Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kwas alfa-liponowy – w czym występuje? Jakie są jego właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Kwas alfa-liponowy – w czym występuje? Jakie są jego właściwości?

szpinak, ziemniaki

Fot. Sergey Nazarov / Getty Images

Kwas alfa-liponowy ma działanie antyoksydacyjne, stąd jego szerokie zastosowanie w licznych stanach chorobowych. Wpływa na gospodarkę węglowodanową, dlatego przyczynia się do leczenia cukrzycy, a także ma zastosowanie w odchudzaniu.

Kwas alfa-liponowy jest suplementem diety, który nie jest naturalnie produkowany w organizmie. Ma powszechne zastosowanie w leczeniu cukrzycy, chorób wątroby czy miażdżycy, a w sporcie wykorzystuje się jego właściwości wpływające na odchudzanie i usprawnienie pracy serca.

Kwas alfa-liponowy – występowanie

Kwas alfa-liponowy jest antyutleniaczem, który występuje w drożdżach, wątrobie, nerkach, szpinaku, ziemniakach i brokułach. Jest syntetyzowany dla celów medycznych – ma zastosowanie w leczeniu cukrzycy i jej powikłań. Kwas alfa-liponowy ma również szereg innych zastosowań – wiele osób stosuje go celem poprawy pamięci, zapobieganiu zespołowi przewlekłego zmęczenia, zakażeniom, chorobom naczyniowym, chorobom wątroby, serca, a nawet chorobom nowotworowym. Może być wykorzystany również w leczeniu problemów z narządem wzroku.

Zastosowanie i skuteczność kwasu alfa-liponowego

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym kwas alfa-liponowy wykorzystywany jest w następujących stanach chorobowych:

  • Cukrzyca – stosowanie doustne lub dożylne pomaga doraźnie w regulacji poziomu cukru we krwi, jednak nie ma istotnego wpływu na poziom hemoglobiny glikowanej.
  • Stan przedcukrzycowy – stosowanie kwasu alfa-liponowego przez co najmniej 2 tygodnie codziennie pozwala na obniżenie poziomu cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, a także uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.
  • Neuropatia cukrzycowa – jako powikłanie cukrzycy. Stosowanie kwasu alfa-liponowego może zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z tym stanem chorobowym, jak drętwienia czy bóle. Konieczne jest jednak stosowanie bardzo wysokich dawek.
  • Otyłość – kwas alfa-liponowy może mieć zastosowanie w procesie odchudzania.
  • Alkoholowe stłuszczenie wątroby – po około 6 miesiącach stosowania tego suplementu poprawia się stan chorego.
  • Choroba Alzheimera – usprawnia on procesy myślowe i może mieć zastosowanie w terapii i zapobieganiu postępowi zmian u chorych.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – codzienne stosowanie przez co najmniej 12 tygodni kwasu liponowego może istotnie zmniejszyć ból i stan zapalny u osoby chorej.

Są jednostki chorobowe, w których skuteczność stosowania kwasu alfa-liponowego jest dyskusyjna. Należą tu: pieczenie w ustach, zatrucia grzybami, procesy starzenia się skóry, urazy, rany, demencja, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, jak zawał serca, niealkoholowe zapalenie wątroby, choroba popromienna, rwa kulszowa, chroniczne zmęczenie czy migrena.

Mechanizm działania kwasu alfa-liponowego

Badania wykazują, że kwas alfa-liponowy zapobiega niszczeniu komórek o określonym przebiegu, a także przywraca równowagę w zakresie poziomu witamin C i E. Stąd jego antyoksydacyjny wpływ na organizm. Wspomaga rozkład węglowodanów i pozyskiwanie odpowiedniego poziomu energii przez komórki organizmu człowieka.

Skutki uboczne stosowania kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa-liponowy jest uznawany za preparat bezpieczny w stosowaniu, jednak jak każdy środek może wywołać działania niepożądane i skutki uboczne. Wpływ na poziom cukru we krwi może okazać się niebezpieczny u osób z zaburzeniami i spadkami poziomu cukru we krwi. Inny skutek uboczny to wysypka skórna, szczególnie przy doustnym stosowaniu.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu alfa-liponowego

Nie prowadzono badań wśród kobiet ciężarnych, dlatego lepiej nie przyjmować tego preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. U cukrzyków suplement ten należy skorelować z dawkami leków przeciwcukrzycowych. Nie powinno się nadużywać alkoholu podczas stosowania tego preparatu, ponieważ alkohol obniża poziom witaminy B1 w organizmie. Kwas alfa-liponowy stosowany w stanie niedoboru tej witaminy może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Suplement może mieć również wpływ na przebieg leczenia chorób tarczycy.

Zobacz film: Życie z cukrzycą typu pierwszego - historia 14 letniej Natalki. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
11
Polecamy
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie?
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie? Dzień Dobry TVN
Cyklosporyna - leczenie łuszczycy, skutki uboczne, preparaty
Cyklosporyna - leczenie łuszczycy, skutki uboczne, preparaty TVN zdrowie
Co to jest kwercetyna?
Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko
Co to jest kwercetyna? Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?