Morwa biała jest gatunkiem drzew o niewielkich gabarytach. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko jako środek spożywczy. Drzewo jest bowiem wykorzystywane do produkcji mebli oraz różnego rodzaju wyrobów tokarskich. Ponadto roślina często jest sadzona jako element ozdobny ogrodów czy parków.
Morwa biała: właściwości
Największe korzyści lecznicze i zdrowotne dla człowieka znajdują się w liściach i owocach morwy białej. W tradycyjnej chińskiej medycynie liście morwy białej wykorzystuje się jako środek do obniżania ciśnienia tętniczego krwi oraz regulowania cholesterolu. Z kolei wyciągi z jej korzenia uznawane są za pomocne w łagodzeniu gorączki, różnego rodzaju bóli i stanów zapalnych. W swoim składzie morwa ma m.in.:
-
tiaminę,
- ryboflawinę,
-
pirydoksynę,
- kwas nikotynowy,
- pektyny,
- flawonoidy.
Każdy z wymienionych składników (dostarczany organizmowi w odpowiednich proporcjach) może korzystnie wpływać na jego funkcjonowanie. Dzięki flawonoidom usuwane są wolne rodniki, co zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych. Z kolei wysoka zawartość różnego rodzaju pektyn (mieszanka węglowodanów występujących w roślinach) poprawia funkcjonowanie jelit i reguluje rytm wypróżnień.
Na całym świecie owoce morwy białej są wykorzystywane jako środek profilaktyczny środek zapobiegający cukrzycy oraz w leczeniu jej typu 2. Roślina ta reguluje bowiem poziom cukru we krwi i przede wszystkim ogranicza jego przyswajanie. Jedzenie tych owoców jest w szczególności polecane osobom z takimi chorobami i schorzeniami, jak:
-
wrzody żołądka i dwunastnicy,
- schorzenia serca i naczyń krwionośnych,
- przewlekłe zaparcia,
- nadkwasota układu trawiennego.
Morwa biała odchudzanie: jak działa?
Morwa biała największą popularność w krajach wysoko rozwiniętych zyskała dzięki działaniom wspomagającym proces odchudzania. Przez wielu jest nazywana rośliną o cudownych właściwościach odchudzających, a to głównie ze względu na to, że w porównaniu do innych roślin działa bardziej efektywnie. Należy jednak zaznaczyć, że owoce białej morwy same w sobie nie mają właściwości odchudzających, ale doskonale wspomagają dietę nastawioną na redukcję wagi ciała oraz aktywność fizyczną.
Jeśli chodzi o najlepszą formę spożywania morwy białej w odchudzaniu, to najczęściej polecane jest picie herbaty z białej morwy, która zazwyczaj jest sprzedawana bez zbędnych dodatków w składzie. Nieco inaczej wygląda sprawa z suplementami diety z białą morwą. W tym przypadku najlepiej zawsze sprawdzać na ulotkach skład, ponieważ niekiedy zawartość ekstraktów z białej morwy jest znikoma. Najlepiej wybierać te, które mają ich największą zawartość.
Morwa biała: uprawa w przydomowym ogródku
Owoce kupione w sklepie, suplementy diety czy herbata – pod wszystkimi tymi postaciami morwa biała może przynieść wiele dobroczynnych korzyści dla zdrowia. Zdecydowanie najwięcej można jednak zyskać dzięki własnej uprawie tej rośliny i pozyskiwaniu dzięki temu świeżych, w pełni naturalnych owoców. Warto rozważyć własną uprawę morwy białej w przydomowym ogródku, ponieważ ta roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, a przy tym nie trzeba poświęcać jej zbyt dużo czasu na pielęgnację.
Szukając odpowiedniego środowiska dla posadzenia morwy, trzeba pamiętać o tym, aby znaleźć miejsce, które nie będzie terenem podmokłym. Ta roślina nie lubi bowiem zbyt dużej wilgoci, a najlepiej rozwija się i owocuje, będąc posadzona na terenie średnio wilgotnym z dużym dostępem do słońca. W okresach jesienno-zimowych najlepiej zabezpieczyć ją poprzez owinięcie folią, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia.
Zarówno morwa biała, jak i jej czarna odmiana nie wymagają regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Warto pamiętać o tym, aby usuwać chore gałęzie, a raz na około 3 lata nawieźć ją kompostem albo obornikiem. Dzięki temu roślina będzie miała dobre warunki glebowe do dalszego rozwoju. Nie zaszkodzi jej również przycinanie. Jeżeli drzewko będzie rozrastało się nieforemnie lub po prostu będzie za duże, to można je regularnie przycinać. Decydując się na posadzenie morwy białej, można wybrać konkretną jej odmianę w zależności od preferencji i oczekiwań. W większości przypadków drzewa morwy rosną bardzo duże, co utrudnia zbieranie z nich owoców. Chcąc uniknąć takiego problemu, warto zdecydować się na odmianę „Pendula”. Takie drzewo nie urośnie bowiem zbyt duże.