Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus - czy jest niebezpieczny dla dzieci?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus - czy jest niebezpieczny dla dzieci?

Getty Images/Evgenni Kovalev i andresr

Ferie to czas, kiedy wielu rodziców wysyła swoje dzieci na narty. Cześć wyjeżdża za granicę, np. do Włoch. Czy w związku rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem dzieci, które właśnie wróciły do Polski, wymagają szczególnej opieki?

Od kilku dni pojawiają się informacje o rosnącej liczbie zakażonych koronawirusem we Włoszech. Szacuje się, że zakażonych jest już ponad 229 osób, z czego 7 zmarło (stan na 24.02.2020 roku).

Wirus zagraża każdemu

Z raportu przygotowanego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że koronawirus atakuje przede wszystkim osoby dorosłe. Dzieci stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich zakażonych. Nie znaczy to jednak, że są bezpieczne.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że koronawirus stanowi zagrożenie dla każdego. Wiek czy płeć nie mają tu większego znaczenia. Kto znajduj się w grupie największego ryzyka?

Okazuje się, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów, którzy zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Zakażenie może mieć ciężki przebieg także u dzieci, jednak są to pojedyncze przypadki - mówi lek. Łukasz Durajski, pediatra. 

Koronawirus - pierwsze objawy zakażenia

Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. U osób zakażonych może wywołać ostre zapalenie płuc, które bardzo przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • gorączka (szacuje się, że pojawia się zaledwie u połowy zakażonych);
  • kaszel;
  • osłabienie
  • biegunka (może, ale wcale nie musi się pojawić).

Koronawirus #Covid2019 jest wirusem, który w 80 proc. przypadków ma przebieg łagodny. Śmiertelność wynosi około 3 proc., dla porównania SARS - blisko 10proc., MERS ponad 30 proc. Tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest duże: 1 osoba zaraza 2,2 kolejne osoby. Aktualnie mamy 3 miejsca na świecie, gdzie wirus się rozprzestrzenia - mówi specjalista.

Zobacz film i dowiedz się więcej o groźnym wirusie:

Zobacz film: Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: X-Bank Gallery

Koronawirus - jak się chronić?

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Dlatego szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy ktoś kicha lub kaszle w naszej obecności. Ochronę przed kichaniem czy kasłaniem może zapewnić maseczka ochronna. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje ona stuprocentowej ochrony. Maseczka działa przez krótki czas, dlatego przed każdym wyjściem z domu trzeba sięgnąć po świeżą maseczkę.

Dodatkowo, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia, należy unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Pamiętać trzeba także o podstawowych zasadach higieny. Mycie rąk - mydłem i pod ciepłą wodą - to jeden z najskuteczniejszych środków zapobiegawczych. Ręce trzeba umyć po powrocie do domu oraz po skorzystaniu z toalety (badania sugerują, że koronawirus może się przenosić także poprzez fekalia). Jednak, aby mycie rąk faktycznie chroniło, trzeba na nie poświęcić co najmniej 30 sekund. Jeśli umycie rąk nie jest możliwe, warto sięgnąć po jednorazowe wilgotne chusteczki lub środki antybakteryjne (większość z nich wystarczy po prostu wetrzeć w ręce).

Koronawirus - jak chronić dziecko?

Dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Należy im przypominać o noszeniu maseczki ochronnej, unikaniu skupisk ludzkich oraz o przestrzeganiu podstawowych zasadach higieny, czyli myciu rąk. A co z dziećmi, które spędzały ferie we Włoszech?

Zgodnie z zaleceniami każda osoba, która wróciła z Włoch i zaobserwowała u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszamy się do lekarza rodzinnego ani na SOR! Jeżeli nie zauważyliśmy u siebie ww objawów to przez kolejne 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia. Diagnostykę koronawirusa wykonują tylko dwa laboratoria w Polsce. W szpitalach nie ma takiej diagnostyki - mówi lek. Łukasz Durajski.

Koronawirus - leczenie

Mimo że wirus ciągle jest bardzo groźny, to coraz więcej zakażonych osób wraca do zdrowia. Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką, która ma chronić przed koronawirusem. Szacuje się, że powinna ona powstać w ciągu 18 miesięcy. Na tę chwilę jedyne leczenie, które stosują lekarze, polega na łagodzeniu objawów choroby. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
8
Polecamy
Koronawirus  SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Koronawirus SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć TVN zdrowie
Pytania o koronawirusa.
Eksperci na czacie:
"Kwarantanna nam nie grozi.
Nie wpadajmy w panikę" 
Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"  Dzień Dobry TVN
Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem.
Czym jest pediatryczny zespół zapalny?
Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem. Czym jest pediatryczny zespół zapalny? Dzień Dobry TVN
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w  Europie
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w  Europie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie