Kontakt z alergenem sprawia, że organizm chorego reaguje nieadekwatnie do zagrożenie i robi wszystko, aby za wszelką cenę zneutralizować zagrożenie. Co wywołuje taką reakcję? Najczęściej rozpoznaje się uczulenie na:
- pyłki roślin;
- zarodniki grzybów pleśniowych;
- wełnę i pierze.
Te pozornie niegroźnymi czynnikami może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Chorzy zaczynają kichać, oczy swędzą i łzawią, a na skórze pojawia się wysypka. Mimo że objawy alergii wydają się błahe i niegroźne, to mogą bardzo mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co gorsza alergia pozostawiona bez leczenia może zmienić się astmę, dlatego lepiej jej nie lekceważyć.
Dlaczego niektórzy chorują na alergię, a inni nie? Medycyna nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Przypuszcza się, że dziecko może odziedziczyć alergię nie tylko po rodzicach, ale także po dziadkach. Jedna z teorii mówi ze za rosnącą liczbę osób z alergią odpowiada przesadna dbałość o higienę. Czy w tej teorii jest ziarno prawdy? Czy alergię da się całkowicie wyleczyć? Kto i kiedy powinien poddać się odczulaniu? Na te i inne wasze dotyczące alergii i metod jej leczenia - na specjalnym live czacie - odpowie dr Michał Sutkowski.
Live ze specjalistą odbędzie się we wtorek, 26 maja, o godzinie 20.00 na Facebooku programu 36,6°C oraz serwisu Zdrowie TVN. Swoje pytania dotyczące alergii można wpisywać w komentarzach pod postem.
Dr Michał Sutkowski to specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych. Jest prezesem Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Rzecznikiem Prasowym Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Doświadczenie zdobywał na Oddziałach Szpitalnych i Klinicznych (wewnętrznym, pediatrii, neonatologii i SOR). Jest także autorem publikacji prasowych oraz popularyzatorem zagadnień z zakresu medycyny i sportu.