Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maska do biegania – działanie maski treningowej i maski antysmogowej do biegania 
menu
Polub nas na Facebooku

Maska do biegania – działanie maski treningowej i maski antysmogowej do biegania 

młoda kobieta biegnie z maską na twarzy.

Fot. Lorado / Getty Images

Maska treningowa do biegania symuluje warunki treningu wysokogórskiego, polegające na niedoborze tlenu w trakcie wysiłku fizycznego. Jej działanie ma przyczynić się do zmniejszenia podatności organizmu na zmęczenie oraz poprawy wydolności serca i płuc. 

Maska do biegania jest przeznaczona dla dobrze wytrenowanych osób na poziomie wysoko lub średnio zaawansowanym. Działanie maski polega na ograniczeniu dopływu tlenu do organizmu. Dzięki temu urządzenie imituje zmęczenie organizmu spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen.

Maska do biegania – co to jest?

Maska do biegania, a dokładnie maska treningowa, to specyficzne akcesorium przeznaczone do ćwiczeń, które (upraszczając) ma utrudniać oddychanie. Ten treningowy przyrząd zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców. Działanie maski do biegania pozwala symulować trening wysokogórski, który stanowi bardzo ważny element treningu wytrzymałościowego w różnych dziedzinach sportu. Wierzchnia warstwa maski do biegania utworzona jest z neoprenu – materiału o wysokiej wytrzymałości, odpornego na uszkodzenia i wstrząsy. Maska neoprenowa do biegania odznacza się lekkością, a ponadto jest odporna na zabrudzenia. Zaletą masek do biegania z neoprenu jest również wodoodporność i termoizolacyjność. Pozostałymi elementami tworzącymi maskę treningową są guma i trzy zawory. Maska jest także wyposażona w różne wymienne wentyle odpowiadające treningowi na różnych wysokościach. Dzięki temu maska do biegania może imitować warunki treningowe na wysokości: 900 m n.p.m., 1800 m n.p.m., 2700 m n.p.m., 3600 m n.p.m., 4500 m n.p.m. i 5400 m n.p.m.

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz od czego zacząć? Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Źródło: 36,6.

Po co stosować maskę do biegania?

Maska treningowa do biegania ma działanie podobne do treningu wysokogórskiego. Rozumiejąc wpływ treningu w górach na organizm, bez trudu zrozumie się także mechanizm działania tego przyrządu dla sportowców. Przyjmuje się, że im wyżej, tym mniejsza zawartość tlenu w powietrzu. W konsekwencji do płuc w trakcie treningu wysokogórskiego dostaje się mniej tlenu, co z kolei prowadzi do niedotlenienia organizmu. Stan ten jest niebezpieczny dla organizmu, który uruchamia mechanizmy obronne, polegające na zwiększeniu pracy płuc i serca poprzez np. wzrost częstotliwości skurczów serca lub uruchomienie grup mięśniowych odpowiedzialnych za szybsze rozprężanie klatki piersiowej. Takie działanie maski treningowej do biegania przekłada się na to, że trening staje się bardziej wymagający. Zgodnie z założeniami producentów masek do biegania, ich stosowanie ma przyczynić się do usprawnienia pracy serca i układu oddechowego, zwiększenia wydajności tych narządów oraz zmniejszenia podatności organizmu na zmęczenie. Skutkiem stosowania maski na twarz do biegania jest głębszy i bardziej efektywny oddech.

Maska treningowa do biegania – dla kogo?

Maska treningowa do biegania powstała z myślą o zawodowych sportowcach. Jest przeznaczona dla osób na poziomie wysoko lub co najmniej średnio zaawansowanym, które dążą do poprawy uzyskiwanych wyników. Maska treningowa znajduje zastosowanie w sportach wytrzymałościowych. Potocznie nazywana jest maską do biegania, jednak wykorzystuje się ją również w sztukach walki i crossficie. Przyrząd ten nie jest wskazany osobom początkującym, a także tym ćwiczącym typowo kulturystycznie. Pierwszy trening z maską do biegania przez większość użytkowników opisywany jest jako mało przyjemny. Osoby rozpoczynające korzystanie z tego przyrządu powinny przeprowadzić pierwszy trening na najniższej możliwej wysokości (900 m n.p.m.). Organizm musi mieć czas na przyzwyczajenie się do uczucia niedotlenienia. Po założeniu maski po raz pierwszy mogą pojawić się np. lekkie zawroty głowy, przyspieszona akcja serca i uczucie niepokoju.

Maska antysmogowa do biegania – działanie

Maska antysmogowa do biegania, nazywana inaczej maską przeciwpyłową do bieagania, zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców ze względu na pogarszający się stan powietrza. Najczęściej sięgają po nią osoby czynnie uprawiające sport, a jednocześnie troszczące się o swoje zdrowie. Działanie maski przeciwpyłowej do biegania polega na zapobieganiu przedostawania się zanieczyszczeń powietrza do układu oddechowego podczas treningu. Osoby uprawiające sport są bardziej narażone na szkodliwe działanie smogu, gdyż w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększonego poboru powietrza. W praktyce oznacza to większą ilość niebezpiecznych substancji przedostających się do płuc. Do niepożądanych objawów wywoływanych przez smog należą m.in. bóle i zawroty głowy, uczucie duszności, ogólne zmęczenie. Wysoka ekspozycja organizmu na zanieczyszczenia powietrza ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy. Smog zwiększa ryzyko rozwoju niewydolności oddechowej, choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, a także nowotworów. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
361
32
Polecamy
Bieżnia i interwały – wymagające połączenie dla wytrwałych
Bieżnia i interwały – wymagające połączenie dla wytrwałych Dzień Dobry TVN
Co to jest dekstroza?
Jak działa i czy wywołuje skutki uboczne?
Co to jest dekstroza? Jak działa i czy wywołuje skutki uboczne? Dzień Dobry TVN
Maska antysmogowa – sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu
Maska antysmogowa – sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu TVN zdrowie
Hipoksja – jej objawy dotykają nie tylko alpinistów.
Jak ją leczyć?
Hipoksja – jej objawy dotykają nie tylko alpinistów. Jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty