Ograniczenia pracy dla personelu medycznego
Projekt ministra zdrowia zakłada, że personel medyczny mający kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19, nie będzie mógł udzielać swoich świadczeń zdrowotnych osobom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Odstępstwo może mieć miejsce tylko w przypadku, kiedy udzielając świadczeń nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z pacjentami.
Rozporządzenia ministra zdrowia trafiło do konsultacji. Uwagi do projektu można zgłaszać do 21 kwietnia 2020 r. tj. do wtorku do godz. 16.
zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Dodatkowe świadczenia dla personelu medycznego
Przez ograniczenia nałożone na medyków minister zdrowia zobowiąże Narodowy Fundusz Zdrowia do przekazania środków finansowych osobom, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, objętym ograniczeniem, dodatkowego świadczenia pieniężnego.
Będzie ono uzależnione od wysokości wynagrodzenia pobieranego (na podstawie stosunku pracy bądź umowy cywilnoprawnej) w danej placówce, w okresie poprzedzającym, jak również w samym okresie obowiązującego ograniczenia. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane miesięcznie.
Wysokość tego świadczenia będzie równa 80 proc. wartości wynagrodzenia pobieranego poza podmiotem w okresie poprzedzającym objęcie ograniczeniem w przypadku pracownika, który otrzymywał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem świadczeń w innym miejscu niż podmiot albo 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie w pozostałych przypadkach, w każdym przypadku nie niższa niż wartość 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie, oraz nie wyższa niż 10 000 zł
- czytamy na stronie resortu MZ.
Zobacz film: dr Paweł Grzesiowski o faktach i mitach na temat koronawirusa.
źródło:rynekzdrowia.pl/.gov.pl/web/zdrowie