Oddychanie przez maseczkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego, może być trudniejsze i prowadzić do szybszego zmęczenia. Nic zatem dziwnego, że osoby uprawiające sport, również rekreacyjnie, mają poważne obawy, czy zasłanianie ust w czasie ćwiczeń nie utrudnia pobierania tlenu i oddawania dwutlenku węgla. Teoretycznie mogłoby to bowiem prowadzić do niedotlenienia i zbyt dużego stężenia CO2 we krwi. Co na to naukowcy?
Czytaj też:
- 5 objawów, które zwiastują ciężki i długi przebieg COVID-19
- COVID-19 może wywołać problemy ze słuchem
- Maseczka powoduje grzybicę płuc? Zamiast mitów, poznaj fakty na temat COVID-19
Czy maseczka szkodzi zdrowiu?
Noszenie maseczki w czasie wysiłku fizycznego nie jest szkodliwe dla zdrowia - wskazują najnowsze badania opublikowane na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health". Naukowcy z University of Saskatchewan (USask) sprawdzili działanie często używanych, trójwarstwowych masek.
W przypadku masek jednowarstwowych rezultaty mogłyby być inne - zaznaczają badacze.
Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 14 aktywnych fizycznie, zdrowych kobiet i mężczyzn. Badacze uwzględnili ich dietę, wcześniejszą aktywność fizyczną i sen.
Ochotnicy poddali się testowi, pedałując na rowerach stacjonarnych. Po krótkiej rozgrzewce, stopniowo zwiększali intensywność ćwiczenia. Ćwiczenia były powtórzone trzykrotnie - raz w chirurgicznych maseczkach, raz w zwykłych maseczkach materiałowych i raz bez masek.
Zwykle uczestnicy dochodzą do wyczerpania po 6-12 minutach, zależnie od stopnia wytrenowania
- zwraca uwagę prof. Phil Chilibeck, autor badania.
Naukowcy nieinwazyjnymi metodami mierzyli stężenie tlenu we krwi i mięśniach uczestników. Nie zauważyli znacznych różnic w ćwiczeniach z maseczkami i bez.
Nasze wyniki są istotne, ponieważ pokazują, że ludzie mogą w czasie intensywnych ćwiczeń nosić maski na twarzy z minimalnym wpływem na natlenienie krwi i mięśni
- piszą badacze.
Warto przypomnieć, że są to kolejne już badania, w których naukowcy postanowili sprawdzić, jak noszenie maseczki wpływa na zdrowie. O tym, że zasłanianie ust i nosa nie prowadzi do wdychania nadmiaru dwutlenku węgla – informowali wcześniej amerykańscy badacze na łamach czasopisma "Annals of the American Thoracic Society".
Czy trzeba nosić maseczkę podczas biegania i jazdy na rowerze? Zobacz wideo:
W Polsce od soboty 10 października mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, również na ulicy.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia z obowiązku noszenia maseczki "nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży".
Reasumując: podczas biegania lub jazdy na rowerze w przestrzeni publicznej należy nosić maseczkę. Bez maseczki można uprawiać sport w parku, na plaży, w lesie, innych terenach zielonych.
Przypomnijmy, że z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Źródło: PAP