Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

NAN

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

Stłuczenia to częsty uraz u sportowców i dzieci. Dochodzi do nich w trakcie uprawiania sportu, ale także podczas codziennych czynności. Stłuczeniom towarzyszy z reguły obrzęk i ból. Pojawiają się także siniaki.

Jak dochodzi do stłuczenia?

Stłuczenie jest to uszkodzenie tkanek podskórnej i mięśniowej, okostnej i stawów. Nie dochodzi przy tym do przerwania ciągłości skóry. W trakcie urazu uszkodzone zostają naczynia krwionośne, co powoduje siniaki. Powstają zazwyczaj na skutek urazu tępymi przedmiotami bądź upadkiem na twarde podłoże. Stłuczenie objawia się ostrym bólem, wysiękiem lub krwiakiem podskórnym i obrzękiem. Towarzyszy im niekiedy zniekształcenie stawu oraz ograniczenie bądź upośledzenie ruchu. Po urazie należy przyłożyć okład z wody i octu na około 10 minut. Można go też zastąpić kostkami lodu owiniętymi w tkaninę bądź zastosować chłodny żelowy opatrunek. Te sposoby sprawią, że naczynia krwionośne obkurczą się, a krwawienie i obrzęk się zmniejszą. Stłuczenie goi się przez około 5-10 dni, kiedy to siniak zmienia swoją barwę od ciemnoczerwonej przez brunatną do żółtawej. Dzieje się to, ponieważ w ten sposób rozkłada się w organizmie hemoglobina, składnik czerwonych krwinek. Jeśli stłuczenie jest bardzo rozległe, towarzyszy mu silny ból, który się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie, należy udać się do lekarza. Mogą to być bowiem objawy pęknięcia kości bądź zwichnięcia stawu.

Najlepsza maść na stłuczenia

Najlepsza maść na stłuczenia to ta o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Należy ją stosować kilka razy dziennie. W przypadku stanu zapalnego i obrzęku towarzyszącemu stłuczeniu należy sięgnąć po maści przeciwzapalne i chłodzące. Można ich używać także w przypadku zwichnięć i skręceń stawów oraz przy naderwaniu mięśni. Maść na stłuczenia i obrzęki zazwyczaj zawiera wyciąg z arniki, kasztanowca, żywokostu lub nagietka. Te substancje zmniejszają opuchliznę i ból, przyspieszają wchłanianie się krwiaków lub siniaków. Niwelują też obrzęki i uszczelniają naczynia krwionośne. Arnika i nagietek to zioła wykorzystywane także przy bólach mięśni, np. po intensywnym wysiłku. Nagietek dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, otarć i innych uszkodzeń skóry. Przy stłuczeniach i obrzękach stosuje się także maść z heparyną. Jest to związek, który sprzyja wchłanianiu się siniaków i zapobiega powstawaniu podskórnych zakrzepów. Maść na stłuczenia i siniaki może zawierać octowinian glinu. Zmniejsza on obrzęki pojawiające się po urazach. Niweluje krwiaki i siniaki. Ponadto ma działanie przeciwbólowe.

Maść na stłuczenia dla dzieci

Arnikę zawiera także maść na stłuczenia, którą można stosować u dzieci. Koszyczek arniki to bezpieczna substancja poprawiająca krążenie krwi i działająca przeciwzakrzepowo. Skutecznie przyspiesza wchłanianie się krwiaków powstałych przy stłuczeniach i innych urazach. Warto wspomnieć, że preparaty z wyciągiem z arniki uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu należy chronić miejsca, na które została nałożona maść przed słońcem i promieniami UV pochodzącymi z innych źródeł. Ważne, aby w przypadku stłuczeń u dzieci nie stosować maści rozgrzewających. Mogą one pogłębić obrzęk i spowolnić proces gojenia się.

Maść na stłuczenia dla sportowców

U sportowców po stłuczeniach zaleca się preparaty m.in. zawierające benzydaminę. Ma ona działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Działa znieczulająco na miejsce, w którym zostanie nałożona. Można ją stosować również w przypadku skręceń i bólów mięśniowych. Naproksen i ibuprofen to kolejne substancje pomagające w przypadku stłuczeń. Mają miejscowe działanie przeciwbólowe. Zmniejszają też stany zapalne tkanek, a naproksen dodatkowo niweluje obrzęki. W przypadku użycia preparatów z jego zawartością należy unikać wpływu światła słonecznego w czasie leczenia i przez 2 tygodnie po jego zakończeniu. 

Kolejne substancje działające korzystnie w przypadku stłuczeń to etofenamat oraz diklofenak. Etofenamat zmniejsza bolesność i działa przeciwzapalnie. Jego stosowanie zaleca się w przypadku stłuczeń, a także naciągnięcia ścięgien, mięśni i stawów. Działa korzystnie w przypadku stanów zapalnych tkanek okołostawowych. Natomiast diklofenak jest używany miejscowo na stany zapalne dotyczące tkanek miękkich, czyli ścięgien, łokcia tenisisty. Warto po niego sięgnąć także w przypadku bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych więzadeł, ścięgien, mięśni i stawów powstałych na skutek stłuczenia, skręcenie i nadwyrężenia. Maść z diklofenakiem działa skutecznie także w przypadku łagodnych, ograniczonych stanów zapalnych stawów. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
7
Polecamy
Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych.
Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków?
Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych. Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków? TVN zdrowie
Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny
Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny TVN zdrowie
Maść dla sportowców – na co pomaga?
Maść dla sportowców – na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd?
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?