Czekolada - ale tylko gorzka - może mieć korzystny wpływ na organizm. Zawarte w niej substancje poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, obniżają ciśnienie, a także zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy. Niestety nie każdy może cieszyć się jej smakiem. Kto nie powinien jeść czekolady?
Dobrej jakości gorzka czekolada (czyli taka, która zawiera co najmniej 75 proc. kakao) to bogactwo witamin substancji odżywczych. Ten rodzaj czekolady zawiera sporo witamin z grupy B, które poprawiają wygląd skóry oraz korzystnie wpływają na układ nerwowy (pomagają zredukować negatywne skutki stresu). Czekolada jest także doskonałym źródłem potasu, który obniża ciśnienie i wzmacnia serce. Dodatkowo czekolada zawiera trochę żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów krwiotwórczych, oraz magnezu, który korzystnie wpływa na pracę serca.
Jedzenie czekolady aktywuje wydzielanie serotoniny. Zawarty w czekoladzie tryptofan jest niezbędny do jej produkcji. Serotonina to hormon, który niemal w 90 proc. wytwarzany jest w jelitach. Nazywany bywa hormonem szczęścia, bo jego stężenie bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie.
Czekolada - kto nie może jej jeść?
Mimo że czekolada może być wartościowym uzupełnieniem diety, to nie wszyscy mogą cieszyć się jej smakiem. Czekolady nie mogą jeść osoby, które są na nią uczulone lub zmagają się z bardzo dużą otyłością. Czekolada nie jest wskazana także tym osobom, które mają refluks żołądka lub przyjmują leki na depresję starszej generacji. Kto jeszcze nie może jeść czekolady? Dowiecie się tego z powyższego filmu, w którym Ewa Drzyzga rozmawia z lek. Michałem Sutkowskim.