Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym
menu
Polub nas na Facebooku

Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym

lęki nocne u dzieci

Fot. kozorog / Getty Images

Dziecko, które budzi się w nocy lub nie chce zasypiać to żadna nowość. Maluszek może po prostu bać się – czy to ciemności, czy też wytworów własnej wyobraźni. Jak pomóc dziecku, które wieczorami i w nocy cierpi z powodu lęku? Jak pomóc mu zasnąć, gdy dookoła jest już ciemno i wzbudza to strach?

Lęki nocne są zaburzeniem snu występującym u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat (przeważnie 4-12 lat). Mają one dość dramatyczny dla rodzica przebieg – kilka godzin po zaśnięciu dziecko budzi się z krzykiem, ma szeroko otwarte oczy, jest spocone, odpycha rodziców. Nie można z nim nawiązać kontaktu, nie ma bowiem świadomości i rano niczego nie pamięta. Lęki nocne nie mają zbadanego podłoża, jednak ich pojawieniu sprzyja wysoka gorączka, stresy dnia codziennego, ciężkostrawny posiłek spożyty przed snem czy niektóre leki. U większości dzieci napady lęku nocnego ustępują po 5 roku życia, jednak później mogą sporadycznie pojawiać się nawet w życiu dorosłym.

Podczas napadu lęku nocnego dziecko nadal śpi, jest w fazie głębokiego snu, dlatego nie ma z nim kontaktu. Maluch nie będzie reagował na rodziców, a nawet będzie ich odpychał od siebie. Dziecko trudno jest dobudzić. Jednak jeśli napad nie zostanie przerwany maluch sam się uspokoi i będzie spał dalej. Lęki nocne mogą wystąpić także podczas drzemek w ciągu dnia.

Co robić, gdy dziecko ma napady lęku nocnego?

O problemach ze snem należy powiedzieć pediatrze, który może zlecić wizytę u neurologa oraz dodatkowe badania, np. EEG w czasie snu. Do występowania zaburzeń snu mogą przyczyniać się niedobory: kwasu DHA oraz magnezu. O wiele częściej problemy pojawiają się u dzieci z zaburzeniami układu oddechowego – np. astmą, chorobą refluksową, przerostem migdałków oraz dzieci wrażliwe – silne emocje lub lęki mogą nasilać napady lęku nocnego.

Dziecku potrzebna będzie przede wszystkim cierpliwość rodziców oraz czas. Napady lęku nocnego powinny ustąpić. Rodzice podczas napadu powinni pilnować, by maluch nie zrobił sobie krzywdy – np. nie spadł z łóżka. Można także próbować wybudzić dziecko, a następnie ponownie położyć je spać.

Kolejna kategoria - koszmary

Z kolei koszmary senne to powtarzające się epizody wybudzania ze wspomnieniem przerażającego snu, którego treść zazwyczaj związana jest z wydarzeniami lękowymi nawiązującymi do zagrożenia życia czy bezpieczeństwa. Dzieci łatwiej się wybudzają niż w lękach nocnych i są w stanie przywołać treść snu. Zwykle koszmary senne pojawiają się w fazie snu REM, w drugiej połowie nocy. Koszmary senne mogą pojawić się od 3. Roku życia, jednak szczyt zachorowań przypada na 7-9 rok życia.

Z koszmarami sennymi wiąże się także strach przed ciemnością i zasypianiem. Dziecko nie wie, co się z nim dzieje podczas snu, niepokoi je to. Podobnie, jak ciemność panująca w pokoju, którą dziecko nierzadko zapełnia wytworami swojej wyobraźni.

Jak sobie poradzić podczas problemów z zasypianiem? Zobaczcie:

Zobacz film: Problem z zasypianiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak pomóc dziecku zasnąć?

Pomóc dziecku w zaśnięciu może nie być łatwo. Potrzeba cierpliwości, dokładnego wywiadu oraz kreatywności. Przede wszystkim należy poznać przyczynę lęku – może dziecko boi się cienia na ścianie? Wtedy należy wytłumaczyć skąd się wziął i pokazać maluchowi, jak się robi zajączki. Czasem można pokusić się o np. spryskanie pokoju sprayem przeciwko duchom, ale pamiętaj, że taki trik utwierdza dziecko w przekonaniu, że jest się czego bać.

W żadnym wypadku nie można dziecka wyśmiewać ani zostawiać sam na sam z przyczyną lęku. Poczuje się wtedy odrzucone przez rodziców, a bać będzie się jeszcze bardziej. Dziecku należy poświęcić czas, np. siedząc przy łóżku, może pomóc także zapalona lampka i otwarte drzwi do pokoju dziecięcego.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Źródło:

Pediatria po Dyplomie: Lęki nocne u dzieci

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Lęki nocne czy koszmary senne?
Jak rozróżnić i jakie są przyczyny?
Lęki nocne czy koszmary senne? Jak rozróżnić i jakie są przyczyny? TVN zdrowie
Gdy niemowlę płacze przez sen - jak sobie poradzić
Gdy niemowlę płacze przez sen - jak sobie poradzić Dzień Dobry TVN
Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać?
Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Samodzielne zasypianie jest kompetencją ważną ze względów zdrowotnych, jak i rozwojowych
Samodzielne zasypianie jest kompetencją ważną ze względów zdrowotnych, jak i rozwojowych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby