowe rozpoczyna się od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ocenia stan uzębienia i dziąseł. Jeżeli stwierdzi obecność kamienia nazębnego lub ubytków, konieczne jest ich wcześniejsze usunięcie. Następnie pobiera wyciski szczęki, na podstawie których wykonuje się nakładki do wybielania zębów. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje żel wybielający oraz dokładną instrukcję, według której przeprowadza zabieg samodzielnie w domu.

Nakładki wybielające wypełnia się żelem, a następnie nakłada na dokładnie wyszczotkowane zęby. Lekarze zwykle zalecają pozostawienie ich na noc. Istnieje także możliwość noszenia ich przez ok. 4 godziny w ciągu dnia (dokładne zasady leczenia określa stomatolog podczas wizyty). Po wyznaczonym czasie należy zdjąć nakładki wybielające, wypłukać je ciepłą wodą i umyć zęby.

Efekty wybielania nakładkowego

Efekty wybielania metodą nakładkową zwykle są bardzo zadowalające. Pacjenci, którzy przestrzegają zaleceń lekarza, po zakończeniu zabiegu mają rozjaśnione szkliwa o kilka odcieni. U większości osób wyraźna zmiana koloru zębów jest widoczna już po pierwszej aplikacji żelu wybielającego.

Efekty wybielania nakładkowego zwykle utrzymują się przez 2–3 lata. Na ten czas wpływają nawyki żywieniowe, picie mocnej herbaty i ciemnej kawy, higiena jamy ustnej oraz palenie tytoniu. Aby wzmocnić trwałość zabiegu, pacjenci powinni przez pewien czas stosować tzw. białą dietę, która polega na wyeliminowaniu pokarmów mogących wpływać na zmianę koloru szkliwa.

Ile trwa wybielanie nakładkowe?

Czas zabiegu zależy od tego, jaki efekt pragnie uzyskać pacjent. W przypadku niewielkich przebarwień wystarczy nosić nakładki przez kilka dni. Na długość terapii ma wpływ także stężenie substancji czynnej, która została użyta w żelu. Dokładnych instrukcji zawsze udziela lekarz stomatolog. Zwykle wybielanie metodą nakładkową trwa od 7 do 14 dni.

Wybielanie nakładkowe można powtórzyć. Zalecane jest odczekanie 6–12 miesięcy. Powtórny zabieg zawsze trwa krócej. Zwykle wystarczą 3–4 dni, aby uzyskać efekt.

Biała dieta po wybielaniu nakładkowym

W trakcie oraz po wybielaniu nakładkowym pacjenci powinni przestrzegać tzw. białej diety. Polega ona na czasowym wyeliminowaniu produktów o intensywnym zabarwieniu, ponieważ mogą one wpływać na zmianę koloru szkliwa. Należą do nich:

  • czarna kawa,
  • mocna herbata,
  • kolorowe napoje,
  • czekolada oraz produkty zawierające kakao,
  • zielone, czerwone i pomarańczowe i żółte warzywa,
  • owoce takie jak truskawka, jagoda, borówka, malina, wiśnia, czerwone winogrona,
  • przyprawy: kurkuma, chilli, papryka, cynamon, curry, gałka muszkatołowa, bulion w kostkach,
  • ciemne sosy, przeciery, dżemy, musy owocowe,
  • czerwone mięso, wędliny, pasztety,
  • żółty ser.

Konieczne jest także powstrzymanie się od palenia tytoniu i picia alkoholu (zwłaszcza kolorowych drinków i czerwonego wina). Osoby, które nie mogą zrezygnować z kawy, powinny pić ją z wyłącznie dodatkiem mleka. Jeżeli zdarzy się zjeść coś z zakazanych produktów, należy od razu umyć zęby delikatną pastą.

Biała dieta po wybielaniu nakładkowym powinna być przestrzegana przez minimum 5 dni po zakończeniu zabiegu. Zalecane jest jednak stosowanie jej przez 2 tygodnie, ponieważ w tym czasie zęby mogą jeszcze wchłaniać barwniki zawarte w pożywieniu. Dłuższa zmiana nawyków żywieniowych nie jest wskazana.

Wybielanie nakładkowe czy lampą?

Obie metody mają wady i zalety. Wiele zależy także od preferencji pacjenta oraz oczekiwań co do efektów, które chce osiągnąć. Pierwszy zabieg (wybielanie nakładkowe) jest tańszy, jednak trwa zdecydowanie dłużej. Przy wybielaniu zębów lampą wystarczy jedna wizyta, by uzyskać zadowalający efekt.

Bibliografia:

1. M. Kasiak, M. Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, „Farmacja Polska”, Tom 66, nr 1, 2010.

2. K. Skośkiewicz-Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, „Dent. Med. Probl.” 2006, 43, 1, s. 127–133.

Zobacz film: Wybielanie zębów w warunkach domowych

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
6
Polecamy
Jak wybielić martwy ząb?
Domowe sposoby i zabiegi profesjonalne
Jak wybielić martwy ząb? Domowe sposoby i zabiegi profesjonalne TVN zdrowie
Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie.
Jakie wybrać?
Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie. Jakie wybrać? TVN zdrowie
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?