Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metoda Fukutsudzi – czemu służy i jak ją stosować? Ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Metoda Fukutsudzi – czemu służy i jak ją stosować? Ćwiczenia

Kobieta ćwiczy plecy na świeżym powietrzu.

Fot. Hero Images / Getty Images

Metoda Fukutsudzi (ang. Fukutsudzi method) to ćwiczenie, którego regularne stosowanie pozwala na przywrócenie kręgosłupowi naturalnych krzywizn. Jest pomocna przy dolegliwościach bólowych okolic kręgosłupa lędźwiowego oraz wspomaga walkę z otyłością brzuszną.

Japoński fizjoterapeuta dr Toshiki Fukutsudzi opracował swoją metodę 10 lat temu. W krótkim czasie zyskała ona zawrotną popularność w Azji, a obecnie staje się modna w krajach Zachodu, mimo że brak dostępnej literatury naukowej potwierdzającej skuteczność jej działania. Reklamowana jest jako sposób na „wyleczenie kręgosłupa” i „błyskawiczne odchudzanie”. Metoda Fukutsudzi sama w sobie nie ma takiego działania. Nie można zastąpić nią leczenia pod kontrolą lekarza, nie spowoduje redukcji tkanki tłuszczowej bez zachowania prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Ćwiczenia metodą Fukutsudzi mogą być jednak cennym elementem rehabilitacji oraz poprawić wygląd.

Na czym polega działanie metody Fukutsudzi?

Dr Fukutsudzi zaobserwował u wielu osób otyłych lub cierpiących na bóle pleców nadmierną lordozę lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zwykle jest to skutek długotrwałego przebywania w – wymuszonej przez rodzaj aktywności zawodowej – pozycji siedzącej. Nienaturalne wygięcie kręgosłupa jest przyczyną nadmiernego napięcia mięśni w lędźwiowej części pleców, drażnienia korzeni nerwów rdzeniowych i powstawania wspomnianych zespołów bólowych. Często dochodzi przy tym do kompensacyjnego wygięcia kręgosłupa w części szyjnej, co może powodować dolegliwości w tym odcinku. Zmiana postawy i zmęczenie mięśni stabilizujących sylwetkę sprawiają, że brzuch wysunięty jest ku przodowi, co sprawia, że wydaje się większy.

Metoda Fukutsudzi służy rozluźnieniu mięśni i zwiększeniu elastyczności powięzi oraz więzadeł pleców, których napięcie i przykurcze uniemożliwiają powrót ciała do fizjologicznej pozycji. Dzięki prawidłowej postawie ustępują dolegliwości bólowe i powiązane z nimi problemy zdrowotne (np. obniżona jakość snu). Dochodzi przy tym także do optycznego zmniejszenia obwodu talii.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą Wam zadbać o zdrowy kręgosłup:

Zobacz film: Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Jak wykonać ćwiczenie metodą Fukutsudzi?

Metoda Fukutsudzi jest bardzo prosta i niemal każdy może wykonywać zalecane ćwiczenie. Polega ono na leżeniu przez 5–10 minut w ściśle określonej pozycji. Najlepiej wykorzystać do tego celu matę do ćwiczeń, choć można położyć się także na dywanie. Ważne jest, aby podłoże nie było zbyt twarde (np. podłoga) ani zbyt miękkie (np. materac). Podczas leżenia wzdłuż maty na wysokości pępka podkłada się w poprzek lędźwi wałek o średnicy około 10 cm i długości co najmniej 35–40 cm, np. ciasno zrolowany ręcznik. Ręce muszą znaleźć się za głową – wyprostowane, stykające się małymi palcami dłoni, z kciukami skierowanymi na zewnątrz. Pięty powinny być oddalone od siebie o około 25 cm, paluchy – stykać się. W trakcie ćwiczenia należy starać się maksymalnie wyciągnąć całe ciało, a jednocześnie rozluźnić się i spokojnie, głęboko oddychać. Po upływie wskazanego czasu zaleca się wyciągnąć wałek spod pleców i jeszcze chwilę poleżeć „na płasko”. Po zakończeniu ćwiczenia nie wolno gwałtownie wstawać – trzeba obrócić się na bok i łagodnie podnieść się, opierając się o wyciągnięte ramię.

Ćwiczenie Fukutsudzi można wykonywać nawet codziennie. Aby było skuteczne, trzeba poświęcić mu czas przynajmniej trzy razy w tygodniu. Początkowo może mu towarzyszyć dyskomfort związany z pokonywaniem oporu przykurczonych mięśni. Na tym etapie można wykorzystać więcej wałków – dodatkowo podłożyć jeden pod kark, a drugi pod zgięcia kolanowe. Z czasem ból zacznie ustępować, a po każdym ćwiczeniu będzie można zaobserwować poprawę postawy ciała oraz niewielką redukcję obwodu w pasie.

Przeciwwskazania do ćwiczenia metodą Fukutsudzi

Ćwiczenie opracowane przez dr Fukutsudzi jest bezpieczne dla niemal każdego człowieka. Ostrożność muszą jednak zachować osoby ze stwierdzonymi wadami lub zwyrodnieniami kręgosłupa, a także cierpiące na bóle nieznanego pochodzenia. Przed podjęciem ćwiczeń powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W przypadku silnego dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczenia należy skrócić czas leżenia na wałku, np. do 1 minuty. Z każdym kolejnym ćwiczeniem można wydłużać go o kilkanaście sekund do pożądanych 5–10 minut.

Korzyści ze stosowania metody Fukutsudzi

Regularne stosowanie ćwiczenia Fukutsudzi może przynieść wymierne korzyści w postaci:

  • skorygowania postawy (zarówno podczas stania, jak i siedzenia) poprzez przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa,
  • zniesienia napięcia w lędźwiach i ustąpienie dolegliwości bólowych,
  • zmniejszenia obwodu w pasie dzięki prawidłowemu napięciu mięśni brzucha i przesunięciu go ku tyłowi względem osi ciała.

Osoby korzystające z metody dr Fukutsudzi zgłaszają także, że:

  • łatwiej im się oddycha,
  • częściej czują się wypoczęte i zrelaksowane,
  • głębiej i spokojniej śpią,
  • odczuwają poprawę funkcji poznawczych,
  • mają więcej energii.

Co ciekawe, wiele osób odnotowuje zwiększenie wzrostu o około 1–2 cm. Najprawdopodobniej jednak jest to konsekwencja faktu, że dzięki rozluźnieniu mięśni nadmiernie wygięty kręgosłup odzyskuje prawidłowe ustawienie.

Bibliografia:

1. Lie Down and Lose Weight – Famous Japanese Exercise to Lose Weight and Improve Your Posture, https://www.thehealthsciencejournal.com/lie-lose-weight-famous-japanese-exercise-lose-weight-improve-posture/, [dostęp 28 maja 2019].

2. J. Johnson, Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, tł. M. Kokosz, Wrocław 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
109
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?