Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

NAN

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

Stłuczenia to częsty uraz u sportowców i dzieci. Dochodzi do nich w trakcie uprawiania sportu, ale także podczas codziennych czynności. Stłuczeniom towarzyszy z reguły obrzęk i ból. Pojawiają się także siniaki.

Jak dochodzi do stłuczenia?

Stłuczenie jest to uszkodzenie tkanek podskórnej i mięśniowej, okostnej i stawów. Nie dochodzi przy tym do przerwania ciągłości skóry. W trakcie urazu uszkodzone zostają naczynia krwionośne, co powoduje siniaki. Powstają zazwyczaj na skutek urazu tępymi przedmiotami bądź upadkiem na twarde podłoże. Stłuczenie objawia się ostrym bólem, wysiękiem lub krwiakiem podskórnym i obrzękiem. Towarzyszy im niekiedy zniekształcenie stawu oraz ograniczenie bądź upośledzenie ruchu. Po urazie należy przyłożyć okład z wody i octu na około 10 minut. Można go też zastąpić kostkami lodu owiniętymi w tkaninę bądź zastosować chłodny żelowy opatrunek. Te sposoby sprawią, że naczynia krwionośne obkurczą się, a krwawienie i obrzęk się zmniejszą. Stłuczenie goi się przez około 5-10 dni, kiedy to siniak zmienia swoją barwę od ciemnoczerwonej przez brunatną do żółtawej. Dzieje się to, ponieważ w ten sposób rozkłada się w organizmie hemoglobina, składnik czerwonych krwinek. Jeśli stłuczenie jest bardzo rozległe, towarzyszy mu silny ból, który się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie, należy udać się do lekarza. Mogą to być bowiem objawy pęknięcia kości bądź zwichnięcia stawu.

Najlepsza maść na stłuczenia

Najlepsza maść na stłuczenia to ta o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Należy ją stosować kilka razy dziennie. W przypadku stanu zapalnego i obrzęku towarzyszącemu stłuczeniu należy sięgnąć po maści przeciwzapalne i chłodzące. Można ich używać także w przypadku zwichnięć i skręceń stawów oraz przy naderwaniu mięśni. Maść na stłuczenia i obrzęki zazwyczaj zawiera wyciąg z arniki, kasztanowca, żywokostu lub nagietka. Te substancje zmniejszają opuchliznę i ból, przyspieszają wchłanianie się krwiaków lub siniaków. Niwelują też obrzęki i uszczelniają naczynia krwionośne. Arnika i nagietek to zioła wykorzystywane także przy bólach mięśni, np. po intensywnym wysiłku. Nagietek dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, otarć i innych uszkodzeń skóry. Przy stłuczeniach i obrzękach stosuje się także maść z heparyną. Jest to związek, który sprzyja wchłanianiu się siniaków i zapobiega powstawaniu podskórnych zakrzepów. Maść na stłuczenia i siniaki może zawierać octowinian glinu. Zmniejsza on obrzęki pojawiające się po urazach. Niweluje krwiaki i siniaki. Ponadto ma działanie przeciwbólowe.

Maść na stłuczenia dla dzieci

Arnikę zawiera także maść na stłuczenia, którą można stosować u dzieci. Koszyczek arniki to bezpieczna substancja poprawiająca krążenie krwi i działająca przeciwzakrzepowo. Skutecznie przyspiesza wchłanianie się krwiaków powstałych przy stłuczeniach i innych urazach. Warto wspomnieć, że preparaty z wyciągiem z arniki uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu należy chronić miejsca, na które została nałożona maść przed słońcem i promieniami UV pochodzącymi z innych źródeł. Ważne, aby w przypadku stłuczeń u dzieci nie stosować maści rozgrzewających. Mogą one pogłębić obrzęk i spowolnić proces gojenia się.

Maść na stłuczenia dla sportowców

U sportowców po stłuczeniach zaleca się preparaty m.in. zawierające benzydaminę. Ma ona działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Działa znieczulająco na miejsce, w którym zostanie nałożona. Można ją stosować również w przypadku skręceń i bólów mięśniowych. Naproksen i ibuprofen to kolejne substancje pomagające w przypadku stłuczeń. Mają miejscowe działanie przeciwbólowe. Zmniejszają też stany zapalne tkanek, a naproksen dodatkowo niweluje obrzęki. W przypadku użycia preparatów z jego zawartością należy unikać wpływu światła słonecznego w czasie leczenia i przez 2 tygodnie po jego zakończeniu. 

Kolejne substancje działające korzystnie w przypadku stłuczeń to etofenamat oraz diklofenak. Etofenamat zmniejsza bolesność i działa przeciwzapalnie. Jego stosowanie zaleca się w przypadku stłuczeń, a także naciągnięcia ścięgien, mięśni i stawów. Działa korzystnie w przypadku stanów zapalnych tkanek okołostawowych. Natomiast diklofenak jest używany miejscowo na stany zapalne dotyczące tkanek miękkich, czyli ścięgien, łokcia tenisisty. Warto po niego sięgnąć także w przypadku bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych więzadeł, ścięgien, mięśni i stawów powstałych na skutek stłuczenia, skręcenie i nadwyrężenia. Maść z diklofenakiem działa skutecznie także w przypadku łagodnych, ograniczonych stanów zapalnych stawów. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
7
Polecamy
Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych.
Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków?
Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych. Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków? TVN zdrowie
Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny
Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny TVN zdrowie
Maść dla sportowców – na co pomaga?
Maść dla sportowców – na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd?
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?