Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięsień krawiecki – położenie i funkcje. Kiedy boli, jak go wzmocnić i rozciągnąć?
menu
Polub nas na Facebooku

Mięsień krawiecki – położenie i funkcje. Kiedy boli, jak go wzmocnić i rozciągnąć?

udo

Fot.: sek1111 / stock.adobe.com

Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem człowieka. Odpowiada za zginanie biodra oraz kolana. Można go wzmocnić, używając np. sztangielek i unosząc nogi ugięte w kolanach. Rozciąga się go najczęściej wraz z mięśniami prostym uda, lędźwiowym i biodrowym.

Mięsień krawiecki to jeden z mięśni należących do przedniej ściany uda. Wraz z nim znajduje się tam mięsień czworogłowy. Odpowiadają za zginanie nogi w stawie biodrowym. Obok nich znajdują się nerw udowy i tętnica udowa.

Gdzie znajduje się mięsień krawiecki i jakie pełni funkcje?

Mięsień krawiecki to najdłuższy, cienki mięsień w ludzkim ciele. Jego długość to około 50 cm. Kształtem przypomina literę „S”. Znajduje się w osobnym kanale powięziowym wytworzonym przez powięź szeroką. Przebiega od kolca biodrowego przedniego górnego, schodzi na ukos w dół, przyśrodkowo, po zewnętrznej stronie uda za tylną osią stawu kolanowego. Ma koniec poniżej przy środkowej części kości guzowatej piszczelowej. 

Przykrywa ścięgna smukłe i półścięgniste mięśnia smukłego. Zarasta się wraz z nimi i przechodzi w powięź goleni na gęsiej stopce. Przechodzi przez cały kompleks czworogłowego mięśnia uda. Funkcjonalnie odpowiada za połączenie jego głów. Wewnętrzny brzeg mięśnia krawieckiego, więzadło pachwinowe oraz zewnętrzny brzeg przywodziciela długiego tworzą tzw. trójkąt Scarpa. Na dole trójkąta znajduje się kość udowa, natomiast w jego górnej części – powięź sitowa. We wnętrzu trójkąta Scarpa są od przyśrodkowej do bocznej strony uda są położone: pęczek naczyniowo-nerwowy, żyła udowa, tętnica udowa i nerw udowy. Są tam zlokalizowane także pionowy i skośny łańcuch węzłów chłonnych. 

Mięsień krawiecki wraz z przywodzicielami tworzy kanał przywodzicieli. Jest to mięsień dwustawowy, który odpowiada za czynności w stawie biodrowym i kolanowym. Ma za zadanie zginanie, odwodzenie i odwracanie w stawie biodrowym. Natomiast w stawie kolanowym zgina i nawraca. Prostuje kolana, a więc do jego uszkodzenia może dojść w wyniku wykonania dużej ilości przysiadów. Odpowiada m.in. za ruch umożliwiający założenie nogi na nogę. Mięsień krawiecki jest unerwiony w splocie lędźwiowym i dzięki nerwowi udowemu. Krew tętnicza odpowiadająca za ukrwienie mięśnia pochodzi z gałązki tętnicy udowej.

Ból mięśnia krawieckiego

Ból mięśnia krawieckiego odczuwany w badaniu palpacyjnym najczęściej pojawia się po próbie założenia nogi na nogę. Dolegliwości mogą występować w okolicy przyczepów i na całej długości mięśnia. Powodują je zwykle: podrażnienie, przeciążenie bądź duże napięcie krawieckiego. Ból niekiedy promieniuje na zewnętrzną część podudzia aż do kostki zewnętrznej, poniżej kolana. Bolesność może pojawić się także w okolicy biodra, po jego zewnętrznej stronie, na mięśniu pośladkowym wielkim.

Mięsień krawiecki – ćwiczenia

Zdrowy mięsień krawiecki, jak każdy inny mięsień, można stymulować za pomocą ćwiczeń. Powinna je poprzedzić rozgrzewka rozpoczynająca się od ćwiczeń aerobowych (tlenowych). Mogą to być: szybki marsz, trucht, bieganie oraz pajacyki i wszelkiego rodzaju podskoki. Dobrze, aby rozgrzewka obejmowała wszelkiego rodzaju wymachy pochodzące ze stawów kolanowych i biodrowych. Warto też dodać do niej krążenia ramion i nadgarstków oraz wymachy ramion.

Ćwiczenia rozgrzewające powinny obejmować także skłony i skręty tułowia. Następnie można rozpocząć trening właściwy, np. wykonując ćwiczenie z użyciem sztangielki. Oprócz mięśnia krawieckiego angażuje ono także mięsień smukły. Aby je zrobić, należy położyć się brzuchem np. na ławeczce w siłowni. Następnie trzeba umieścić sztangielkę pomiędzy stopami. Ćwiczenie polega na podnoszeniu i opuszczaniu ugiętych w kolanach nóg w leżeniu. Należy je rozpocząć od wyprostowanych nóg, po czym dążyć do zgięcia i zakończyć ruch, kiedy kolana znajdą się w pełnym zgięciu. To ćwiczenie można zrobić także na maszynie treningowej, która do niego służy. Umożliwia ona zarówno zaangażowanie każdej nogi oddzielnie, jak i ćwiczenie obu nóg jednocześnie.

Mięsień krawiecki – rozciąganie

Rozciąganie mięśnia krawieckiego wraz z mięśniem czworogłowym uda można wykonać na stojąco. Należy stanąć prosto, rozstawić nogi na szerokość bioder i przyciągnąć piętę do pośladka. Dobrze, aby w tej pozycji kolana obu nóg stykały się ze sobą. Należy pozostać w takim ustawieniu przez co najmniej 20 sekund, a następnie zmienić nogę. Kolejne ćwiczenie na rozciągnięcie mięśnia krawieckiego polega od stanięciu z jedną nogą lekko ugiętą i postawioną z przodu tułowia, a drugą – za nim. Następnie trzeba unieść obie ręce w górę i trzymając dłonie razem, „wyciągać” tułów w górę. Najlepiej wytrzymać w pozycji około 30 sekund, a następnie zmienić ustawienie nóg. Ćwiczenie angażuje mięsień lędźwiowy większy, mięsień biodrowy, krawiecki oraz prosty uda. 

Aby rozciągnąć mięsień krawiecki w jeszcze inny sposób, należy uklęknąć, po czym położyć uda na tylnej części łydek i odchylić tułów. Można podeprzeć się przedramionami o podłoże. Najlepiej pozostać w pozycji przez około 30-40 sekund. Podobnie jak poprzednie – dodatkowo rozciąga to mięśnie: lędźwiowy większy, biodrowy i prosty uda. 

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
12
Polecamy
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt?
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt? Dzień Dobry TVN
Mięsień czworogłowy uda – anatomia, ćwiczenia rozciągające 
Mięsień czworogłowy uda – anatomia, ćwiczenia rozciągające  TVN zdrowie
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa, przyczepy, funkcje, ćwiczenia
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa, przyczepy, funkcje, ćwiczenia TVN zdrowie
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty