Jarmuż jest rośliną zaliczaną do rodziny kapustnych. Można do gotować (tak samo, jak szpinak), dodawać do koktajli, a nawet zrobić z niego chipsy. Ale na szerokim zastosowaniu w kuchni jego zalety się nie kończą!
Dlaczego warto jeść jarmuż?
Warzywo zawiera bardzo dużo żelaza, które uczestniczy w procesach krwiotwórczych i chroni przed rozwojem anemii. Dodatkowo zawiera bardzo dużo wapnia oraz potasu. Ten ostatni wzmacnia mięśnie (w tym serce) i pomaga wyregulować ciśnienie krwi.
Jarmuż jest bogaty w witaminę C, która należy do naturalnych przeciwutleniaczy. Wzmacnia odporność, zwiększa przyswajanie żelaza oraz uszczelnia naczynia krwionośne chroniąc przed rozwojem schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Liście jarmużu to także witamina K, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Warzywo zawiera sporo beta karotenu należącego do substancji o działaniu antyoksydacyjnym, który w organizmie człowieka zostaje przekształcony w witaminę A. Dzięki temu warzywo to korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku oraz stan skóry, włosów i paznokci. Warto dodać, że witamina A chroni przed rozwojem tzw. kurzej ślepoty, czyli schorzenia, która utrudnia widzenie w nocy.
Warzywo jest doskonałym źródłem jarmużu antyoksydantów – luteina i zeaksantyna. Oba związki chronią również przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Jarmuż zawiera niezwykle cenne dla zdrowia polifenole, które zwalczają wolne rodniki i chronią przed rozwojem raka.
Na warzywo warto zwrócić uwagę także ze względu na tzw. indole. Związki te mają zdolność naprawiania uszkodzonych fragmentów łańcucha DNA.
Kto powinien jeść jarmuż?
Jarmuż to warzywo, które powinno znaleźć się w diecie każdego z nas. Zdaniem lekarzy warzywo jest szczególnie cenne dla osób, które mają problemy z sercem czy nadciśnieniem tętniczym. Badania pokazują, że jarmuż może zwalczać bakterie, tym samym polecany jest osobom zakażonych Helicobacter pylori. O warzywie powinny pamiętać również osoby, które są w trakcie leczenia onkologiczne. Okazuje się, że jarmuż wspomaga leczenie i przyspiesza regenerację organizmu.
Kto powinien uważać na jarmuż?
Mimo że warzywo jest bardzo zdrowe, to jego spożywanie powinny ograniczyć osoby, które mają problemy z tarczycą. Dlaczego? Jarmuż jest źródłem goitrogenów, czyli związków mogących obniżać stężenie jodu w organizmie. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w syntezie hormonów tarczycowych oraz przerostu gruczołu tarczowego.
W jarmużu występują również szczawiany, które spożywane w nadmiarze odkładają się w drogach moczowych i w nerkach, skutkując kamicą nerkową. W przypadku zdiagnozowanej szczawianowej kamicy nerkowej konieczne jest wyeliminowanie jarmużu z diety.