Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łechtaczka – narząd służący przyjemności: budowa, umiejscowienie, stymulacja
menu
Polub nas na Facebooku

Łechtaczka – narząd służący przyjemności: budowa, umiejscowienie, stymulacja

Para, która uprawia seks

Fot: Michelangelo Gratton / gettyimages.com

Co to łechtaczka? To narząd, który pomaga kobiecie osiągnąć orgazm. Stymulacja łechtaczki powinna być delikatna, ponieważ na jej żołędzi, czyli widocznej części, znajduje się aż 8 tysięcy zakończeń nerwowych. Kochanek chcący doprowadzić partnerkę do orgazmu powinien wiedzieć, gdzie jest łechtaczka.

Jedyną funkcją łechtaczki jest dawanie kobiecie przyjemności. W związku z tym wielu anatomistów na przestrzeni wieków, nawet jeszcze kilkaset lat temu, uważało ten narząd za całkowicie zbędny. Do dziś w niektórych kulturach plemiennych małe dziewczynki zostają obrzezane, co bardzo często jest powodem ich śmierci lub poważnych powikłań. Międzynarodowe kampanie społeczne nazywają ten proceder okaleczaniem.

Co to jest łechtaczka? Budowa i umiejscowienie

To, co potocznie określa się łechtaczką, naprawdę jest tylko jej częścią – trzonem i żołędziem łechtaczki. W tym miejscu łechtaczka ma około 8 tysięcy zakończeń nerwowych (dla porównania penis ma ich około 4 tysiące). Sprawia to, że jest bardzo wrażliwa na dotyk. Jedyną jej funkcją jest pobudzanie seksualne oraz dawanie przyjemności, w tym osiąganie orgazmu.

Gdzie jest łechtaczka? Jej widoczna część znajduje się w okolicy przedniego połączenia mniejszych warg sromowych. Ma około 5 milimetrów średnicy i podczas stymulacji może powiększać się nawet dwukrotnie. Ze względu na wygląd bywa nazywana guziczkiem.

To, czego nie widać, a co pełni ważną rolę w odczuwaniu przyjemności seksualnej, to ciała jamiste oraz ciała gąbczaste. Łącznie łechtaczka ma od około 12 do 15 centymetrów długości. Najdłuższe są ciała jamiste, które zaczynają się przy kościach kulszowych i przechodzą w żołądź. Tak jak ciała jamiste w penisie – na skutek podniecenia wypełniają się one krwią i stają się przez to twardsze i większe. Podobnie zachowują się dwa ciała gąbczaste, które okalają pochwę. Cała struktura jest bardzo dobrze unerwiona. Budowa łechtaczki sprawia, że może być ona pobudzana zewnętrznie, jak i pośrednio wewnętrznie, podczas penetracji – przez ścianki pochwy.

Satysfakcja z seksu to temat bardzo ważny, choć ciągle wstydliwy. Niewłaściwe dotykanie łechtaczki może całkowicie pozbawić kobietę ochoty na zbliżenie, dlatego ważne jest, by nie tylko wiedzieć, gdzie ten narząd się znajduje, ale też jak z nim postępować.

Stymulacja łechtaczki i jej rola w osiąganiu orgazmu u kobiet

Jak wygląda łechtaczka w stanie pobudzenia? Powiększa się, sztywnieje, przez co staje się twardsza, oraz ciemnieje z powodu napływu krwi. Jest bardzo wrażliwa na dotyk. Tysiące zakończeń nerwowych powodują, że odczucia podczas stymulacji łechtaczki są intensywne. Mogą to być zarówno przyjemność, jak i ból, jeśli jest ona podrażniana zbyt mocno lub zbyt długo.

Mała łechtaczka może być trudna do znalezienia przez kochanka, dlatego kobieta powinna pomóc mu w tym – z korzyścią dla siebie. Jej rozmiar nie ma znaczenia w odczuwaniu przyjemności, ważniejsza jest metoda pobudzania. Kobiety świadome swego ciała łatwiej mogą osiągnąć satysfakcję z seksu niż takie, które nie wiedzą, gdzie znajduje się ich łechtaczka ani jaki rodzaj pieszczot sprawia im przyjemność.

Stymulacja łechtaczki może być prowadzona przy użyciu dłoni, zwłaszcza palców, języka lub wibratora. Jednoczesne pobudzanie okolic sromu i łechtaczki potęguje doznania i może prowadzić do bardzo intensywnego orgazmu.

Zbyt duża łechtaczka traktowana jest jako patologia. Jeśli jej średnica poza stanem pobudzenia przekracza 5 milimetrów, można mówić o przeroście łechtaczki. W skrajnych przypadkach, np. na skutek poważnych zaburzeń hormonalnych lub choroby nowotworowej, łechtaczka może przybierać wygląd małego penisa. U niektórych przerost łechtaczki jest wrodzony. W takich przypadkach leczy się go operacyjnie, wykonując klitoroplastykę.

Pozycje do stymulacji łechtaczki

Stymulacja łechtaczki możliwa jest zarówno podczas gry wstępnej, jak i w trakcie stosunku. Sprawdzą się do tego np. wibrator, palce, język lub członek. Najlepsze pozycje to takie, które pozwalają na pocieranie łechtaczki i jej delikatne naciskanie czy głaskanie – w zależności od preferencji kobiety.

W niektórych pozycjach łechtaczkę pieścić może partner, np. gdy kobieta jest na górze lub w pozycji bocznej, w innych kobieta może stymulować się w trakcie stosunku samodzielnie, zwiększając swoje doznania.

Zobacz film: Co to jest sapioseksualizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. V. Puppo, Anatomy of the Clitoris: Revision and Clarifications about the Anatomical Terms for the Clitoris Proposed (without Scientific Bases) by Helen O’Connell, Emmanuele Jannini, and Odile Buisson, ISRN Obstetrics and Gynecology, 2011, 261464, dostęp online 06.10.2017 r.

2. K. Wallen, E. A. Lloyd, Female Sexual Arousal: Genital Anatomy and Orgasm in Intercourse. Hormones and behavior, 2011;59(5):780-792, dostęp online 06.10.2017 r.: doi:10.1016/j.yhbeh.2010.12.004

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
12
Polecamy
Łechtaczka - gdzie jest łechtaczka i jak wykonać masaż łechtaczki?
Łechtaczka - gdzie jest łechtaczka i jak wykonać masaż łechtaczki? Dzień Dobry TVN
Stymulacja łechtaczki podczas stosunku – sposób na kobiecy orgazm
Stymulacja łechtaczki podczas stosunku – sposób na kobiecy orgazm TVN zdrowie
Jakimi prawami rządzi się kobiecy orgazm?
Jakimi prawami rządzi się kobiecy orgazm? Dzień Dobry TVN
Wibrator – dla kobiet i mężczyzn, analny, łechtaczkowy czy „króliczek”
Wibrator – dla kobiet i mężczyzn, analny, łechtaczkowy czy „króliczek” TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?