Łupież to zjawisko polegające na nadmiernym łuszczeniu owłosionej skóry głowy. Towarzyszy temu łojotok o różnym stopniu nasilenia. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Po raz pierwszy objawy łupieżu pojawiają się przeważnie w okresie dojrzewania. Choroba ta ma tendencję do nawracania.
Łupież suchy i tłusty – objawy i różnice
Żeby pozbyć się łupieżu, należy dowiedzieć się najpierw, czy to łupież suchy czy tłusty. Te dwa rodzaje choroby różnią się objawami, przyczynami i metodami leczenia.
- Łupież suchy objawia się licznymi białym fragmentami naskórka, które oddzielają się od skalpu i przeważnie osypują się na ramiona i plecy, są szczególnie widoczne na odzieży w ciemnych kolorach. Przeważnie łupież suchy przebiega bez łojotoku lub z nieznacznie zwiększonym wydzielaniem łoju. W ciężkich przypadkach złuszczający się naskórek może się nawarstwiać i pozostawać na skórze, kumulować się, przybierając formę białych, przylegających strupów. Łupież suchy przebiega przeważnie ze świądem skóry głowy.
- Łupież tłusty przebiega przeważnie z silnym łojotokiem, który dotyczy nie tylko skalpu, ale też twarzy. Ma postać żółtych, wielowarstwowych strupów, które pokrywają skórę. Mogą też odpadać od niej i się osypywać. Łupieżowi tłustemu towarzyszy uporczywy świąd, który zmusza do drapania chorej skóry głowy. Z tego powodu często dochodzi do powstawania stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych w tym obszarze. Skóra głowy jest też mocno zaczerwieniona.
Leczenie łupieżu powinno rozpocząć się od jego właściwego rozpoznania, aby było skuteczne. Należy pamiętać, że łupież ma tendencję do nawrotów, a często występuje przewlekle. Przed wizytą u dermatologa warto wypróbować na niego domowe sposoby.
Domowe sposoby na łupież suchy: oleje, płukanki, maseczki
Łupież suchy nieestetycznie wygląda na ubraniach, powoduje swędzenie i może przerodzić się w łupież tłusty. Z tych powodów należy się go pozbyć, stosując np. domowe sposoby, które nie wymagają dużych nakładów finansowych.
Domowe sposoby na łupież suchy to:
- nacieranie skóry głowy oliwą z oliwek lub olejem sezamowym czy olejkiem rycynowym – około 50 do 60 mililitrów oleju należy wetrzeć w skórę głowy, masując ją przy tym, i zostawić na 10 minut; następnie przez kilka minut robi się masaż, tym razem lekko drapiąc skórę głowy; po wszystkim włosy należy umyć delikatnym szamponem; olejki o właściwościach łagodzących to też olejek lawendowy (ma dodatkowo działanie odkażające), olejek z drzewa sandałowego i olejek z geranium;
- maseczka z oleju kokosowego z olejkiem jojoba – olejki łączy się w proporcji 1 do 1 i wciera w skórę głowy; po 30 minutach włosy należy umyć delikatnym szamponem; skóra głowy jest odżywiona i odpowiednio natłuszczona, co pomaga zapobiegać łojotokowi;
- płukanka z octu – po umyciu głowy należy wykonać płukankę z ostudzonej, przegotowanej wody i octu w proporcjach 1 szklanka do 1 lub 2 łyżek; najlepiej nadaje się do tego ocet jabłkowy, ponieważ spirytusowy może nadmiernie wysuszać, powodując łojotok; taka płukanka przywraca skórze naturalne pH i oczyszcza skalp i włosy; w efekcie regularnego stosowania płukanki z octu owłosiona skóra głowy jest oczyszczona i wzmocniona, a włosy miękkie i lśniące;
- płukanka ziołowa – po umyciu włosów należy je wypłukać dokładnie w wodzie, a następnie w roztworze wody z naparem ziołowym – można użyć naparu z nagietka, rumianku, skrzypu polnego, kory wierzby z dodatkiem łopianu czy liści dębu, popularna jest też płukanka z pokrzywy; płukanki ziołowe odświeżają, nawilżają skórę głowy i poprawiają dodatkowo kondycję włosów, należy je robić po każdym myciu; pierwsze efekty mogą być zauważalne dopiero po kilku miesiącach;
- maseczka z jogurtu naturalnego – po umyciu włosów należy nałożyć na nie i skórę głowy jogurt naturalny, owinąć ręcznikiem i pozostawić na godzinę; po tym czasie głowę myje się delikatnym szamponem; dzięki dobroczynnym bakteriom zawartym w jogurcie skóra głowy jest odżywiona i ma prawidłowy odczyn pH, a podrażnienia są złagodzone.
Gdy leczenie łupieżu suchego domowymi metodami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po specjalistyczne szampony i dermokosmetyki. Warto też do diety włączyć produkty bogate w cynk i witaminy A, E oraz z grupy B, ponieważ te substancje pozytywnie wpływają na stan skóry i mogą przyspieszyć leczenie łupieżu suchego.
Łupież suchy – przyczyny
Łupież suchy pojawia się przeważnie wtedy, gdy skóra głowy jest mocno przesuszona. Sprzyjają temu:
- ciepłe i zimne nawiewy, a więc ogrzewanie i klimatyzacja,
- przegrzewanie głowy, np. poprzez suszenie włosów gorącym powietrzem,
- stosowanie dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów, np. lakierów, pianek, ale też suchych szamponów.
Za wystąpienie łupieżu suchego bezpośrednio odpowiedzialne są grzyby Malassezia furfur, naturalnie występujące na ludzkiej skórze. Ich namnażaniu sprzyjają stres, dieta uboga w witaminy i minerały oraz zanieczyszczenie środowiska.
Bibliografia:
1. mgr Magdalena Seremak "Łupież suchy"
2. lek. Agnieszka Zaremba "Łupież tłusty"
3. Marta Wysocka "Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie"