Polub nas na Facebooku
Czytasz: Migrena w ciąży – przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z silnym bólem głowy w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Migrena w ciąży – przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z silnym bólem głowy w ciąży?

skynesher/getty images

Migrena w ciąży jest bardzo uciążliwa i trudna do zniesienia. Przyszłe mamy nie mogą korzystać z większości środków przeciwbólowych ze względu na ich szkodliwy lub nieznany wpływ na rozwijający się płód. Na migrenowy ból w ciąży narażone są także te kobiety, które nigdy wcześniej nie cierpiały z jej powodu.

Ból głowy jest często zgłaszanym problemem przez ciężarne. Może być kilka przyczyn tej dolegliwości: zmęczenie, niewyspanie, stres, głód, niedostateczna ilość płynów, a także zmiany hormonalne – znaczny wzrost estrogenów i progesteronu. Jednym z najsilniejszych i najbardziej dokuczliwych bólów głowy w ciąży jest migrena. Łagodzenie jej objawów powinno opierać się na domowych sposobach, ponieważ środki farmakologiczne mogą zaszkodzić dziecku.

Przyczyny bólu migrenowego w ciąży

Migrena jest jednym ze schorzeń neurologicznych, które charakteryzuje się występowaniem napadów bardzo silnego bólu głowy, trwającego od 4 do 72 godzin. Szacuje się, że dotyczy ono 8% populacji Polski, z czego zdecydowaną większość, bo aż 75%, stanowią kobiety. Migrena może pojawić się w każdym wieku, jednak gwałtowny wzrost przypadków odnotowuje się u osób po okresie dojrzewania.

Niekiedy bóle migrenowe w ciąży pojawiają się u kobiet, które wcześniej ich nie doznawały. Przyczyną migreny są wówczas nadwrażliwe reakcje neuronaczyniowe, predyspozycje genetyczne i zmiany w przepływie krwi do mózgu, a także wahania poziomu hormonów (zwłaszcza w I trymestrze). Napad migreny w ciąży może być spowodowany także:

 • stresem,
 • napięciem emocjonalnym,
 • nieodpowiednią dietą,
 • spożywaniem małej ilości wody,
 • zmęczeniem,
 • nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
 • ostrym światłem,
 • hałasem,
 • dymem tytoniowym.

U większości kobiet migrena w ciąży jest słabsza. Odpowiedzialne za to są hormony ciążowe, szczególnie wysoki poziom estrogenów. Największą poprawę odnotowują ciężarne w II i III trymestrze. Na złagodzenie migrenowego bólu głowy w ciąży wpływają również beta-endorfiny, które wykazują pewne działanie analgetyczne (przeciwbólowe). Niektóre cierpiące na to schorzenie kobiety po zapłodnieniu ani razu nie doznały napadu. Zdarza się to zwłaszcza u tych pań, u których migrena związana była z menstruacją.

Zobacz film: Migrena

źródło: x-news

Objawy migreny w ciąży

Migrenowe bóle głowy w ciąży są bardzo silne, pulsujące i zwykle zlokalizowane tylko z jednej strony. Poszczególne napady mogą różnić się stopniem nasilenia oraz długością trwania. Zwykle jednak są dłuższe niż 4 godziny i kończą się przed upływem 72 godzin. Objawy migreny u ciężarnej nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego i emocji. Bardzo często zdarza się, że ból utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Najczęściej bóle migrenowe w ciąży przebiegają razem z nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami. Kobieta jest rozdrażniona, nadwrażliwa na dźwięki, światło i zapachy, ma problemy z koncentracją oraz napięty kark. Niektóre ciężarne podczas napadu migreny w ciąży skarżą się też na wzmożoną potliwość.

Specyficznym rodzajem schorzenia jest migrena z aurą. W ciąży objawia się ona dolegliwościami neurologicznymi. Występują one bezpośrednio przed napadem bólu migrenowego. Najczęściej są to zaburzenia widzenia (zamazanie obrazu, migające plamy), zaburzenia mowy, osłabienie jednej połowy ciała, drętwienie kończyn lub części twarzy. Objawy te są całkowicie odwracalne.

Migrena w ciąży – jak sobie radzić z bólem?

Migrena w ciąży jest szczególnie uciążliwa ze względu na to, że ciężarna nie może zażywać większości leków przeciwbólowych. Zalecane jest korzystanie z niefarmakologicznych sposobów na migrenowy ból głowy. Jeżeli jednak nie są one skuteczne lub napady często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wówczas może on zadecydować o podaniu paracetamolu. Nie jest wskazane zażywanie żadnych środków farmaceutycznych na własną rękę.

Skuteczne, domowe sposoby na migrenę w ciąży to:

 • zimny okład na czoło, skronie i kark,
 • ćwiczenia oddechowe i relaksacja,
 • odpoczynek w cichym, ciemnym i wywietrzonym pokoju przez minimum 30 minut,
 • masowanie skroni i karku czubkami palców,
 • ciepła kąpiel,
 • wypicie naparu z melisy,
 • drzemka.

Należy podjąć także działania, dzięki którym migrenowy ból w ciąży nie będzie występować. Ciężarna powinna dużo odpoczywać, wysypiać się i zdrowo odżywiać (zwiększyć podaż magnezu). Zalecana jest codzienna umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Warto także nauczyć się technik relaksacyjnych i uprawiać jogę.

Migrena a ciąża

Migrenowy ból w ciąży nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej ani dla rozwijającego się płodu. Należy jednak zgłaszać fakt jego wystąpienia lekarzowi, ponieważ częste, nawracające lub długotrwałe napady mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego lub rzucawki – podniesionego ciśnienia tętniczego, prowadzącego do ataku drgawkowego. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 30. roku życia.

Bibliografia:

1. W. M. Kanadys, Idiopatyczne bóle głowy u kobiet w ciąży i karmiących piersią: patogeneza, epidemiologia i postępowanie terapeutyczne, [w:] „Perinatologia, neonatologia i ginekologia”, 2014, tom 7, zeszyt 2, s. 88–101.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
7
Polecamy
Ból głowy w ciąży:
objawy, leki na ból głowy w ciąży oraz domowe sposoby
Ból głowy w ciąży: objawy, leki na ból głowy w ciąży oraz domowe sposoby TVN zdrowie
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży?
Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
Jak zwalczyć ból głowy?
Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?