Ludzi zanurzających się zimą w przeręblach z lodowatą wodą potocznie nazywa się morsami. Morsowanie przede wszystkim jest sposobem na zahartowanie organizmu i wzmocnienie odporności, a także formą spędzania wolnego czasu. Zimowe kąpiele w temperaturze poniżej 0ºC nie są wcale zarezerwowane dla wąskiej grupy śmiałków – tak naprawdę kąpać może się praktycznie każdy, zarówno nastolatek, jak i senior.
Morsowanie a zdrowie
Morsowanie ma dobroczynny wpływ na ciało i psychikę, dlatego regularnie zyskuje sympatyków. Przede wszystkim hartuje organizm, który dzięki zimowym kąpielom na świeżym powietrzu staje się odporny na choroby. Morsowanie mobilizuje komórki do walki z zagrożeniem, czyli np. infekcją. Poprawie ulega sprawność fizyczna i wydolność układu sercowo-naczyniowego. Skóra staje się lepiej ukrwiona, uelastycznia się i napina. Po zimowej kąpieli na świeżym powietrzu mózg jest dotleniony. Znacząco poprawia się także samopoczucie.
Morsowanie – przeciwwskazania
Nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań, by zażywać lodowatych kąpieli. Do głównych należą:
- problemy z sercem i krążeniem,
- choroby mózgu,
-
padaczka,
-
nadciśnienie tętnicze (nieuregulowane; jeśli chory bierze leki na nadciśnienie, przed rozpoczęciem morsowania powinien skonsultować się z lekarzem),
-
borelioza.
Przeciwwskazaniem nie jest natomiast wiek – morsami mogą zostać już nawet trzy, czteroletnie dzieci oraz seniorzy. Morsowanie przeznaczone jest zarówno dla osób szczupłych, jak i z nadwagą.
Morsowanie – jak zacząć?
Wbrew pozorom morsowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób wybitnie aktywnych fizycznie. Każdy, kto czuje się dobrze i odznacza się przeciętnie dobrym zdrowiem, może zacząć morsować. W razie obaw przed rozpoczęciem morsowania można skonsultować się z lekarzem.
Morsować można samodzielnie, jednak lepszą opcją jest przyłączenie się do grupy doświadczonych morsów – szczególnie w przypadku osób początkujących. Dzięki temu można gruntownie poznać wszystkie zasady morsowania, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także nawiązać nowe znajomości.
Na miejsce kąpieli trzeba ze sobą zabrać: strój kąpielowy, czapkę, rękawiczki, klapki, buty do wody, ręcznik albo szlafrok oraz (optymalnie) karimatę. Wskazany jest również termos z ciepłą herbatą.
Przed kąpielą w zimnej wodzie należy wykonać rozgrzewkę. Organizm nie może być wyziębiony. W miarę rozgrzewania ciała należy się powoli rozbierać, ściągając z siebie kolejne warstwy ubrania – dlatego warto ubrać się na cebulkę. Karimata może się przydać do wykonania kilku ćwiczeń oraz po kąpieli. Uwaga! Nie należy chodzić boso po lodzie. Nie można się też rozgrzewać poprzez spożycie alkoholu.
Pierwsze morsowanie jest krótkie. Małe dzieci wchodzą do wody tylko na chwilę. Jednak w miarę nabierania doświadczenia i poznawania możliwości swojego organizmu czas spędzany na morsowaniu można wydłużać. Po wyjściu z wody należy się wytrzeć do sucha i ponownie rozgrzać. Można pobiegać, wykonać kilka podskoków, skłonów, pajacyków, ćwiczeń na karimacie.
Ewentualne wady morsowania związane są z nieprzestrzeganiem zasad zimowej kąpieli (niedostatecznie rozgrzane ciało, brak czapki i rękawiczek, zbyt długa kąpiel, szczególnie u początkujących). Może wtedy dojść do wychłodzenia organizmu, czego skutkiem jest przeziębienie, zapalenie płuc itp.
Jak się przygotować do morsowania?
Nie trzeba robić żadnych szczególnych przygotowań. Wśród niektórych doświadczonych morsów panuje jednak pogląd, że do zimowych kąpieli warto zacząć przygotowywać organizm już jesienią. Ma to na celu przede wszystkim pomóc przełamać barierę psychologiczną, a początkującemu morsowi pozwala przygotować się do kąpieli w środku zimy. Brak takiego przygotowania nie jest jednak przeciwwskazaniem, by w otoczeniu śniegu zanurzyć się w przeręblu. Według wielu morsów zimowy debiut jest wręcz znacznie bardziej ekscytującym doznaniem i korzystnie wpływa na organizm. Przygotowaniem do pierwszego morsowania mogą być zimne prysznice, nie są one jednak niezbędne.
Morsowanie a stawy
Długotrwałe działanie niskiej temperatury nie jest korzystne dla stawów. Jednak morsowanie trwa tylko kilka minut i poprzedzone jest solidną rozgrzewką, dlatego podczas zimowych kąpieli na otwartej przestrzeni nie dochodzi do wychłodzenia organizmu (o ile przestrzegane są zasady morsowania). Podczas morsowania nie dochodzi również do nagłej zmiany temperatur – zimą zarówno powietrze, jak i woda mają zbliżoną temperaturę, co ułatwia kąpiele w przeręblu i wzmacnia organizm.
Jak często morsować?
W zasadzie nie istnieją ograniczenia dotyczące częstotliwości morsowania. Tak długo jak organizm dobrze toleruje kąpiele w niskich temperaturach i sprawia to przyjemność, można korzystać z tej formy rekreacji.
Jakie korzyści płyną z morsowania? Odpowiedź znajdziesz w filmie: