Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krzywe zęby u dzieci i dorosłych – licówki i inne sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Krzywe zęby u dzieci i dorosłych – licówki i inne sposoby

Dziecko, które ma krzywe zęby

Fot: Hero Images / GettyImages

Krzywe zęby negatywnie wpływają na wygląd i samoocenę, ale mogą być również poważnym problemem zdrowotnym. Utrudniają prawidłowe rozdrabnianie pokarmu czy sprzyjają rozwojowi próchnicy. Istnieje sporo sposobów na wyprostowanie krzywych zębów, zwłaszcza u dzieci.

Krzywe zęby wymagają konsultacji z ortodontą, który podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu i wybierze optymalną metodę usunięcie wady zgryzu. Jest ona nie tylko problemem estetycznym, obniżającym samoocenę i komfort psychiczny, ale również zdrowotnym. Krzywe zęby gorzej spełniają swoją rolę, nie rozdrabniając odpowiednio pokarmów, ale także ułatwiają rozwój wielu chorób, zwłaszcza próchnicy. Mogą też, powodując urazy warg, policzków czy dziąseł, wywoływać stany zapalne i inne schorzenia jamy ustnej.

Licówki na krzywe zęby

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma metodami rozwiązywania problemu krzywych zębów. Jednym z najpopularniejszych stały się licówki na krzywe zęby, czyli przyklejane na nie bardzo cienkie, ale trwałe płatki. Ich struktura przypomina naturalne zęby, podobnie pochłania, odbija i przenosi światło, a także charakteryzuje się naturalną fluorescencją.

Najczęściej stosuje się licówki porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze mocuje się po wcześniejszym oszlifowaniu zęba. Stają się wówczas bardzo stabilne, a ich połączenie z zębem jest wytrzymałe. Porcelana nigdy nie ulega przebarwieniu ani starciu, więc uzupełnieniem można zwykle cieszyć się przez kilkanaście lat.

Licówki kompozytowe także dość skutecznie korygują kształt zęba i maskują przebarwienia, jednak ich trwałość jest mniejsza niż w przypadku porcelanowych; zazwyczaj należy je wymieniać lub odświeżać co 2–5 lat.

Zobacz film: Korekta kształtu zęba przy pomocy licówki. Źródło: Klinika marzeń

Krzywe zęby u dzieci

Krzywe zęby u dzieci są zjawiskiem dość częstym. Przyczyn wad zgryzu może być bardzo wiele. Czynniki sprzyjające nieprawidłowemu ustawieniu zębów to m.in.:

  • używanie niewłaściwych smoczków przez niemowlę;
  • zbyt późne przyzwyczajenie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów;
  • oddychanie przez usta;
  •  ssanie kciuka, wargi czy gryzienie ołówków;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami, a zwłaszcza próchnicą.

Bardzo krzywe zęby wymagają wizyty u ortodonty, który wykona szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni, może też pobrać wyciski do gipsowych modeli uzębienia. Pełna analiza wymaga zwykle wykonania badań rentgenowskich (RTG) – zdjęcia pantomograficznego i telerentgenowskiego bocznego czaszki, co pozwoli na stworzenie indywidualnego planu leczenia.

Kiedy zakłada się licówki? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Licówka porcelanowa - jak się ją zakłada? Źródło: Klinika urody.

Wizyta u ortodonty z dzieckiem jest konieczna, ponieważ wszelkie wady zgryzu nie cofną się same, z dużym prawdopodobieństwem będą się nawet pogłębiać w miarę dorastania. Krzywe zęby u dzieci powodują często kompleksy i zaniżenie poczucia własnej wartości, sprzyjają także powstawaniu problemów z wymową, a także zwiększają skłonność do próchnicy czy chorób dziąseł.

Leczenie ortodontyczne u dzieci jest znacznie łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze niż w przypadku dorosłych. Rozpoczęte we właściwym czasie, pozwala często uniknąć usuwania zębów oraz zapobiega powikłaniom wad zgryzu.

Krzywe jedynki

Krzywe jedynki często są przyczyną dyskomfortu, nie tylko z powodów estetycznych, ale również dlatego, że utrudniają np. gryzienie. Istnieje kilka sposobów na skorygowanie tej wady. Najbardziej rekomendowane jest leczenie ortodontyczne, z wykorzystaniem aparatów nakładkowych lub z przyklejonymi zamkami. Wadą tej metody jest jednak długi czas przywracania prawidłowego ułożenia zębów – od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od stopnia zaawansowania wady.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Za znacznie szybszy sposób uchodzi poprawa kształtu i położenia zębów za pomocą licówek protetycznych albo koron kompozytowych, porcelanowych czy pełnoceramicznych, które jednak wymagają znacznego oszlifowania zęba, mogącego spowodować konieczność umartwienia miazgi i leczenia kanałowego. Te metody nie w każdym przypadku są możliwe do zastosowania.

Krzywe zęby mleczne

Krzywe zęby mleczne u dziecka są często powodem do niepokoju rodziców, jednak wcale nie muszą oznaczać, że zęby stałe także będą miały nieprawidłowe położenie, ponieważ ich układ zazwyczaj znacznie się różni. Nie ulega jednak wątpliwości, że o zęby mleczne też należy dbać. Ich utrata przed okresem prawidłowej wymiany (np. spowodowana próchnicą) prowadzi bowiem do zahamowania wzrostu szczęk w wyniku niewystarczającej ilości miejsca i nieprawidłowego ustawienia zębów stałych. Poza tym stan zapalny rozwijający się przy korzeniach zębów mlecznych może wywołać uszkodzenia zawiązków zębów stałych, przez co będą one bardziej podatne na próchnicę.

Wizyta u ortodonty jest wskazana przy przedwczesnej utracie zębów mlecznych, ale również wtedy, gdy dziecko ma nawyk ssania kciuka lub smoczka po skończeniu 3. roku życia, nie chce gryźć twardych pokarmów, a także w przypadku zmian w wyglądzie jego twarzy (np. wyraźnie cofniętej lub wysuniętej brody).

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Źródło: Klinika urody.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
4
Polecamy
Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie 
Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie  TVN zdrowie
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia?
Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości? TVN zdrowie
Wrastający paznokieć u dziecka.
Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna?
Wrastający paznokieć u dziecka. Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna? Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła