Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie żylaków – nowoczesne i skuteczne metody hybrydowe
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie żylaków – nowoczesne i skuteczne metody hybrydowe

mat. prasowe

Nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają skutecznie uporać się ze schorzeniem w łatwy, nieinwazyjny i niemal bezbolesny sposób. Lekarze podczas jednego zabiegu mogą usunąć zarówno widoczne na powierzchni skóry żylaki, jak i drobne, popękane naczynka, a tym samym poprawić Twój komfort i zniwelować dolegliwości, takie jak ból, obrzęk czy uczucie ciężkości nóg. Sprawdź, na czym polegają nowoczesne, hybrydowe metody leczenia żylaków.

Żylaki – problem natury zdrowotnej, czy estetycznej?

Żylaki dla wielu osób są kłopotem zarówno zdrowotnym, jak i estetycznym. Każdy, kto zmaga się z tym schorzeniem, wie, jak dokuczliwe potrafią być te wijące się na skórze niebieskie nitki i wypukłości. Nogi i stopy często puchną, są nabrzmiałe i obolałe – szczególnie latem, a także podczas długotrwałego siedzenia czy stania. Odsłanianie nóg staje się kłopotliwe, m.in. z powodu coraz bardziej widocznych na skórze naczyń krwionośnych. Dyskomfort jest odczuwalny zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy nawet w gorące dni ukrywają nogi pod długimi ubraniami. I właśnie po to, by pomagać pacjentom z podobnymi dolegliwościami, rozwinął się dział medycyny zwany flebologią estetyczną.

Flebolodzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób żył, pomagając pacjentom pozbyć się zarówno wizualnych objawów żylaków, jak i nieprzyjemnych dolegliwości. Metod, które są wykorzystywane przez flebologów, jest wiele. Do najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych należą laserowe usuwanie żylaków, EVRF czy skleroterapia oraz metody hybrydowe, łączące podczas jednego zabiegu różne techniki. Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów, a także by oszczędzić ich czas.

Metody zamykania uszkodzonych pni żylnych można podzielić na dwie grupy: metody termiczne i nietermiczne. Na czym one polegają? Sprawdźmy.

Termiczne metody leczenia żylaków – EVLT (laser), EVRF, SVS

Termiczne metody leczenia żylaków do zamykania (niewydolnych) pni żylnych wykorzystują wysoką temperaturę, generowaną wewnątrz naczyń. Choć metod i wykorzystywanych narzędzi jest wiele, zasada ich działania jest podobna: temperatura w naczyniu jest podnoszona przy pomocy wiązki lasera (metoda EVLT), pary wodnej (metoda SVS) czy fal radiowych (metoda EVRF). W sposób kontrolowany uszkadzane są ściany naczyń krwionośnych, które zaczynają się obkurczać. Dochodzi do zamknięcia światła żyły i powstania jałowego stanu zapalnego. Następnie naczynie ulega zwłóknieniu i całkowicie się zrasta. Za włóknienie i wchłanianie naczynia odpowiada układ chłonny. Przebieg zabiegów wykonywanych metodami termicznymi jest w większości przypadków podobny i wygląda następująco:

  • Lekarz nakłuwa skórę i wprowadza do naczynia specjalny port.
  • Przez port, pod kontrolą ultrasonografu, lekarz wprowadza cewnik lub światłowód, który umożliwia emisję fal radiowych, światła lasera czy energii pochodzącej z pary wodnej.
  • Po uruchomieniu urządzenia lekarz powoli wysuwa cewnik w kierunku portu, a energia w postaci ciepła rozprowadzana jest po całym naczyniu.

Metody termiczne nie wymagają wykonywania dużych nacięć i zakładania szwów. Są wykonywane w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym). Nie ma konieczności hospitalizacji/pozostawania w klinice, a pacjenci bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą wrócić do domów.

mat. prasowe

Nietermiczne metody leczenia żylaków – skleroterapia, klejenie żylaków, metoda MOCA

W przypadku metod nietermicznych do światła naczynia zmienionego chorobowo wprowadza się specjalne substancje, które uszczelniają lub zamykają naczynia. Metodami tymi są np.:

  • Mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany (metoda MOCA) – do światła naczynia wprowadza się cieniutki cewnik, który obraca się w szybkim tempie i drażni wewnętrzne ściany żył. Równocześnie przez cewnik aplikowany jest sklerozant w postaci piany, który wypełnia pozostałe światło i uszkadza śródbłonek żyły. Naczynie się obkurcza, a potem całkowicie i nieodwracanie zamyka.
  • Aplikacja klejów tkankowych – do klejenia żył wykorzystuje się roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia, czyli tzw. kleje tkankowe. Wprowadza się je do naczyń przy pomocy cieniutkich igieł i niewielkiego cewnika. W wyniku działania kleju, ściany żył zbliżają się do siebie, a następnie zrastają i włóknieją.
  • Skleroterapia – do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia wstrzykuje się sklerozant, czyli bezpieczny dla zdrowia środek chemiczny, który doprowadza do podrażnienia i zwłóknienia naczynia, a następnie zarośnięcia jego światła.
  • Minifleboktomia – metodę tę stosuje się jako leczenie uzupełniające. Podczas krótkiego zabiegu lekarz wykonuje nakłucia na skórze i przy pomocy specjalistycznych przyrządów, które przypominają malutkie haczyki, odszukuje pod skórą wcześniej zamknięte inną metodą naczynia. które następnie usuwa znacznie skracając okres wchłaniania się zamkniętych żył.

Hybrydowe leczenie żylaków – skuteczne łączenie technik podczas jednego zabiegu

Niewydolność żylna jest problemem złożonym, a wyleczenie chorych naczyń wymaga często wykorzystania różnych metod. Dotychczas, jeśli zaistniała taka potrzeba, najpierw przeprowadzano zabiegi z wykorzystaniem metod termicznych (lub ewentualnie zabieg chirurgiczny), a dopiero później podczas kolejnego zabiegu leczenie uzupełniano innymi metodami, np. skleroterapią. Wydłużało to cały proces leczenia i odwlekało w czasie ostateczne oczekiwane efekty. Dzisiaj, dzięki rozwojowi medycy, możliwe jest łączenie podczas jednego zabiegu kilku metod, np. laseroterapii ze skleroterapią czy klejenia żył z minifleboktomią lub skleroterapią.

Według specjalistów od leczenia żylaków z podwarszawskiego Kriocentrum, to właśnie hybrydowe leczenie żylaków uważane jest obecnie za skuteczniejsze niż leczenie rozłożone w czasie – pozwala ono uzyskać zamierzony efekt podczas jednego zabiegu. Możliwe jest jednoczesne zamknięcie głównych pni żylnych, a także zamykanie niewydolnych żył dodatkowych, żyłek atypowych, krętych gałęzi podskórnych, niewydolnych perforatorów oraz widocznych na powierzchni skóry popękanych, drobnych naczynek krwionośnych.

Kto decyduje o metodzie usuwania żylaków?

Wybór metod leczenia zależy zawsze od indywidualnych czynników. Lekarze dobierają techniki po przeprowadzeniu wywiadu badania poszerzonego o diagnostykę USG Doppler – po to, by jak najskuteczniej precyzyjnie ustalić przyczynę niewydolności żylnej oraz dobrać najskuteczniejszą optymalną metodę leczenia. Decydujące znaczenie ma anatomia żył, ich kształt i przebieg oraz ułożenie w stosunku do żył głębokich. Lekarz kwalifikujący do leczenia podejmuje decyzje głównie w oparciu o własne doświadczenia.

Autor artykułu: doktor Jan Bujok z podwarszawskiego Kriocentrum

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Hirudoterapia - leczenie pijawkami.
Pijawki lecznicze - na co pomagają?
Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł?
Hirudoterapia - leczenie pijawkami. Pijawki lecznicze - na co pomagają? Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Pajączki na nogach – jak je zlikwidować?
Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody
Pajączki na nogach – jak je zlikwidować? Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody TVN zdrowie
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?