Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mąka kukurydziana – jakie ma zastosowanie w kuchni? Jakie posiada właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Mąka kukurydziana – jakie ma zastosowanie w kuchni? Jakie posiada właściwości?

mąka kukurydziana

Fot.: AndreyGorulko / Getty Images

Mąka kukurydziana może być wykorzystywana jako zamiennik mąki pszennej w diecie, która wyklucza spożycie glutenu – mogą bezpiecznie z niej korzystać osoby ze zdiagnozowaną celiakią i alergią na gluten. Jej zaletą jest niska cena, a także zawartość witamin (E, B, A), magnezu, potasu, skrobi i błonnika.

Mąka kukurydziana jest także źródłem cynku i folianów, a zawarte w niej karotenoidy (naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających) chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Ma lekko żółtą barwę, przez co podobny kolor otrzymują również zrobione z niej produkty.

Mąka kukurydziana

Mąkę kukurydzianą wyrabia się z dojrzałych nasion kukurydzy, które należy poddać procesom suszenia i mielenia, aż do uzyskania odpowiedniej tekstury. W sklepach dostępna jest najczęściej w 3 grubościach, przy czym największe ilości substancji odżywczych posiada ta z najgrubszego przemiału. Jest bardzo często wykorzystywana nie tylko ze względu na brak glutenu, ale również dlatego, że ma niską wartość kaloryczną (100 g produktu to tylko 348 kalorii) i cenę (za kilogram należy zapłacić zaledwie 2 zł). Posiada też więcej właściwości zdrowotnych niż jej pszenny odpowiednik.

Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji pieczywa, makaronów, ciast i ciastek. Ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w domowej kuchni.

Nie należy jej mylić ze skrobią kukurydzianą, którą otrzymuje się w procesie mielenia białych pręcików kukurydzy i która nie posiada charakterystycznej żółtej barwy. Ponadto roztarta w palcach skrobia wydaje skrzypiący dźwięk. Jest produktem używanym głównie do zagęszczania zup czy sosów, a także składnikiem np. budyniu i kisielu.

Mąka kukurydziana – właściwości

Przede wszystkim jej zaletą jest brak glutenu, ale mąka kukurydziana wykazuje też inne właściwości zdrowotne. Zawiera duże ilości błonnika, białka i witamin: B1 i B6. Ponadto jest źródłem folianów oraz minerałów: magnezu, żelaza i cynku. Karotenoidy, odpowiedzialne za jej barwę, są też bardzo pożądanymi w diecie antyoksydantami. Przez wzgląd na zawartość tych substancji pozyskiwana z ziaren kukurydzy mąka:

  • dzięki wysokiej zawartości błonnika obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawiając jednocześnie tzw. insulinowrażliwość tkanek,
  • dzięki zawartości cynku poprawia odporność organizmu,
  • wpływa na zapobieganie chorobom oczu, które mają związek z wiekiem, np. zwyrodnieniu plamki żółtej,
  • zwiększa produkcję czerwonych krwinek,
  • dzięki zawartości witaminy A wspomaga wzrost komórek,
  • reguluje aktywność enzymów,
  • chroni DNA przed uszkodzeniami.

Należy pamiętać, że mąka kukurydziana nie zawiera niezbędnych aminokwasów, które wspomagają w organizmie syntezę witaminy PP, dlatego warto do niej dodać np. mąkę sojową. Zaleca się wprowadzenie mąki kukurydzianej do diety m.in. przy: cukrzycy, nowotworach, chorobach serca, otyłości, anemii, chorobach układu krążenia, problemach z wydzielaniem odpowiedniej ilości żółci, problemach z oddawaniem moczu, a także przy zbyt małej elastyczności naczyń krwionośnych.

Mąka kukurydziana – zastosowanie

O tym, czy mąka kukurydziana jest zdrowa, można się przekonać, czytając opinie dietetyków. W kuchni jest wykorzystywana jako podstawowy składnik pieczenia np. ciast, ale jest też świetną alternatywą dla mąki pszennej przy zagęszczaniu sosów i zup. Nadaje wypiekom puszystość, lekko słodkawy smak i delikatny żółty kolor. Jest bardzo popularnym produktem w krajach Ameryki Południowej, gdzie wytwarza się z niej narodowe produkty typu: tortilla, nachos i tacos. Można jej używać zarówno do przygotowywania makaronów, jak i do panierowania mięsa i ryb.

Ponadto zastosowanie mąki kukurydzianej wykracza poza kuchnię. W postaci suchej może pomóc w zwalczaniu grzybicy np. stóp, a w połączeniu z wodą stanowi przynoszący ulgę kompres przy poparzeniach słonecznych.

Za pomocą tego samego roztworu można wyczyścić sztućce, biżuterię, dywany czy dziecięce pluszaki, ponieważ wykazuje on działanie dezynfekujące, wchłania wilgoć i brud. Dlatego jest skutecznym środkiem czyszczącym do rzeczy, które mogą się zniszczyć podczas prania. Niektórzy stosują ją jako suchy szampon – mąką należy natrzeć włosy, a następnie ją wyczesać. W podobnej formie używana jest też do kąpania na sucho domowych pupili – psów i kotów.

Jak zrobić mąkę kukurydzianą?

Jeżeli ktoś lubi korzystać w kuchni z produktów przygotowanych tylko domowymi sposobami, może zapoznać się z przepisem, który podpowiada, jak zrobić mąkę kukurydzianą. Nie jest on trudny, a wymaga tylko kilku produktów i czasu. Do jej przygotowania nie trzeba używać dojrzałych kolb kukurydzy, które nie są dostępne o każdej porze roku, a ponadto ich proces suszenia jest dość długi i uciążliwy. Znacznie prościej jest wykorzystać kaszę kukurydzianą. Wystarczy ją zmielić w zwykłym młynku do kawy i przesiać przez sito, aby pozbyć się zbyt dużych kawałków.

Zobacz film: W jakich produktach znajdziesz izolaty białkowe? Źródło: Wiem, co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
4
Polecamy
Mąka kasztanowa – jakie ma właściwości?
Do czego można ją stosować?
Mąka kasztanowa – jakie ma właściwości? Do czego można ją stosować? TVN zdrowie
Mąka gryczana – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne i zastosowanie w kuchni
Mąka gryczana – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne i zastosowanie w kuchni TVN zdrowie
Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie
Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Do czego służy karob?
Wartość odżywcza i właściwości
Do czego służy karob? Wartość odżywcza i właściwości Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie