Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz problemy z układem moczowym? Skorzystaj z bezpłatnych badań!
menu
Polub nas na Facebooku

Masz problemy z układem moczowym? Skorzystaj z bezpłatnych badań!

Festiwal KultURO

Fot: Festiwal KultURO

Problemy z układem moczowym zdarzają się bardzo często. Co gorsza, pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic ci nie dolega, skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach 4. edycji Festiwalu KultURO – niezwykłego wydarzenia łączącego urologię z muzyką i sztuką!

W dniach 24-29 września Kraków zmieni się w światową stolicę urologii, a wszystko za sprawą 4. edycji Festiwalu KultURO, imprezy promującej profilaktykę urologiczną, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej chorób układu moczowego. Pomysłodawcą wydarzenia jest prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ.

Dzięki muzyce i sztuce przełamujemy tabu mówienia o chorobach urologicznych. Zdarza się, że pacjenci lekceważą objawy i nie decydują się na wizytę u specjalisty, jako główny powód podając lęk przed badaniami. Niestety późna diagnoza często wiąże się z trudną, inwazyjną terapią. Wiedząc, że wiele chorób, wykrytych we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalnych chcemy przekonać pacjentów i ich rodziny, że podczas rozmowy o dolegliwościach ze strony układu moczowego nie ma miejsca na wstyd i zakłopotanie - podkreśla prof. Chłosta.

Konsultacje i warsztaty dla pacjentów

Choroby o podłożu urologicznym mogą rozwinąć się u każdego. Statystyki pokazują, że co trzecia kobieta zmaga się z problemem nietrzymania moczu, a nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Dlatego ważnym elementem festiwalowego programu są Dni Otwarte Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie (24-28 września br.), w ramach których będzie można skorzystać z darmowych konsultacji, poznać odpowiedzi na nurtujące pytania oraz badań profilaktycznych. W zeszłym roku, podczas podobnej akcji, na 300 przebadanych osób, u 40 wykryto zmiany nowotworowe.

Po raz pierwszy w ramach Festiwalu zorganizowane zostaną więc spotkania warsztatowe, które dla uczestników poprowadzą specjaliści Kliniki Urologii CM UJ. Dodatkowo uruchomiona zostanie platforma online www.prawdziwyprzyjaciel.pl, za pośrednictwem której pacjenci będą mogli kierować swoje pytania do specjalistów również po zakończeniu Festiwalu.

Muzyka w służbie medycyny

KultURO to także prawdziwa muzyczna energia, wydarzenie zwieńczy wyjątkowy koncert „EndoPower i Przyjaciele”, w którym udział swój potwierdzili m.in. znany z Formacji Nieżywych Schabuff Olek Klepacz, tym razem we wspólnym projekcie z OZD; legenda polskiego jazzu - Janusz Grzywacz, z towarzyszeniem Bernarda Maselego czy aktorska formacja - Kurtyna Siemiradzkiego. Ponad to przed krakowską publicznością, w nowej roli wystąpi sekretarz Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego - prywatnie zapalony muzyk-saksofonista, Manoj Monga i niemiecka grupa Doc in the Fog, także o medycznym rodowodzie.

Wszyscy artyści wystąpią na zaproszenie gospodarza wieczoru - rockowego zespołu EndoPower, którego trzon tworzą trzej profesorowie urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Profesorów, poza zawodową, połączyła także muzyczna pasja. Tym razem rockowa formacja przygotowała dla wszystkich fanów mocnego brzmienia prawdziwą niespodziankę. Podczas koncertu zaprezentują premierowy materiał z najnowszego albumu „Credo”, do którego tytułowy utwór napisał Jacek Cygan. Impreza odbędzie się 29 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej (hala D), ul. Św. Wawrzyńca 15. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Zobacz film i posłuchaj jak grają lekarze z zespołu EndoPower

Zobacz film: Posłuchaj jak grają lekarze z zespołu EndoPower. Źródło: Organizator Festiwalu KultURO

Festiwal KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Urology Week promującej profilaktykę urologiczną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?