Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?

Marcos Calvo/Getty Images

Balijski masaż niezmiennie praktykowany jest od czasów starożytnych. Popularność zawdzięcza połączeniu egzotycznych technik masażu relaksacyjnego oraz orientalnych olejków i kadzideł. Masaż balijski głęboko wpływa na odprężenie umysłu i ciała. Na czym polega wykonanie balijskiego masażu i czym wzbudza on uznanie wśród klientów?

Masaż balijski wywodzi się ze starożytnych azjatyckich technik tradycyjnego leczenia oraz filozofii przepływu krwi w organizmie bez ograniczeń, który osiąga się poprzez intensywny stan rozluźnienia ciała i umysłu. Balijski masaż łączy elementy akupresury, aroma- i refleksoterapii, jogi oraz ajurwedy.

Tajemnica masażu balijskiego

Balijski masaż daleki jest od europejskich zabiegów relaksacyjnych. Dlatego ten wywodzący się z wysp Bali i Jawy orientalny masaż odprężający zyskał popularność szczególnie w Europie.

Masaż balijski w swej istocie jest drobiazgową, holistyczną terapią manualną, wprowadzającą ciało z umysłem w stan harmonii, wyzwalający spokój ducha oraz wprowadzający w intensywne, ogólne rozluźnienie mięśniowe.

Tajemnica masażu tkwi w płynnych i głębokich ruchach masażysty, wykonywanych przez dłonie i przedramiona w atmosferze eterycznych zapachów jaśminu, róż i azjatyckich mieszanek kwiatowo-ziołowo-korzennych.

Czytaj także: Masaż balijski – sposób wykonania i działanie na ludzki organizm

Zobacz film i sprawdź, jakie oleje możemy wykorzystać do masażu twarzy?

Zobacz film: Odżywczy masaż twarzy olejkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega masaż balijski?

Celem balijskiego masażu jest przywrócenie stanu równowagi ciała i ducha pacjenta. Aby to osiągnąć, masażysta wykorzystuje techniki i chwyty, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i uciski konkretnych części i obszarów ciała. Wprowadzając elementy jogi i ćwiczeń biernych stawów kończyn, kręgosłupa i karku, terapeuta zwiększa efekt rozciągnięcia spiętych mięśni oraz podnosi ciśnienie krwi. Balijski masażysta usprawnia w ten sposób krążenie krwi i limfy w organizmie oraz pomaga w pozbyciu się toksyn i negatywnych emocji. Oddziaływuje na kanały przepływu energii, odblokowując je i umożliwiając jej swobodny przepływ.

Do wprowadzenia masowanej osoby w stan odprężenia terapeuta balansuje ciężarem własnego ciała, pogłębiając intensywność swojego oddziaływania.

Efekt relaksu podczas terapeutycznego masażu ręcznego wzmacnia się dzięki eterycznym olejkom, świecom zapachowym i kadzidłom wonnym, a także kojącej, indonezyjskiej muzyce.

Czytaj także: Ajurweda – na czym polega najstarszy system medycyny naturalnej na świecie?

Zasady masażu balijskiego

Masaż balijski jest masażem całościowym, odbywającym się na klasycznym łóżku do masażu bądź macie rozłożonej na podłodze. Trwa od 60 do 90 minut. Koszt zabiegu mieści się w granicach 150–300 złotych.

Przed masażem nie należy spożywać posiłków i napojów, a tuż po zabiegu poleca się 15–20 minut odpoczynku. W trakcie relaksu po masażu praktykowane jest serwowanie imbirowej herbaty, przedłużającej proces rozgrzewania i wspomagającej detoksykację organizmu.

Zasada prowadzenia kierunku masażu polega na wykonywaniu ruchu do serca, tzn. od dołu ku górze lub w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Największą uwagę skupia się w okolicy pleców, ramion, karku, stóp i dłoni. Masaż balijski powinien być intensywny, ale bezbolesny.

Masaż balijski – wykonanie

Osoba masowana zaczyna zabieg od leżenia na brzuchu. Ciało jest osłonięte w całości ręcznikiem, z wyjątkiem miejsca aktualnie poddanemu zabiegowi.

Masaż balijski rozpoczyna się od jednej z nóg, następnie pracuje się z drugą. Szczególną uwagę poświęca się stopom, gdzie znajdują się ich punkty reflektoryczne, tzn. miejsca wrażliwe na ucisk, poprawiające krążenie organizmu, pracę układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Kolejnym etapem jest opracowanie pleców, karku oraz rąk. Dalej osoba masowana odwraca się na plecy i sesję znów zaczyna się od masażu nóg, następnie brzucha oraz rąk ze szczególną uwagą na wewnętrzną stronę dłoni.

Wszystkie chwyty w masażu balijskim powinny być płynne i głębokie, a tempo masowania wolne. W celu dotarcia w głębsze partie mięśni balijski masażysta stosuje silne uciski i napiera ciężarem własnego ciała, potęgując rozbijanie i rozcieranie mięśni.

Wskazania do masażu balijskiego

Masaż balijski polecany jest osobom walczących z zaburzeniami snu, migrenami, chronicznymi bólami głowy, przemęczeniem, obniżonym nastrojem oraz depresją.

Masaż balijski to doskonałe narzędzie na bóle stawowe, mięśniowe i kręgosłupa. Ponadto polecany jest sportowcom i osobom aktywnym fizycznie w procesie regeneracji tkanek oraz osobom prowadzącym siedzący, stresujący lub zbyt szybki tryb życia.

Masaż balijski cieszy się popularnością wśród kobiet ze względu na szeroką gamę olejków i kremów stosowanych podczas zabiegu, wygładzających, nawilżających i ujędrniających skórę.

Nie ma przeciwwskazań do korzystania z masażu balijskiego, z wyjątkiem ogólnych zastrzeżeń co do zdrowia pacjenta, takich jak w przypadku masażu klasycznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Masaż shiatsu - na co pomaga?
Przeciwwskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu Dzień Dobry TVN
Masaż tajski inny niż wszystkie.
Poznaj jego zalety
Masaż tajski inny niż wszystkie. Poznaj jego zalety Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Jak zrobić masaż pleców?
Techniki, chwyty i akcesoria
Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty