Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Zbyt wysokie pomiary ciśnienia tętniczego wykazują związek z zapadalnością na choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych) oraz niewydolność nerek. Rocznie z powodu nadciśnienia tętniczego przedwcześnie umiera na świecie 10 milionów osób, a połowa chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie.
Dlatego Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje w miesiącu maju kampanię May Measurement Month 2019 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM19). W ramach badania w maju będzie można za darmo zmierzyć ciśnienie oraz częstość akcji serca w specjalnie oznaczonych placówkach. Każdy korzystający z badania poproszony będzie o wypełnienie anonimowej ankiety odnośnie stanu zdrowia. Idealnie, aby badający się nie mierzył ciśnienia przez ostatni rok. Gromadzone w ramach kampanii dane będą anonimowe, a po jej zakończeniu zostaną umieszczone poprzez aplikację MayMeasure w ogólnoświatowej bazie danych.
Oprócz oczywistego aspektu poznawczego i naukowego, wiodącymi medycznymi i społecznymi korzyściami badania MMM19 dla pacjentów będą:
- zwrócenie uwagi na potrzebę zwiększenia przesiewowych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi,
- rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego u przebadanych osób, u których podwyższone ciśnienie wymaga interwencji zgodnie z aktualnymi wytycznymi,
- wykorzystanie danych na temat niezdiagnozowanego lub nieleczonego nadciśnienia tętniczego do kształtowania właściwej profilaktyki zdrowotnej.
Kampania społeczna MMM19 ma na celu zwrócenie uwagi na problem, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Więcej informacji o badaniu MMM19 znajduje się na internetowej stronie kampanii: www.mmm19.pl.
Badanie MMM19 w Polsce uzyskało pozytywną opinię właściwej Komisji Bioetycznej i będzie prowadzone pod nadzorem Komitetu Sterującego w Polsce oraz Komitetu Naukowego w Polsce, które zostały utworzone przez akademicką grupę naukowców i ekspertów z dziedziny kardiologii, nadciśnienia tętniczego, nefrologii, lipidologii, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz zdrowia publicznego.
Podobna akcja odbyła się w 2017 roku i dzięki zaangażowaniu 100 krajów wzięło w niej udział 1,2 mln osób na całym świecie, z czego około 6 tys. w samej Polsce. Portal zdrowie.tvn.pl objął patronat nad akcją MMM19.
Zobacz film i dowiedz się dlaczego nadciśnienie tętnicze jest tak niebezpieczne: