Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, że jedynym sposobem, który dziś może zapewnić ludzkości spokój i bezpieczeństwo jest wynalezienie szczepionki, która skutecznie rozprawiłaby się z koronawirusem. W związku z tym na całym świecie trwają prace nad tworzeniem tego typu antidotum. Na jakim są etapie? W tej chwili opracowuje się ponad 70 szczepionek. Coraz częściej jednak dochodzą do nas informacje, że kolejne zespoły badawcze poddają swoje produkty testom na ludziach – dzieje się tak między innymi w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Zresztą do tej grupy naukowców dołączyli również uczeni z Oxfordu, którzy właśnie dziś rozpoczynają testy swojej szczepionki na pacjentach. Uniwersytet z tego powodu otrzymał dodatkowe wsparcie finansowe – 20 milionów funtów.
Przeczytaj też: Badacze pracują nad szczepionką na COVID-19 w formie plastra
W Wielkiej Brytanii rozpoczynają się testy na ludziach szczepionki przeciwko koronawirusowi
Szczepionkę ChAdOx1 nCoV-19, bo tak właśnie nazywa się testowane antidotum, stworzono z nieszkodliwego wirusa wziętego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany, tak by przenieść części koronawirusa. Sposób ten powoduje silne reakcje immunologiczne przy innych chorobach. Na tę chwilę trwają rozmowy z trzema brytyjskimi firmami i kilkoma zagranicznymi przedsiębiorstwami, które mogłyby podjąć się wyprodukowania szczepionki. W testach tego antidotum ma wziąć udział 500 osób.
Dodajmy, że nie są to jedyne badania nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, prowadzone w Wielkiej Brytanii. Równolegle toczą się bowiem prace zespołu z Imperial College London. Naukowcy z tej placówki od dwóch miesięcy testują swój produkt na zwierzętach, a od czerwca preparat zaczną przyjmować także pacjenci.
Koronawirus na świecie
Aktualnie zarażonych koronawirusem na świecie jest ponad 2 600 000 osób, z czego ponad 181 000 ludzi zmarło, a blisko 713 000 uznano za zdrowych. I choć powoli można zauważyć spadki nowych zachorowań i przypadków śmiertelnych w Europie, sytuacja epidemiologiczna pogarsza się w Afryce i Ameryce Południowej. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wciąż jesteśmy w początkowej fazie pandemii. Wiadomo również, że dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi lub też nie odkryje się leku, który łagodziłby objawy COVID-19 i pozwoliłby szybko zwalczyć te chorobę, nasza cywilizacja nie może spać spokojnie.
Przeczytaj też: WHO ostrzega przed "śmiertelnym odrodzeniem" koronawirusa
Zobacz film: Polka pracuje nad szczepionką na COVID-19