Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łupież pstry, różowy, biały, suchy, tłusty – przyczyny, leczenie, zwalczanie
menu
Polub nas na Facebooku

Łupież pstry, różowy, biały, suchy, tłusty – przyczyny, leczenie, zwalczanie

Osoba, która ma łupież

Fot: tzahiV / gettyimages.com

Łupież tłusty lub suchy to najczęstsze podtypy łupieżu. Przypadłość objawia się zwykle obfitym drobnopłatowym złuszczaniem się naskórka owłosionej skóry głowy. Przyczyny łupieżu to np.: niewłaściwa dieta, stres, zaburzenia hormonalne czy mycie włosów silnymi detergentami. Dobry szampon przeciwłupieżowy to jedna z metod walki z przyspieszonym złuszczaniem się naskórka. Łupież pstry i różowy występuje na ciele i nie jest związany z włosami.

Badania przeprowadzone na zlecenie jednej z akademii fryzjerskich, wykazały, że aż 85% Polaków ma problem z włosami. Wyniki testów potwierdziły, że najczęstszym z nich jest łupież i dotyczy on 28% społeczeństwa. W badaniach wzięło udział 1045 osób, w wieku od 18 do 40 lat.

Co to jest łupież i jak powstaje?

Łupież jest chorobą skóry głowy, która objawia się drobnopłatowym złuszczaniem się zrogowaciałej warstwy naskórka, z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Zmiany na skórze nie są groźne dla zdrowia ani zaraźliwe, jednak stanowią duży problem natury estetycznej. W wyniku łupieżu pojawiają się charakterystyczne białe płatki, wyglądające jak śnieg i osadzające się na włosach, a potem na ubraniu. Istotą powstawania przypadłości jest zaburzony proces złuszczania komórek skóry głowy oraz ich regeneracji. Komórki z najniższej warstwy naskórka rozdzielają się i kierują ku górze. Docierając na powierzchnię skóry głowy, obumierają i samoistnie odpadają. Czas, w którym ludzki naskórek całkowicie się regeneruje wynosi zwykle około 28 dni. W wyniku różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, proces ten może się znacznie skrócić (nawet do 4 dni). Powoduje to, że skóra pozbywa się dużej ilości zrogowaciałych komórek w postaci płatów, które nazywa się łupieżem.

Skąd się biorą problemy z włosami i skórą głowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Rodzaje łupieżu skóry głowy: tłusty, suchy

Główne podtypy łupieżu łojotokowego to łupież suchy, nazywany zwykłym, oraz tłusty. Każdy z nich pojawia się w obrębie skóry głowy.

  • Jak wygląda łupież suchy?

Łupież zwykły pozostawia na powierzchni włosów charakterystyczne suche łuski, które łatwo obsypują się na ubranie i nie towarzyszy im stan zapalny. Zlokalizowany jest w obrębie owłosionej skóry głowy i bardzo rzadko obejmuje brwi oraz rzęsy.

  • Łupież tłusty

Łupież suchy może przekształcić się w tłusty, który charakteryzuje się występowaniem żółtych i tłustych łusek, tworzących strupy na głowie. Towarzyszący mu stan zapalny przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów i może grozić zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, a nawet łojotokowym zapaleniem skóry. Łupież tłusty często powoduje również dokuczliwy świąd.

Przyczyny łupieżu na głowie

Łupież suchy czy tłusty może pojawić się na skórze głowy na skutek uwarunkowań genetycznych. Czynniki, które często powodują występowanie dolegliwości to również: dieta uboga w witaminę B6 oraz F, silny stres, stan przewlekłego zmęczenia, alergia, zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowa pielęgnacja włosów, np. środkami zawierającymi mocne detergenty.

Jak pozbyć się łupieżu skóry głowy?

Metodą walki z łupieżem suchym jest dobry szampon przeciwłupieżowy, najlepiej polecony przez dermatologa. W przypadku łupieżu tłustego najczęściej zachodzi konieczność dodatkowego używania specjalnych kremów oraz płynów o właściwościach przeciwgrzybicznych i do stosowania miejscowego. Zawierają one np.: ketokonazol, cyklopiroksolaminę, siarczek selenu czy pirytionian cynku, który wykazuje również działanie przeciwbakteryjne.

Inne rodzaje łupieżu: łupież pstry, różowy, biały

Łupież najczęściej rozpoznaje się na głowie. Istnieją jednak inne rodzaje łupieżu, które zupełnie nie dotyczą włosów ani owłosionej skóry głowy. Są nimi:

  • Łupież pstry – leczenie

Łupież pstry pojawia się w wyniku zakażenia skóry grzybem drożdżakowym. Schorzenie dermatologiczne objawia się na początku niewielkimi brunatnymi plamkami na ciele, które pod wpływem promieniowania słonecznego pozostawiają białe odbarwiania. Łupież pstry leczy się najczęściej preparatami do stosowania miejscowego zawierającymi, np.: klotrimazol czy ketokonazol. W niektórych przypadkach podejmuje się również leczenie farmakologiczne.

  • Łupież różowy Gilberta

Łupież różowy to choroba skóry, która najczęściej dotyka dzieci oraz ludzi młodych. Schorzenie objawia się charakterystyczną różową plamką na tułowiu, nazywaną blaszką macierzystą. Łupież różowy Gilberta zwykle przechodzi samoistnie, po około miesiącu od wystąpienia i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

  • Łupież biały

Zaburzenia złuszczania naskórka w obrębie skóry gładkiej nazywane jest łupieżem białym. Pojawia się przy atopowym zapaleniu skóry. Objawia się w postaci odbarwionych ognisk, w miejscach wcześniejszych wyprysków na ciele. Łupież biały najczęściej występuje na policzkach, przegubach kolanowych i łokciowych oraz ramionach. Do leczenia schorzenia stosuje się hipoalergiczne preparaty przeznaczone dla osób z AZS. Uzupełnieniem terapii są leki przeciwgrzybicze, głównie na bazie kwasu salicylowego, siarczku selenu, irytonianu cynku czy ketokonazolu.

Jak działa skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/keyword/10602,103400,,badanie-jak-polacy-dbaja-o-

wlosy-;jsessionid=kSmEkw1N7n8VfcI1kzR7YQi6.undefined

http://mymedyk.co.uk/images/articles/DP_27_1412.pdf

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby