Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega obrzezanie? Jakie są jego podstawy? Wady i zalety zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega obrzezanie? Jakie są jego podstawy? Wady i zalety zabiegu

mężczyzna-krocze

Fot.: palidachan / stock.adobe.com

Obrzezanie polega na usunięciu napletka, który chroni żołądź prącia. Obrzezanie znane jest od wieków i jego wykonanie warunkują głównie względy religijne, a znacznie rzadziej medyczne. Spotykane jest także obrzezanie dziewczynek i kobiet, jednakże przez wiele środowisk jest ono traktowane jako pogwałcenie praw człowieka.

Obrzezanie znane jest od wieków. Przez wiele narodów, plemion i wśród wielu wierzeń uważane jest za jeden z ważniejszych obrzędów w życiu człowieka. Uzasadnień do wykonania zabiegu jest wiele. Tym najstarszym jest zachowanie prawidłowej higieny, jednakże niektórzy wierzą, że obrzezanie zwiększa potencję, określa przynależność do danej grupy/plemienia, a także czyni z chłopca mężczyznę.

Obrzezanie – czym dokładnie jest?

Z reguły o obrzezaniu mówi się w odniesieniu do płci męskiej, wówczas oznacza to usunięcie napletka otaczającego żołądź prącia. Podczas samego zabiegu usuwa się część napletka lub cały napletek wraz z wędzidełkiem napletkowym (obrzezanie całkowite). Zwykle zabieg wykonywany jest u noworodków, przykładowo obrzezanie w judaizmie ma miejsce w 8 dniu po urodzeniu. W niektórych kulturach obrzezanie noworodka wykonuje się w 7, 14 lub 21 dniu życia, ale są też miejsca, gdzie dokonuje się obrzezania u nastolatków, czy nawet obrzezania u mężczyzn po 20 roku życia. Czasami istnieją medyczne wskazania do obrzezania, np. stulejka czy schorzenia nowotworowe. Wiele stowarzyszeń i organizacji zajmujących się prawami człowieka uważa wszelkie wskazania do obrzezania, poza religijnymi, za łamanie praw człowieka i niepotrzebną ingerencję w prawidłową anatomię dziecka.

Przyczyny obrzezania chłopców i mężczyzn

Najstarsze przesłanki do obrzezania wywodzą się z wierzeń religijnych. Obrzezanie stanowiło w nich akt rytualny, którego celem nadrzędnym było dążenie do zachowania najwyższej higieny intymnym miejsc. Uważano, że są one podatne na wszelkie zakażenia oraz stanowią część ciała, w której gromadzi się brud. Dążenie do oczyszczenia miejsc intymnych miało wymiar fizyczny, ale wiązało się również z oczyszczeniem duchowym, miało bowiem osłabiać popęd seksualny, który przez niektóre kultury i wierzenia uważany jest za „brudny” i „nieczysty” akt. Ponadto obrzezanie miało również powstrzymywać przed masturbacją, którą traktowano jako grzech.

Wierzenia religijne przetrwały i nadal obowiązują wyznawców islamu i judaizmu. Obrzezanie w islamie jest wręcz nakazem religijnym i dokonywane bywa czasem u noworodków, ale najczęściej w 14 roku życia chłopca.

Inne powody do obrzezania to kwestie higieniczne, kosmetyczne i estetyczne. W wielu krajach, w tym tych najbardziej rozwiniętych, obrzezanie stało się bardzo popularne. Często też decydują się na nie dorośli mężczyźni, którzy uważają, że będą w stanie zachować wówczas lepszą higienę. Ponadto obrzezanie zmniejsza wrażliwość żołędzi, a zatem przedłuża czas trwania erekcji i stosunku płciowego i tym samym poprawia standard życia seksualnego.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowany jest męski układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Zdarza się, że napletek jest za długi, marszczy się już poza żołędzią, co mężczyźni uważają za mało estetyczne. Niekiedy także ich partnerki nie są zadowolone z wyglądu członka. Zatem istnieją również wskazania czysto estetyczne, które poprawiają komfort psychiczny mężczyzny. Biorąc pod uwagę, że obrzezanie jest bezpieczne, nie wiąże się z dużą liczbą powikłań, lekarze nie widzą wielu przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu u mężczyzn po 18 roku życia.

Obrzezanie w Polsce coraz częściej wykonywane jest z przyczyn higienicznych i estetycznych. Największa liczba zabiegów przeprowadzanych w kraju wciąż jednak dotyczy kwestii medycznych, a przede wszystkim stulejki, która operowana jest u dzieci i dorosłych mężczyzn.

Przy obrzezaniu gojenie nie jest długie, wymaga zachowania odpowiedniej higieny i wstrzemięźliwości seksualnej. Przeciętnie po obrzezaniu rekonwalescencja trwa około 2 tygodni.

Obrzezanie u dziewczynek i kobiet

Obrzezanie jako zabieg u mężczyzn nie budzi tylu dyskusji i negatywnych emocji, co te same praktyki dokonywane na dziewczynkach i kobietach. W ich przypadku zabieg polega na wycięciu łechtaczki, czasem również usuwane są wargi sromowe i częściowo zaszywane jest wejście do pochwy. Obrzezanie dziewcząt wykonywane jest głównie w krajach Afryki i Azji. Choć w Koranie nie ma zawartych przekazów religijnych dotyczących tego zabiegu, najpowszechniejsze jest właśnie obrzezanie dziewczynek w islamie. Według przekonań przyjemność erotyczna nakłania kobiety do zdrady, a zatem pozbawienie narządów dających ową przyjemność ma skłaniać kobietę do bycia wierną mężowi. Zabiegi często bywają barbarzyńskie, przeprowadzane są w prymitywnych warunkach i bez zgody dziewcząt. Mają bardzo duży odsetek powikłań, między innymi zakażenia, nerwiaki okolicy łechtaczki, a także zrosty utrudniające w przyszłości poród. W krajach cywilizowanych nie spotyka się tego typu praktyk.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
5
Polecamy
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe? Dzień Dobry TVN
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych TVN zdrowie
Operacja stulejki – wskazania, możliwe powikłania i sposoby przeprowadzenia
Operacja stulejki – wskazania, możliwe powikłania i sposoby przeprowadzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?