Należy pamiętać, że zamykanie naczynek laserem likwiduje objawy, a nie przyczyny zmian skórnych. Oznacza to, że brak odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu może doprowadzić znów do powstania siatki pajączków.
Laserowe zamykanie naczynek – metody
Laserowe usuwanie naczynek to najskuteczniejsza metoda pozwalająca na pozbycie się pajączków. Do przeprowadzenia zabiegu najczęściej wykorzystywane są lasery Nd-Yag oraz IPL.
- Zabieg laserem Nd-Yag na naczynka
Zabieg przy wykorzystaniu lasera Nd-Yag polega na tym, że pulsujący system wytwarza strumień, który podgrzewa hemoglobinę, a w wyniku kaskady następnych zjawisk fizycznych dochodzi ostatecznie do zamknięcia naczyń krwionośnych. Osoba wykonująca zabieg naświetla miejsca, w których żyły się ze sobą łączą oraz punkty na ich przebiegu, co powoduje trwałe usunięcie pajączków. Po kilku dniach następuje resorpcja, czyli trwałe wchłonięcie zmiany przez organizm. Podczas całego zabiegu uszkodzone zostają jedynie już popękane naczynia krwionośne. Laser Nd-Yag nie wywiera zatem złego wpływu na sąsiadujące tkanki.
Polecamy: Jak wzmocnić naczynia krwionośne? Przyczyny słabych naczyń krwionośnych
- Zabieg laserem IPL na naczynka
Często wykorzystywany do zabiegu jest także laser IPL. Działa na naczynka przy użyciu energii świetlnej, doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo widocznych, gęsto rozmieszczonych pajączków. Ruchoma głowica emituje światło o określonej częstotliwości, co z kolei doprowadza do fototermolizy. Światło dociera w głąb naczynka, aby w następnej kolejności hemoglobina mogła je pochłonąć. Wiązka lasera przekształca się w ten sposób w energię cieplną, co powoduje odparowanie wody z tkanki, a następnie – wysuszenie i obumarcie ścian naczynek. Po tym zabiegu skóra bywa lekko zaczerwieniona.
Usuwanie pajączków z nóg - jak wygląda taki zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu:
Ile zabiegów zamykania naczynek laserem trzeba przeprowadzić, aby osiągnąć pożądane efekty? Jak twierdzą lekarze, w przypadku drobnych, pojedynczych naczynek wystarczy tylko jeden zabieg. Jeśli jednak policzki pokryte są gęstą siecią pajączków, zdarza się, że trzeba go powtórzyć nawet kilka razy.
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy i nie tylko – skutki uboczne i wskazówki po zabiegu
Po zabiegu zamykania naczynek laserem może pojawić się lekkie pieczenie. Na skórze może wystąpić również zaczerwienienie i obrzęk – z reguły ślad po nich znika po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu.
Przez kilka dni po laserowym usuwaniu pajączków należy pamiętać o tym, aby traktować skórę wyjątkowo łagodnie, czyli:
- po zabiegu nie wycierać danego miejsca gąbką i ręcznikiem,
- osuszać dane miejsce jedynie poprzez przyłożenie do niego ręcznika,
- nie używać kosmetyków na bazie alkoholu,
- nie robić peelingów,
- w żaden sposób nie podrażniać okolic, na których wykonywany był zabieg.
Później, po laserowym zamykaniu naczyń, należy pamiętać o tym, że:
- trzeba nawilżać skórę preparatami dla cery naczynkowej 2 lub 3 razy dziennie,
- nie należy się opalać przez 4 tygodnie po jego wykonaniu,
- należy stosować przez miesiąc kremy z filtrem SPF 30–50+,
- należy przez minimum 4–5 dni unikać czynników, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, czyli np. gorących kąpieli, relaksu w saunie czy też ćwiczeń fizycznych,
- po upływie 4–6 tygodni trzeba udać się do lekarza, aby ocenić efekty zabiegu i – ewentualnie – ustalić dalszy plan leczenia.
Jak się przygotować do laserowego usuwania naczynek?
Laser na naczynka można zastosować po odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu. Przede wszystkim należy odpowiednio nawodnić organizm oraz dostarczyć mu odpowiedniej ilości płynów na dobę przed zabiegiem – trzeba zrezygnować wówczas również ze spożywania alkoholu oraz uprawiania sportów, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Polecamy: Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?
Laserowe zamykanie naczynek – wskazania
Usuwanie pajączków laserem rekomenduje się osobom, które borykają się z:
- trądzikiem różowatym,
- rumieniem,
- wiotkością skóry,
- płytko osadzonymi, widocznymi naczynkami,
- naczyniakami płaskimi, starczymi, gwiaździstymi i krwionośnymi,
- płytkimi i średnimi zmarszczkami.
Laserowe zamykanie naczynek – przeciwwskazania
Nie zawsze usuwanie naczynek laserem jest możliwe. Nie można przeprowadzać tego zabiegu zwłaszcza w przypadku:
- chorób nowotworowych,
- zaawansowanej cukrzycy,
- ciąży i karmienia piersią,
- epilepsji,
- mechanicznych uszkodzeń skóry,