Kwas alfa-liponowy jest suplementem diety, który nie jest naturalnie produkowany w organizmie. Ma powszechne zastosowanie w leczeniu cukrzycy, chorób wątroby czy miażdżycy, a w sporcie wykorzystuje się jego właściwości wpływające na odchudzanie i usprawnienie pracy serca.
Kwas alfa-liponowy – występowanie
Kwas alfa-liponowy jest antyutleniaczem, który występuje w drożdżach, wątrobie, nerkach, szpinaku, ziemniakach i brokułach. Jest syntetyzowany dla celów medycznych – ma zastosowanie w leczeniu cukrzycy i jej powikłań. Kwas alfa-liponowy ma również szereg innych zastosowań – wiele osób stosuje go celem poprawy pamięci, zapobieganiu zespołowi przewlekłego zmęczenia, zakażeniom, chorobom naczyniowym, chorobom wątroby, serca, a nawet chorobom nowotworowym. Może być wykorzystany również w leczeniu problemów z narządem wzroku.
Zastosowanie i skuteczność kwasu alfa-liponowego
Dzięki właściwościom przeciwutleniającym kwas alfa-liponowy wykorzystywany jest w następujących stanach chorobowych:
-
Cukrzyca – stosowanie doustne lub dożylne pomaga doraźnie w regulacji poziomu cukru we krwi, jednak nie ma istotnego wpływu na poziom hemoglobiny glikowanej.
-
Stan przedcukrzycowy – stosowanie kwasu alfa-liponowego przez co najmniej 2 tygodnie codziennie pozwala na obniżenie poziomu cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, a także uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.
-
Neuropatia cukrzycowa – jako powikłanie cukrzycy. Stosowanie kwasu alfa-liponowego może zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z tym stanem chorobowym, jak drętwienia czy bóle. Konieczne jest jednak stosowanie bardzo wysokich dawek.
-
Otyłość – kwas alfa-liponowy może mieć zastosowanie w procesie odchudzania.
-
Alkoholowe stłuszczenie wątroby – po około 6 miesiącach stosowania tego suplementu poprawia się stan chorego.
-
Choroba Alzheimera – usprawnia on procesy myślowe i może mieć zastosowanie w terapii i zapobieganiu postępowi zmian u chorych.
-
Reumatoidalne zapalenie stawów – codzienne stosowanie przez co najmniej 12 tygodni kwasu liponowego może istotnie zmniejszyć ból i stan zapalny u osoby chorej.
Są jednostki chorobowe, w których skuteczność stosowania kwasu alfa-liponowego jest dyskusyjna. Należą tu: pieczenie w ustach, zatrucia grzybami, procesy starzenia się skóry, urazy, rany, demencja, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, jak zawał serca, niealkoholowe zapalenie wątroby, choroba popromienna, rwa kulszowa, chroniczne zmęczenie czy migrena.
Mechanizm działania kwasu alfa-liponowego
Badania wykazują, że kwas alfa-liponowy zapobiega niszczeniu komórek o określonym przebiegu, a także przywraca równowagę w zakresie poziomu witamin C i E. Stąd jego antyoksydacyjny wpływ na organizm. Wspomaga rozkład węglowodanów i pozyskiwanie odpowiedniego poziomu energii przez komórki organizmu człowieka.
Skutki uboczne stosowania kwasu alfa-liponowego
Kwas alfa-liponowy jest uznawany za preparat bezpieczny w stosowaniu, jednak jak każdy środek może wywołać działania niepożądane i skutki uboczne. Wpływ na poziom cukru we krwi może okazać się niebezpieczny u osób z zaburzeniami i spadkami poziomu cukru we krwi. Inny skutek uboczny to wysypka skórna, szczególnie przy doustnym stosowaniu.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu alfa-liponowego
Nie prowadzono badań wśród kobiet ciężarnych, dlatego lepiej nie przyjmować tego preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. U cukrzyków suplement ten należy skorelować z dawkami leków przeciwcukrzycowych. Nie powinno się nadużywać alkoholu podczas stosowania tego preparatu, ponieważ alkohol obniża poziom witaminy B1 w organizmie. Kwas alfa-liponowy stosowany w stanie niedoboru tej witaminy może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Suplement może mieć również wpływ na przebieg leczenia chorób tarczycy.