Kwasek cytrynowy - właściwości
Kwasek cytrynowy otrzymuje się w procesie całkowicie naturalnym, poprzez fermentację cytrynową za pomocą cukru i kultur pleśni. Po procesie produkcyjnym kwasek cytrynowy przyjmuje formę bezwonnej, krystalicznej substancji o mocno kwaśnym smaku.
Kwasek cytrynowy ma działanie zakwaszające, czyli obniża pH wielu produktów. Kwasek cytrynowy przyczynia się do konserwacji żywności, co gwarantuje trwałość i zwiększa datę przydatności do spożycia.
Kwasek cytrynowy - działanie
Kwasek cytrynowy zawiera cenne dla organizmu składniki odżywcze, między innymi witaminę C. Kwasek sprawia też, że witaminy oraz przeciwutleniacze są łatwiej przyswajalne. Co więcej kwasek cytrynowy spełnia wiele ważnych funkcji, między innymi bierze czynny udział w spalaniu węglowodanów.
Kwasek cytrynowy – zastosowanie
Kwasek cytrynowy uważa się za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do produktów żywnościowych używanych w przemyśle. Jest wykorzystywany jako przeciwutleniacz lub regulator kwasowości.
Kwasek cytrynowy dodawany jest między innymi do:
- przetworów mięsnych,
- produktów owocowych oraz warzywnych,
- wyrobów cukierniczych,
- napojów gazowanych,
- deserów w proszku,
- przypraw i przetworów mlecznych.
- Znajdziemy go również w lodach i serkach topionych, gdzie pełni rolę stabilizatora emulsji.
Kwasek cytrynowy jest również wykorzystywany w innych dziedzinach przemysłowych, między innymi koncerny farmaceutyczne wykorzystują jego właściwości musujące dodając go do tabletek.
Oprócz tego kwasek cytrynowy stosuje się jako środek czyszczący.