Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, bezigłowa – opis zabiegów, efekty, przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, bezigłowa – opis zabiegów, efekty, przeciwwskazania

NAN

Fot: Микола Ковальчинськи / fotolia.com

Mezoterapia to zabieg polegający na dostarczeniu substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych w głębokie warstwy skóry. Mezoterapia pozwala na odmłodzenie i poprawę wyglądu skóry, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, a nawet na zapobieganie łysieniu i wypadaniu włosów.

Mezoterapia jest niechirurgicznym zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki mnogości i różnorodności substancji (koktajli do mezoterapii) stosowanych podczas zabiegu, mezoterapia wykorzystywana jest do leczenia wielu problemów medycznych i estetycznych. Zabieg może być przeprowadzany na niemalże każdym obszarze ciała – w tym na skórze głowy, a nawet na delikatnej okolicy oczu. W zależności od metody wykorzystanej do wprowadzenia substancji aktywnych do skóry właściwej wyróżniane są 3 rodzaje zabiegu: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa oraz mezoterapia bezigłowa. 

Podstawowe wskazania do mezoterapii to:

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Mezoterapia igłowa – włosy, twarz i ciało

Mezoterapia igłowa to klasyczny i najbardziej uniwersalny wariant zabiegu. Polega ona na wstrzykiwaniu wybranego koktajlu w skórę przy pomocy igły. Iniekcje wykonywane są na głębokości około 2-3 mm, dzięki czemu możliwe jest ominięcie bariery naskórkowej, przez którą większość substancji aktywnych nie mogłaby przeniknąć. Skórę nakłuwa się w odstępach 5-10 mm. Ze względu na to, że zabieg powoduje pewien dyskomfort, zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Mezoterapię igłową przeprowadza się na skórze ciała, twarzy oraz na skórze głowy. Do najbardziej popularnych typów zabiegu należą:

  • mezoterapia igłowa twarzy, szyi i dekoltu – pozwala na ujędrnienie skóry, redukcję zmarszczek, usunięcie przebarwień skórnych, odmłodzenie owalu twarzy, regenerację i nawodnienie cery. Do zabiegu najczęściej wykorzystywane są: kwas hialuronowy, który wypełnia przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenu w skórze; proteochondroityna poprawiająca nawilżenie oraz napięcie skóry; pirogronian sodu stymulujący fibroplasty do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny.
  • Mezoterapia skóry głowy – zabieg ten pozwala na zahamowanie procesów łysienia oraz na pobudzenie wzrostu włosów. W skórę głowy najczęściej wstrzykiwane są: dekspantenol, wpływający na regenerację struktury włosa; minoksydyl przeciwdziałający wypadaniu włosów; biotyna (witaminę B7) wspomagająca rozszerzenie cyklu wzrostu włosa.
  • Mezoterapia na cellulit i tkankę tłuszczową – wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, działa detoksykująco i ujędrniająco na skórę. Do zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych najczęściej stosuje się L-karnitynę, kofeinę i krzemionkę organiczną, przyspieszające procesy lipolizy i spalanie tłuszczu.

Zobacz film: Jak poprawić owal twarzy? Źródło: Klinika urody.

    Mezoterapia igłowa przeciwwskazania

    Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • alergia na substancję do mezoterapii;
    • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
    • choroby nowotworowe;
    • ciąża i karmienie piersią;
    • choroby autoimmunologiczne.

    Mezoterapia mikroigłowa – opis zabiegu

    Metoda mikroigłowa jest alternatywą dla mezoterapii igłowej. Wskazania, przeciwwskazania i efekty obydwu zabiegów są podobne.

    W metodzie mikroigłowej nie są wykorzystywane tradycyjne igły, lecz urządzenia wyposażone w kilkanaście mikroigieł, które jednocześnie nakłuwają skórę – dermapeny lub rollery. Podczas zabiegu powstaje znacznie więcej nakłuć niż ma to miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Iniekcje te są jednak płytsze i nie docierają do tak głębokich warstw skóry, jak podczas zabiegu igłowego. Mezoterapię mikroigłową stosuje się często w przypadku przeprowadzania zabiegu na dużych powierzchniach ciała.

    Jak wygląda zabieg mezoterapii? Dowiesz się tego z naszego filmu

    Zobacz film: Mezoterapia skóry twarzy - na czym polega zabieg i kiedy warto go wykonać? Źródło: Klinika urody.

    Mezoterapia bezigłowa – wskazania i efekty

    W odróżnieniu od metody igłowej i mikroigłowej, mezoterapia bezigłowa nie narusza ciągłości skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne, laser biostymulujący oraz drenaż limfatyczny. Dzięki nim zwiększa się przepuszczalność naskórka i możliwy jest transport substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry. Podczas zabiegu nie występuje ból ani poczucie dyskomfortu. W związku z tym przeprowadza się go bez użycia środków znieczulających.

    Mezoterapię bezigłową wykorzystuje się najczęściej do:

    • odmłodzenia i nawilżenia cery,
    • spłycenia zmarszczek,
    • rozjaśnienia przebarwień,
    • redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

    Metody tej nie stosuje się w leczeniu łysienia i w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Ze względu na pominięcie nakłuwania skóry, które działa stymulująco na fibroplasty, efekty mezoterapii bezigłowej są zwykle mniej spektakularne niż w przypadku mezoterapii igłowej.

    Z drugiej strony, zabieg ten pozwala na uniknięcie niepożądanych efektów, występujących w przypadku mezoterapii igłowej, takich jak zaczerwienienie, ból, siniaki czy obrzęki.

    Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii bezigłowej to:

    • alergia na substancję do mezoterapii;
    • metalowe elementy w ciele;
    • choroby serca;
    • rozrusznik serca;
    • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
    • choroby nowotworowe;
    • ciąża i karmienie piersią.

    Zabiegi mezoterapii igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej przynoszą oczekiwane efekty jedynie wtedy, gdy wykonywane są w seriach 5-10 zabiegów. Należy liczyć się z tym, że rezultaty zabiegu nie są permanentne – dla podtrzymania efektu zabieg powinno powtarzać się co kilka lub kilkanaście tygodni. 

    Zobacz film: Kto ma prawo wykonać zabieg mezoterapii? Źródło: Bez skazy


    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    48
    3
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
    Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
    Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
    Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
    Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
    Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
    Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
    Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
    Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia